Dhuna kundër protestuesve: BE bie dakord për sanksione kundër Iranit

Spread the love

Për shkak të shtypjes brutale të protestave, BE-ja dëshiron të vendosë masa ndëshkuese kundër Iranit. Sipas diplomatëve, një vendim zyrtar pritet të hënën.

Sipas diplomatëve, vendet e BE-së kanë rënë dakord për sanksione të reja kundër Iranit për shtypjen e dhunshme të demonstruesve pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini. Sipas qarqeve diplomatike, ministrat e jashtëm të BE-së do të vendosin zyrtarisht për sanksionet në një takim të hënën në Luksemburg.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen kishte thënë më parë se ishte “koha” për të vendosur sanksione ndaj atyre që janë përgjegjës për “shtypjen e grave” në Iran.

Protestat në Iran u shkaktuan nga vdekja e të riut kurd Mahsa Amini. 22-vjeçarja vdiq në Teheran më 16 shtator, pasi u arrestua atje tre ditë më parë nga skuadra e zëvendësit me akuzën se nuk mbante shaminë e saj në përputhje me rregulloret.

Sipas grupeve të të drejtave të njeriut, të paktën 108 persona, përfshirë 28 fëmijë, janë vrarë në protestat mbarëkombëtare, të cilat autoritetet iraniane po i shtypin. Qindra njerëz u arrestuan.

Në qarqet opozitare jashtë, flitet për rreth 200 të vdekur dhe mijëra të arrestuar. Informacioni nuk mund të verifikohet.

Protestat ishin planifikuar sërish për të mërkurën në Teheran dhe qytete të tjera iraniane. Siç ka raportuar e përditshmja iraniane “Shargh”, ka pasur debate në një takim proteste para dhomës së avokatëve në Teheran, ku u kritikua ashpër mungesa e avokatit ligjor për demonstruesit e arrestuar. Policia përdori gaz lotsjellës kundër avokatëve dhe, sipas raportimit të mediave, arrestoi të paktën tre prej tyre.

Çfarë do të ndodhë me ta është ende e paqartë. Shumica e demonstruesve që janë arrestuar ende nuk kanë të drejtë për avokatë. As familjarët e tyre nuk janë të informuar për vendndodhjen e të arrestuarve. Prandaj, një propozim për dialog nga gjyqësori dhe qeveria ndaj kundërshtarëve të sistemit nuk u mor seriozisht nga demonstruesit. [AFP, dpa/tagesspiegel.de/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply