‘Koalicion i euroskeptikëve’/ Sllovakia pas zgjedhjeve mund të ndalojë armët për Ukrainën dhe të dalë nga NATO

Spread the love

[06 shtator, 2023]

Partia dhe lideri i saj, që ka emëruar Lajçakun në dy legjislatura të ndryshme Ministër të Punëve të Jashtme të Sllovakisë, mund të udhëheqë koalicion kryesor për të fituar zgjedhjet e 30 shtatorit në Sllovaki. Ky koalicion pritet të ketë pjesë të tij dhe parti të së djathtës ekstreme proruse që kërkojnë daljen e Sllovakisë nga NATO

Më 30 shtator, Sllovakia do të mbajë zgjedhje të parakohshme parlamentare. Rezultatet e tyre mund të çojnë në një zhvendosje të pushtetit drejt forcave që kundërshtojnë dërgimin e armëve në Ukrainë, duke avokuar për paqe me Rusinë dhe madje duke kërkuar potencialisht daljen e Sllovakisë nga NATO-ja.

Deklaratat antiukrainase janë pjesë e fushatës zgjedhore. Prandaj, atmosfera parazgjedhore po ndikon në statusin e ukrainasve në Sllovaki.

Së fundmi, foto të rreme me tabela të reja nga Smer-SD u shfaqën në rrjetet sociale sllovake me sloganin “Jo nazizmit ukrainas”.

Këto foto rezultuan të rreme, edhe pse shumë besuan në origjinalitetin e tyre për shkak të ndryshimeve në retorikën e Robert Fico, ish-kryeministrit të Sllovakisë dhe kreut të partisë më të njohur në vend, Smer-SD (ministër i së cilës ka qenë Lajçak, në dy legjislatura të ndryshme).

Megjithatë, në Sllovaki, ekziston një parti me pikëpamje të ngjashme për Ukrainën, e cila fokusohet në përfundimin e ndihmës ushtarake në fushatën e saj reklamuese. Kjo parti quhet Republikë.

Sipas mediave të huaja, transmeton Rruga Press, Partia Republika e ekstremit të djathtë konsiderohet partneri më i mundshëm i koalicionit për Smer-SD.

Ndërsa një aleancë e tillë në fund mund t’i heqë partisë së Ficos respektin, ajo ofron disa alternativa për Fico-n.

Për më tepër, Partia Kombëtare Sllovake e Sllovakisë e udhëhequr nga ish-kryetari i parlamentit Andrej Danko (me 6% mbështetje) mund të hyjë në një koalicion të tillë. Kjo parti është një partner tradicional i koalicionit të Smer-SD, dhe Danko ishte i njohur për deklaratat e tij pro-ruse.

Megjithatë, mandatet e këtyre tri partive ka të ngjarë të jenë të pamjaftueshme për të siguruar një shumicë.

Ndaj Fico po tenton aktualisht të sjellë në koalicion partinë Zëri, të drejtuar nga një tjetër ish-kryeministër, Peter Pellegrini, duke i ofruar postin e kryeministrit, duke ruajtur për vete lidershipin jozyrtar.

Nëse është e nevojshme, ata gjithashtu mund të përpiqen të përfshijnë partinë Ne jemi Familja e udhëhequr nga kryetari aktual Boris Kollar në një koalicion të tillë. Kjo është një forcë politike populiste që mund të hyjë lehtësisht në koalicion me këdo.

A është e mundur të parandalohet skenari i krijimit të një koalicioni me forcat anti-ukrainase? Po, por do të jetë shumë sfiduese.

Problemi kryesor është se tre vjet skandale të zhurmshme brenda koalicionit aktual kanë çuar në një rënie të rejtingut të partive që e formuan atë.

Një nga kushtet kryesore për formimin e një koalicioni properëndimor bazuar në rezultatet e zgjedhjeve është hyrja e partisë Demokratike, e udhëhequr nga një ish-kryeministër tjetër, Eduard Heger, në Parlamentin Sllovak. Aktualisht, vlerësimi i saj është rreth 3.6-4%, që është qartësisht i pamjaftueshëm për të kapërcyer pragun elektoral.

Megjithatë, atyre do t’u duhej të sillnin partinë Zëri dhe ndoshta Ne jemi Familja në koalicion për të siguruar një shumicë.

Teorikisht, kjo është e mundur, por një opsion më real për momentin duket të jetë një koalicion i euroskeptikëve.

Gjithçka mund të ndryshojë deri më 30 shtator. Eksperti kryesor i Shoqatës së Politikës së Jashtme Sllovake, Alexander Duleba, sugjeron se sukseset ushtarake të Ukrainës mund të ndikojnë në rezultatet e zgjedhjeve: “Nëse deri në fund të shtatorit, Forcat e Armatosura të Ukrainës marrin Tokmak, ose më mirë akoma, krijojnë një korridor për në Detin Azov, kjo mund të ndryshojë tërësisht peizazhin zgjedhor në Sllovaki.”

Shkencëtari politik dhe bashkëthemeluesi i Institutit Adapt, Matej Kandrík, beson se nëse euroskeptikët formojnë një koalicion të ri, ai do të ndjekë një kurs të stilit Orban brenda vendit. Në politikën e jashtme, Fico ka të ngjarë të përmbushë premtimin e tij për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake për Ukrainën me armë. [Rruga Press]


Spread the love


Leave a Reply