Front i ri lufte?

Spread the love

Front i ri lufte?

Media amerikane: Irani po lëviz trupat ushtarake në Siri pranë kufirit izraelit!

Trupat e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit po zhvendosin disa nga anëtarët e saj në kufirin izraelit, duke shkaktuar shqetësime se mund të hapë një front të ri në përplasjen midis Tel Avivit dhe armiqve të tij rajonalë, raportoi Wall Street Journal.

IRGC ka ridislokuar luftëtarë nga qyteti lindor sirian Deir ez-Zor në jug në një zonë afër Damaskut, sipas një këshilltari të qeverisë siriane dhe një aktivisti të Deir ez-Zor.

Aktivisti tha se disa nga ushtarët e zhvendosur janë specialistë të raketave.

Këshilltari i qeverisë siriane tha se objektivi i Iranit mbetet kryesisht mbrojtës.

“Ekziston një shqetësim i madh se nëse ka pasur një luftë, ekziston një nevojë e madhe për të mbrojtur regjimin,” tha ai.

Një zëdhënës i delegacionit iranian në Kombet e Bashkuara nuk iu përgjigj një kërkese për koment.


Spread the love


Leave a Reply