Irani ka rinisur bisedimet bërthamore që nga e marta

Spread the love

Irani ka rinisur bisedimet bërthamore që nga e marta!

Irani ka o të rifillojë bisedimet bërthamore me fuqitë botërore më 21 tetor, të cilat u pezulluan në qershor, tha ligjvënësi iranian të dielën pas takimit me Ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian.
“Bisedimet me grupin do të fillojnë të enjten në Bruksel,” i tha Ahmad Alirezabeigui agjencisë së lajmeve Fars pas një seance të mbyllur me Amir-Abdollahian. Katër anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB -së do të takohen: Mbretëria e Bashkuar, Kina, Franca dhe Rusia, së bashku me Gjermaninë. Irani dhe pesë vendet hapën bisedime në Vjenë në prill me Bashkimin Evropian (BE), i cili ishte gjithashtu i pranishëm, ndërsa Shtetet e Bashkuara morën pjesë në negociata indirekte (që përfaqësonin interesat e Izraelit, gjë që është shumë e rëndësishme për atë që po ndodh me Iranin në rajon )

SHBA, Kina, Rusia, Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe arritën një marrëveshje në Vjenë me Iranin mbi programin bërthamor të vitit 2015. Por Uashingtoni më pas, nën presidentin Trump, tërhoqi Amerikën nga marrëveshja e vitit 2018 dhe rivendosi sanksione të rrepta ekonomike ndaj Iranit. Që atëherë, Teherani, i cili këmbëngul se programi i tij bërthamor është vetëm për përdorim civil, gjithashtu është tërhequr nga përmbushja e shumë prej detyrimeve të tij sipas marrëveshjes.

Pasardhësi i Trump-it, Joe Biden, tha se ishte i gatshëm t’i kthente Shtetet e Bashkuara në kuadrin e marrëveshjes, nëse Republika Islamike i përmbahet përsëri kufizimeve të saj bërthamore. Shefi diplomatik i BE, Josep Borrell, tha të premten se ishte “gati” për t’u takuar me udhëheqësit iranianë në Bruksel për të provuar të ringjallë marrëveshjen. Një ligjvënës tjetër iranian, Behrouz Mohebbi Najmabadi, tha në Twitter të Dielën se, negociatat do të rinisin “këtë javë”. Sidoqoftë, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), si shumë analistë të tjerë, pohon se Teherani është vetëm disa muaj larg nga bomba e parë bërthamore. Zhvillimi i armëve të tilla do të ndryshonte ndjeshëm marrëdhëniet e fuqisë në këtë rajon tashmë të trazuar të botës. [Gepolitika news/ ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply