Komunikojnë shefat e sigurimit kombëtar të SHBA-së dhe Rusisë

Spread the love

Komunikojnë shefat e sigurimit kombëtar të SHBA-së dhe Rusisë

Prishtinë, 16 mars – Shtetet e Bashkuara synojnë të vazhdojnë “të detyrojnë Rusinë të përballojë kostot” dhe të mbështesë sovranitetin e Ukrainës, tha Shtëpia e Bardhë të mërkurën, 16 mars, pas një bisede telefonike midis ndihmës presidentit amerikan për Sigurinë Kombëtare, Jake Sullivan dhe Sekretarit të Këshillit të Sigurimit, Nikolai Patrushev. dhe lajmi konfirmohet nga media shtetërore ruse.

Përveç kundërshtimit të pushtimit të Ukrainës, Sullivan i tha zotit Patrushev se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të imponojnë kosto ndaj Rusisë (dmth. të rrisin sanksionet ndaj subjekteve dhe individëve rusë) dhe “të forcojnë krahun lindor të NATO-s” në konsultim me aleatët.
Shtëpinë e Bardhë tok me aleatët kanë vendosur mijëra trupa shtesë në Evropë përpara sulmit rus në Ukrainë që startoi më 24 shkurt, pasi Moska forcoi praninë e saj përgjatë kufijve të Ukrainës. Vlerësohet se në janar kishte rreth 80.000 trupa amerikane në Evropë.

“ZOTI. Sullivan i tha zotit Patrushev se, nëse Rusia është serioze për diplomacinë, Moska duhet të ndalojë së sulmuari qytetet dhe qytezat e Ukrainës. Z. Sullivan paralajmëroi gjithashtu gjeneralin Patrushev për pasojat dhe implikimet e çdo vendimi të mundshëm rus për të përdorur armë kimike ose biologjike në Ukrainë”, thuhet në deklaratë, duke cituar media të tjera botërore si Hindu e Indisë.

Rusia ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për financimin e “aktiviteteve biologjike ushtarake” në Ukrainë, duke përfshirë thirrjen e një takimi të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për këtë çështje. Shtetet e Bashkuara kanë mohuar posedimin ose zhvillimin e armëve kimike dhe biologjike kudo, sipas të njëjtës media.

Udhëheqësit e sektorëve të mbrojtjes të Organizatës Verioatlantike -NATO-s u takuan në Bruksel të mërkurën dhe presidenti i SHBA Joe Biden është planifikuar të mbërrijë në Bruksel javën e ardhshme për një samit të NATO-s.

Pala ruse thekson se biseda Patrushev-Sullivan është zhvilluar me iniciativën e palës amerikane.

Media shtetërore ruse raportoi se Nikolai Patrushev i tha Jake Sullivan se përpjekjet për të vonuar procesin e negociatave, të cilat Kievi po ndërmerr nën udhëzimet e jashtme, ishin të papranueshme dhe i bëri thirrje palës amerikane të ndikojë në Kiev për të bërë përparim të shpejtë në zgjidhjen e krizës përmes diplomacisë. Për më tepër, sekretari i Këshillit të Sigurimit rus njoftoi nevojën për të “ndaluar mbështetjen e Uashingtonit për neo-nazistët dhe terroristët në Ukrainë” dhe lehtësimin e transferimit të mercenarëve të huaj në zonën e konfliktit, si dhe refuzimin për të vazhduar dërgesat e armëve regjimit të Kievit.”

Tema e laboratorëve biologjikë ushtarakë të financuar nga SHBA në territorin ukrainas dhe pajtueshmëria me konventat për armët bakteriologjike dhe kimike u prekën veçmas, sipas mediave ruse.

Këtij lajmi do t’i shtonim sa vijon: pavarësisht deklaratave të mësipërme dhe akuzave mediatike të të dyja palëve, si dhe shpalljes së fundit të Putinit si “kriminel lufte” nga Senati amerikan dhe Putinit të Perëndimit si “mbret i gënjeshtrave”.
Fakti që zyrtarë të lartë të sferës së sigurisë kombëtare të SHBA-së dhe Rusisë diskutuan sot tregon qartë se disa kanale komunikimi mes Moskës dhe Uashingtonit, pavarësisht gjithçkaje, ende funksionojnë.  [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply