India ka rritur sasinë e blerjeve të naftës ruse

Spread the love

India ka rritur sasinë e blerjeve të naftës ruse

Prishitnë, 23 mars – Rafineria private e Indisë, Nayara Energy, ka blerë rreth 1.8 milionë fuçi naftë ruse Urals nga tregtari Trafigura pas një ndërprerjeje njëvjeçare, njoftuan mediat indiane dhe agjencia britanike e lajmeve Reuters.

Kjo është marrëveshja e katërt që ka anashkaluar sanksionet që nga fillimi i marsit dhe e dyta për Nayara Energy. India dhe Rusia po testojnë një skemë të re pagese në rupi dhe rubla.

Të mërkurën, Indian Oil Corp, rafineria më e madhe e Indisë, bleu gjithashtu 3 milionë fuçi naftë bruto ruse për dorëzim në maj nga tregtari Vitol. Kjo është blerja e dytë e naftës ruse për Indian Oil Corp këtë muaj.

India, konsumatori dhe importuesi i tretë më i madh i naftës në botë, nuk i mbështeti sanksionet kundër Federatës Ruse. Kompanitë ruse kanë aksione në kompanitë indiane të naftës dhe gazit.

Supertankerët rusë përdoren për të dërguar naftë nga Rusia në Indi, por nën flamurin liberian, i cili menaxhohet nga Sovcomflot, i cili ka rënë nën sanksione. Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Kanadaja kanë ndaluar hyrjen në portet e tyre të anijeve me flamur rus, në pronësi ruse ose me flamur rus. Për më tepër, cisternat nën flamurin e Ishujve Marshall përdoren për të dërguar naftë nga Federata Ruse.

Siç raportoi sot Reuters, Ministria e Jashtme indiane të enjten iu përgjigj një hetimi parlamentar nëse lufta në Ukrainë ndikoi në marrëdhëniet me Rusinë, duke thënë se India ka marrëdhënie miqësore me Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë bazuar në meritat e veta.

Kjo sjellje e Indisë po irriton gjithnjë e më shumë Shtetet e Bashkuara, ndaj dy ditë më parë ka reaguar edhe vetë presidenti Joe Biden.  [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply