Dokumentet sekrete amerikane të zbuluara pretendojnë se Serbia ka pranuar të armatosë Ukrainën

Spread the love

Dokumentet sekrete amerikane të zbuluara pretendojnë se Serbia ka pranuar të armatosë Ukrainën

Prishtinë/Zagreb, 12 prill 2023 – Serbia, i vetmi vend në Evropë, përveç Hungarisë, që ka refuzuar të sanksionojë Rusinë për Ukrainën, ka rënë dakord të furnizojë me armë Kievin ose i ka dërguar tashmë ato, sipas një dokumenti të klasifikuar të Pentagonit. Dokumenti, një përmbledhje e përgjigjeve të qeverive evropiane ndaj kërkesave të Ukrainës për trajnime ushtarake ose armë, ishte në mesin e dhjetëra dokumenteve të klasifikuara të publikuara në internet javët e fundit në atë që mund të jetë rrjedhja më serioze e SHBA-së dhe një fatkeqësi e madhe e inteligjencës për qeverinë amerikane.

I titulluar “Evropa: Përgjigjja ndaj konfliktit aktual Rusi-Ukrainë”, dokumenti në formën e grafikut rendit “pozicionet e vlerësuara” të 38 qeverive evropiane në përgjigje të kërkesave të Ukrainës për ndihmë ushtarake. Tabela tregon se Serbia ka refuzuar të ofrojë trajnime për forcat ukrainase, por është zotuar të dërgojë armë sulmuese ose tashmë i ka dorëzuar ato, shkruan Reuters.

Gjithashtu thuhet se Serbia ka vullnet politik dhe aftësi ushtarake për të furnizuar Ukrainën me armë në të ardhmen. Dokumenti mban shënimin “SECRET” dhe “NOFORN”, i cili ndalon shpërndarjen e tij për shërbimet e huaja të inteligjencës dhe ushtritë. Dokumenti mban datën 2 mars dhe mban vulën e Zyrës së Shefave të Përbashkët të Shtabit të SHBA. Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur vërtetësinë e dokumentit.

Zyra e presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe ambasada e Ukrainës nuk iu përgjigjën një kërkese për koment. Pentagoni gjithashtu nuk iu përgjigj menjëherë pyetjeve të Reuters në lidhje me përmendjen e Serbisë në dokument dhe më parë refuzoi të komentojë për pyetje të ngjashme për vendet individuale, por ata deklaruan se disa nga dokumentet janë autentike dhe se është një kërcënim serioz për Sigurin Kombetare.

Qeveria e Vuçiqit ka shprehur neutralitet në luftën në Ukrainë, pavarësisht lidhjeve të thella historike, ekonomike dhe kulturore të vendit me Rusinë. “Nëse ky dokument është i saktë, ai ose tregon dyfytyrësinë e Vuçiqit ndaj Rusisë ose ai është nën presion të madh nga Uashingtoni për të dorëzuar armë në Ukrainë,” tha Janusz Bugajski, një ekspert i Evropës Lindore në Fondacionin Jamestown, një institut i politikës së jashtme. Grafiku i Pentagonit ndau përgjigjet ndaj kërkesave të Ukrainës për ndihmë në disa kategori: vendet që janë zotuar të ofrojnë ndihmë për trajnim dhe armë; vendet që kanë ofruar tashmë trajnime, ndihmë për armët, ose të dyja, dhe vendet me aftësinë ushtarake dhe vullnetin politik “për të ofruar ndihmë ushtarake në të ardhmen”.

Austria dhe Malta ishin dy vendet e vetme që shënuan “Jo” në të gjitha kategoritë. Zbulimi i grafikut vjen pak më shumë se një muaj pasi dokumentet u publikuan në një kanal pro-rus në aplikacionin global të mesazheve Telegram. Serbia dyshohet se i dorëzoi Ukrainës raketa tokë-tokë 122 mm GRAD nga prodhuesi serb i armëve Krušik nga Valjeva në nëntor. Raketat mbërritën në Ukrainë nëpërmjet Turqisë dhe Sllovakisë, por ministri serb dhe fabrika pretendojnë se nuk i kanë shitur me vetëdije asgjë Ukrainës. Vuçiqi i quajti këto akuza “gënjeshtra famëkeqe”. “Ne nuk kemi eksportuar asnjë armë apo municion në Rusi apo Ukrainë”, tha ai gjatë një vizite në Katar më 5 mars.

Në mars, Moska njoftoi se i kishte kërkuar Beogradit një shpjegim zyrtar për dërgesat e supozuara, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS përmes deklaratës së zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply