Blinken e cilësoi takimin me Princin Abu Dhabi si të shkëlqyer – fokusi nuk ishte te nafta

Spread the love

Blinken e cilësoi takimin me Princin Abu Dhabi si të shkëlqyer – fokusi nuk ishte te nafta

Prishtine, 31 mars – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të mërkurën se kishte një “takim të shkëlqyer” me sundimtarin e Emirateve të Bashkuara Arabe për të diskutuar për luftën në Ukrainë, një nga çështjet për të cilat nuk ka marrëveshje të plotë midis Uashingtonit dhe partnerëve të Gjirit.

Gjatë një vizite në Algjeri, Blinken u tha gazetarëve se fokusi i bisedimeve me trashëgimtarin e fronit të Abu Dhabit, Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan, të mbajtura në Marokun fqinj, të martën, nuk ishin çështjet e energjisë.

Por Blinken vuri në dukje se Uashingtoni dëshiron që vendet e Gjirit të rrisin prodhimin e naftës së papërpunuar për të zbutur tërbimin në çmimin e saj, pjesërisht të shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

“Ne e konsiderojmë të rëndësishme që aktualisht ka furnizime të bollshme energjetike në tregje, si dhe që ka një furnizim të vazhdueshëm, por ne nuk jemi fokusuar në këtë çështje,” u tha Blinken gazetarëve.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit u tha gazetarëve se zyrtarë të tjerë amerikanë po bisedonin me kolegët nga Emiratet për nevojën për të rritur furnizimin me energji.

Sipas Reuters, aleatët arabë të SHBA-së kanë shprehur zemërim për “përkushtimin në rënie të SHBA-së ndaj rajonit të tyre” si rezultat i luftës së administratës së Presidentit Joe Biden me krizat në Ukrainë dhe Afganistan.

Zyrtari tha se nuk ishte “sekret se kishte disa dallime opinionesh” midis SHBA-së dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, por ishte e ekzagjeruar të thuhej se kishte një krizë në marrëdhënie.

Blinken tha se shehu shprehu siguri për angazhimin e Uashingtonit për Lindjen e Mesme dhe mbështetjen e SHBA-së në luftën kundër Houthis në Jemen.

“Unë mendoj se Blinken ka shprehur njëfarë qartësie për angazhimin ndaj partneritetit në rajon,” u tha zyrtari gazetarëve në kushte anonimiteti, duke shtuar se partneriteti përfshin thellimin e bashkëpunimit të sigurisë në luftën kundër ndikimit të Iranit.

Shtetet e Bashkuara duan që aleatët e saj arabë të marrin një qëndrim më të fortë kundër Rusisë për sulmin e saj ndaj Ukrainës, si për shembull duke votuar në Kombet e Bashkuara, duke iu bashkuar sanksioneve perëndimore, madje edhe duke dërguar ndihmë për sigurinë në Ukrainë, shkruan Reuters.

Gjegjësisht, shtetet e rajonit të pasur me naftë të Gjirit Persik, ndër të tjera nuk iu bashkuan vendeve të shumta që vendosën sanksione ndaj Rusisë për shkak të pushtimit.

Blinken tha se kishte një “diskutim shumë konstruktiv” me trashëgimtarin e fronit për Ukrainën, duke shtuar se zyrtarët amerikanë po ndiqnin disa çështje me kolegët nga Emiratet pas bisedimeve të martën. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply