Llogaritjet e gabuara strategjike arabe

Spread the love

Sulmi i Hamasit më 7 tetor ndaj Izraelit është i fundit në një varg të gjatë gabimesh strategjike.

Nga Dr Hilal Khashan [Geopolitical Futures, 5 dhjetor 2023]

Vendet e të gjitha shtresave – qofshin të zhvilluara apo të pazhvilluara, demokratike apo autoritare – kanë qenë të njohura për kryerjen e llogaritjeve të gabuara strategjike ushtarake. Për shembull, SHBA-të fituan luftëra vendimtare kundër vendeve të zhvilluara si Gjermania dhe Japonia, por gabuan në luftërat kundër fuqive shumë më të vogla si Vietnami në vitet 1970 dhe Iraku dhe Afganistani pas sulmeve të 11 shtatorit.

Llogaritja e gabuar strategjike ushtarake zakonisht rezulton në rënien e regjimeve autoritare. Vendimi i juntës ushtarake të Argjentinës për të pushtuar Ishujt Falkland në vitin 1982 çoi në humbjen e saj në luftën kundër Britanisë dhe rënien e regjimit të gjeneralit Leopoldo Galtieri. Pushtimi i Kuvajtit nga Iraku në vitin 1990 çoi në një katastrofë ushtarake për ushtrinë irakiane pas operacionit Stuhia e Shkretëtirës, duke i hapur rrugën pushtimit të vendit në vitin 2003 nga SHBA dhe rënies së regjimit të Sadam Huseinit. Vendet e suksesshme përfundimisht pranojnë nevojën për të rinovuar sistemet e tyre politike, për të nisur reformat demokratike dhe për të mbrojtur paqen botërore. Gjermanisë, ushtria e së cilës luftoi jashtëzakonisht mirë nga ana operacionale dhe taktike, iu deshën dy luftëra botërore për të metamorfozuar. U desh disfata katastrofike e Japonisë e shkaktuar nga sulmi në Pearl Harbor për të bindur Tokion të ndryshonte. Nën drejtimin e SHBA-së, të dy vendet u shndërruan në demokraci të mirëfillta.

Që nga fillimi i shekullit të 20-të, liderët politikë, krerët e shteteve dhe lëvizjet politike në botën arabe kanë treguar gjithashtu një prirje për llogaritje të gabuara masive. Sulmi i 7 tetorit i Hamasit është një shembull kryesor, por ai u nxit nga disa raste të tjera që kanë formësuar rajonin që nga Lufta e Parë Botërore.

Llogaritja e gabuar e Hamasit

Arsyetimi i Hamasit për sulmin e muajit të kaluar buronte nga bindja e tij se Izraeli, me mbështetjen e SHBA-së dhe miratimin arab, synonte të eliminonte çdo mundësi të shtetësisë palestineze. Duke marrë peng izraelitë, ai synonte gjithashtu të siguronte lirimin e mijëra të burgosurve palestinezë që mbaheshin në burgjet izraelite, duke e ditur se Izraeli në të kaluarën ka qenë i gatshëm të bëjë shkëmbime të burgosurish. (Në vitin 2011, Izraeli liroi më shumë se 1000 të burgosur palestinezë për të siguruar lirimin e Gilad Shalit, një ushtar izraelit i ndaluar nga Hamasi për më shumë se pesë vjet.) Megjithatë, Hamasi nuk mori në konsideratë mundësinë që Kabineti i luftës i Izraelit të ushtronte sulmin ajëror aq të paprecedentë dhe të ndërmerrte fushatën tokësore pastaj, shkalla e së cilës kujtonte tmerret gjenocidale të rrënjosura në ndërgjegjen kolektive të Izraelit.

Allerdings berücksichtigte die Hamas nicht die Wahrscheinlichkeit, dass das israelische Kriegskabinett einen beispiellosen Luftangriff starten würde Nach dem Angriff kam es zu einer Bodenkampagne, deren Ausmaß an die völkermörderischen Schrecken erinnerte, die im kollektiven Bewusstsein Israels tief verwurzelt waren.Hamasi priste që Izraeli të kërkonte negociata për të siguruar lirinë e rreth 240 robërve izraelitë. Imazhet nga Gaza më 7 tetor treguan guerilët e Hamasit të entuziazmuar për mundësinë e një shkëmbimi masiv të të burgosurve. Por Izraeli në vend të kësaj nisi një fushatë ushtarake të vyshkur. Për më tepër, Hamasi nuk e informoi paraprakisht Iranin dhe aleatët e tij rajonalë për planet e tij. Ai supozoi se Hezbollahu do t’i bashkohej luftimeve nga Libani jugor dhe se milicitë irakiane në Siri do të angazhoheshin me Izraelin nga Lartësitë Golan. Përfshirja jo entuziaste e Hezbollahut në luftë i ka kushtuar atij shumë më tepër viktima se Izraelit dhe nuk ka lehtësuar as presionin më të vogël ndaj Hamasit me të cilin e kundër të cilit po lufton. Hamasi mbeti i habitur nga reagimi i vakët i aleatëve të tij, pasi kishte besuar më parë se sulmi i tij do të transformonte Lindjen e Mesme dhe do të hapte rrugën drejt krijimit të një shteti palestinez. Një samit i jashtëzakonshëm i vendeve arabe dhe islamike i mbajtur muajin e kaluar në Arabinë Saudite rezultoi vetëm në deklarata të përgjithshme të mbështetjes për palestinezët dhe kërkesa për ndërprerjen e menjëhershme të armiqësive. Hamasi llogariti në shpërthimin e një intifade të tretë, por bastisjet parandaluese të Izraelit kundër aktivistëve të Bregut Perëndimor e përjashtuan gjithashtu këtë mundësi.

Revolta Arabe në 1916

Llogaritja e gabuar vdekjeprurëse e Hamasit nuk ishte e pashembullt. Shekulli i 20-të është i mbushur me episode të vendimmarrjes së dobët nga udhëheqësit arabë, duke filluar me revoltën arabe anti-osmane në vitin 1916. Britanikët kishin frikë se shpallja e xhihadit nga Sulltan Osmani Mehmed V në nëntor 1914 kundër Britanisë së Madhe, Francës dhe Rusisë (e ashtuquajtura Antanta e Trefishtë) do të pamundësonte myslimanët indianë të luftonin kundër fuqive qendrore – të cilat përfshinin, përveç Perandorisë Osmane, Gjermaninë, Austro-Hungarinë dhe Bullgarinë. Komisioneri i lartë britanik në Egjipt, Henry McMahon, u përpoq të bindte emirin e Mekës, Sharif Husein bin Ali, që të shpallte xhihad në Perandorinë Osmane në këmbim të krijimit të një Mbretërie Arabe në Azinë Perëndimore. Në qershor 1916, Huseini nisi Revoltën Arabe, duke mos ditur se Britania dhe Franca kishin nënshkruar tashmë pesë muaj më parë marrëveshjen Sykes-Picot, e cila i jepte administrimin mbi Irakun dhe Palestinën Londrës dhe mbi Sirinë dhe Libanin Parisit. Britanikët i premtuan gjithashtu emirit të Nexhdit, Ibn Saud, të përfshinte Hexhazin në emiratin e tij që po zgjerohej me shpejtësi. McMahon i sqaroi Huseinit se mbretëria arabe nuk do të përfshinte Palestinën. Djali i Huseinit, Faisal, i cili u shpall mbret i Sirisë në vitin 1920, kishte komunikuar me presidentin e Organizatës Sioniste, Chaim Weizmann dhe kishte pranuar Deklaratën Balfour, e cila premtonte krijimin e një atdheu hebre në Palestinë. Më vonë ai e anuloi këtë marrëveshje për shkak të kundërshtimit arab. Faisal gjithashtu dëgjoi rekomandimin e Komisionit King-Crane të sponsorizuar nga SHBA, i cili bëri thirrje për autonomi të Malit të Libanit kryesisht të krishterë. Megjithë lëshimet e Sharif Huseinit, interesat e Britanisë dhe Francës mbizotëruan kundër atyre të Hashemitëve. Megjithatë, në përmbushje të pjesshme të premtimit që u dhanë atyre, Winston Churchill, atëherë sekretar i shtetit për kolonitë, e shpalli Faisalin mbret të Irakut në vitin 1921 dhe vëllain e tij, Abdullah I, emir të Transjordanisë. Megjithatë, Britania e pa më me pragmatizëm punën me Ibn Saudin në Arabi. Britanikët e lejuan Ibn Saudin të zgjeronte autoritetin e tij territorial në Hejaz, me kusht që të mos cenonte sferën e ndikimit të Britanisë në Emiratet e Gjirit Persik, Transjordani dhe Irak.

Gafa e vitit 1948

Takimet arabe për çështjen e Palestinës në 1946 në Egjipt dhe Siri nuk iu referuan ndërhyrjes ushtarake në Palestinë. Ata hodhën poshtë kryesisht rekomandimet e Komisionit Anglo-Amerikan, i cili kërkonte krijimin e dy shteteve në Palestinë, një hebre dhe një tjetër arab. Ata gjithashtu premtuan t’u ofrojnë palestinezëve ndihmë financiare. Edhe sekretari i përgjithshëm egjiptian i Ligës Arabe, Abd al-Rahman Azzam, e kundërshtoi totalisht luftën dhe mbrojti negociatat me lëvizjen sioniste. Politikani i shquar Sidqi Pasha i tha Senatit të Egjiptit se ushtria ishte e papërshtatshme për luftë dhe do të humbiste nëse do të përballej me Haganah, një organizatë ushtarake sioniste që përfaqësonte hebrenjtë përpara krijimit të Izraelit.

Mbreti Farouk mori vendimin e befasishëm për të pushtuar Palestinën në vitin 1948 kundër rekomandimit të ushtrisë dhe kabinetit egjiptian – pavarësisht nga besimi i kryeministrit Mahmud Nuqrashi Pasha se çështja e Palestinës nuk ishte një çështje e interesit jetik kombëtar dhe vota e kabinetit kundër angazhimit të ushtrisë në luftë. Shefi i shtabit të ushtrisë nuk besonte se trupat mund të shkonin në luftë, e lëre më të fitonin, pjesërisht sepse ushtria përbëhej nga më shumë se 80 për qind të egjiptianëve të moshës ushtarake të papërshtatshme për shërbimin ushtarak për shkak të hepatitit të shfrenuar, skistozomiazës, kequshqyerjes dhe analfabetizmit.

Në komunikatën e parë të transmetuar nga puçistët më 23 korrik 1952, Anwar Sadat pohoi se zyrtarët me ryshfet në regjimin e zhdukur kishin blerë armë me defekt, duke përfshirë artilerinë që shpërtheu kur gjuajti gjatë luftës arabo-izraelite të vitit 1948, duke çuar në humbjen e ushtrisë egjiptiane. Megjithatë, hetimet pas rënies së monarkisë arritën në përfundimin se tre njësi artilerie shpërthyen gjatë ngarkimit për shkak të stërvitjes së dobët, keqfunksionimit.

Egjipti e humbi luftën pjesërisht për shkak të mungesës së koordinimit me ushtrinë irakiane dhe Legjionin Arab të Jordanisë, ushtria më e trajnuar dhe më efikase gjatë luftës, dhe pjesërisht për shkak të trupave ushtarakisht të papërshtatshme egjiptiane, mungesës së një strategjie lufte dhe të moralit të ulët. Farouk ishte i vendosur të parandalonte që Hashemitë në Irak dhe Jordani të bëheshin fuqia mbretërore më e rëndësishme në Lindjen e Mesme. Në të njëjtën kohë, Hashemitë shpresonin të mposhtnin ambicien e Farukut, veçanërisht pasi ai kishte idenë e ringjalljes së kalifatit islamik, i cili u shpërbë në vitin 1924 nga Kemal Ataturku i Turqisë, dhe shpallja e Kajros kryeqytetin e tij. Hashemitët kishin objektiva të arritshme, ndërsa Faruku kishte vizione madhështie.

Suezi dhe Ngushtica e Tiranit

Presidenti egjiptian Gamal Abdel Nasser bëri një gabim të rëndë kur shtetëzoi Kanalin e Suezit në vitin 1956. Vendimi i tij çoi tre muaj më vonë në shpërthimin e Luftës së Suezit, e cila bëri që Britania, Franca dhe Izraeli t’i shpallnin luftë Egjiptit, duke rezultuar në një disfatë ushtarake katastrofike për Kajron.

Në kohën e shtetëzimit të kanalit, kishin mbetur vetëm 12 vjet nga koncesioni origjinal 99-vjeçar anglo-francez. Megjithatë, humbjet materiale që rezultuan nga shtetëzimi i tij, të tilla si sekuestrimi i aktiveve egjiptiane në bankat evropiane dhe kompensimi i paguar për aksionerët e huaj, tejkaluan shumë të ardhurat e shtetëzimit. Në të njëjtën kohë, lufta dhe sanksionet përshpejtuan fillimin e kolapsit të monedhës egjiptiane. Mijëra ushtarë dhe civilë egjiptianë u vranë dhe shumica e pajisjeve që Nasser kishte blerë nga ish Çekosllovakia u shkatërruan. Lufta shkatërroi gjithashtu qytete moderne të stilit evropian të ndërtuara nga britanikët dhe francezët përgjatë Kanalit të Suezit, si Port Said, Port Fouad dhe Ismailia, dhe zhvendosi qindra mijëra egjiptianë. Për më tepër, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së krijoi Forcën Emergjente të Kombeve të Bashkuara për të patrulluar kufirin me Izraelin, të vendosur në Gadishullin Sinai, Rripin e Gazës dhe Sharm el-Sheikh, duke lejuar anijet izraelite të kalonin ngushticën e Tiranit në Detin e Kuq për herë të parë. kohë që kur Mbreti Farouk i ndaloi ato në vitin 1950. Rikthimi i Naserit në status quo ante në 1967 shkaktoi Luftën Gjashtë Ditore.

Ushtria e Egjiptit u mund, por diplomatikisht lufta ishte një sukses. Presidenti i SHBA Dwight Eisenhower e detyroi aleancën trepalëshe të tërhiqej nga Egjipti dhe prestigji i Naserit si kampion i nacionalizmit arab u rrit. Gjatë periudhës ndërmjet luftës që çoi në luftën e vitit 1967, Nasser u mburr për ndërtimin e forcave të armatosura më të fuqishme në Mesdheun lindor. Megjithatë, kritikët e tij arabë e tallnin atë për lejimin e anijeve izraelite përmes Ngushticës së Tiranit. Me kalimin e kohës, kjo çështje e përkeqësoi imazhin e Naserit dhe ai priti një mundësi për ta zhbërë atë.

Shansi i tij erdhi në maj 1967. Bashkimi Sovjetik e paralajmëroi Naserin për një grumbullim ushtarak izraelit pranë Lartësive të Golanit në përgatitje për pushtimin e Sirisë. Ishte një alarm i rremë, por edhe pasi e zbuloi këtë, Naseri dërgoi ushtrinë e tij në Sinai në një paradë ushtarake spektakolare pa pasur ndërmend të shkonte në luftë. Ai gjithashtu vendosi të bllokojë anijet izraelite nga Gjiri i Akaba në Detin e Kuq. Izraeli e konsideroi veprimin e Naserit si një casus belli dhe vendosi të përfundojë luftën e papërfunduar të vitit 1948.

Problemet operacionale që munduan ushtrinë egjiptiane në luftërat e 1948 dhe 1956 ishin ende të dukshme në vitin 1967. Forcat e armatosura egjiptiane ishin të papërgatitura për luftë, duke pasur parasysh udhëheqjen e tyre të dobët dhe të politizuar dhe trajnimin e pamjaftueshëm. Për më tepër, Nasser supozoi se SHBA-të do t’i drejtoheshin diplomacisë sekrete për të zbutur krizën. Në vitin 1960, gjatë viteve të bashkimit midis Egjiptit dhe Sirisë, Naseri dërgoi ushtrinë e tij në Sinai për të lehtësuar presionin mbi ushtrinë siriane pas një konfrontimi të madh në Lartësitë Golan. Eisenhower përdori levën e tij me Izraelin për të rivendosur qetësinë përgjatë vijës veriore të armëpushimit. Por në vitin 1967, administrata e Presidentit Lyndon Johnson, e ngopur me retorikën antiamerikane të Naserit, i dha Izraelit dritën jeshile për të nisur luftën. Forcat izraelite fituan kundër Egjiptit, Sirisë dhe Jordanisë. Gjendja politike në Uashington kishte ndryshuar dhe dështimi i Naserit për ta kuptuar atë shkaktoi një tërmet gjeopolitik që ende po jehon në të gjithë rajonin.

Pushtimi i Kuvajtit nga Iraku

Iraku fitoi luftën e viteve 1980-88 me Iranin, por doli i goditur ekonomikisht prej saj. Për të mbuluar koston e luftës, Iraku kishte marrë hua miliarda dollarë nga Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kuvajti. Ndryshe nga sauditët dhe emiratet, të cilët fshinë borxhin e Irakut, Kuvajti këmbënguli që Sadam Huseini të shlyente 14 miliardë dollarët që Iraku i detyrohej. Iraku akuzoi Kuvajtin për tejkalimin e kuotës së prodhimit të naftës për të ulur çmimet e naftës bruto, një situatë e paqëndrueshme për Irakun, të ardhurat e të cilit nga nafta ishin të pamjaftueshme për të mbuluar pagat e burokracisë dhe ushtrisë së madhe të përhershme. Bagdadi akuzoi gjithashtu Kuvajtin për vjedhjen e naftës irakiane nga fusha e naftës Rumaila përmes shpimeve të pjerrëta.

Sadami nuk e kuptoi kompleksitetin e marrëdhënieve ndërkombëtare. Ai kishte kaluar vite në burg dhe nuk kishte përfunduar arsimin e lartë. Kryeqytetet e vetme joarabe që kishte vizituar ishin Moska dhe Parisi. Ai nuk e kuptoi se Iraku, një vend i krijuar nga Britania në vitin 1921, nuk mund ta fshinte Kuvajtin, një vend tjetër i krijuar nga britanikët. Sadami e bazoi vendimin e tij për të pushtuar Kuvajtin në një bisedë të përciptë me April Glaspie, në atë kohë ambasadore e SHBA-së në Irak, e cila i tha atij se SHBA-të nuk kishin asnjë politikë mbi marrëdhëniet ndër-arabe, gjë që ai e kuptonte se do të thoshte se SHBA-të do ta dënonin vetëm verbalisht pushtimin e Kuvajtit. Ai besonte se pushtimi i Kuvajtit përpara rënies së afërt të Bashkimit Sovjetik do ta kursente atë nga zemërimi i SHBA-së, duke mos ditur se sistemi ndërkombëtar bipolar që mbronte vendet e Botës së Tretë kishte pushuar së ekzistuari.

Vendimi i pamatur i Sadamit për të pushtuar Kuvajtin e shkatërroi ushtrinë irakiane. Një koalicion ushtarak shumëkombësh ndërhyri për të rivendosur pavarësinë e Kuvajtit dhe Iraku iu nënshtrua sanksioneve të ashpra, duke shënuar fundin e statusit të tij si një fuqi rajonale në rritje. Në vitin 2003, SHBA-të pushtuan Irakun dhe rrëzuan regjimin e Sadamit, duke i mundësuar Iranit të shtrijë ndikimin tutje dhe të dominojë vendin.


Keqkuptimi sesi funksionon bota

Udhëheqësit arabë, të zhytur në një botëkuptim të shtrembëruar, priren ta shohin botën përmes prizmit të politikës së tyre të brendshme, shpesh duke mos arritur të kuptojnë kompleksitetin e marrëdhënieve ndërkombëtare. Arabët në poste të larta janë autokratë që nuk i përgjigjen askujt tjetër, duke i shtyrë ata të marrin vendime fatale. Shumë udhëheqës arabë jetojnë në dhomat e tyre të fildishta, duke marrë vendime të bazuara në supozime të gabuara, të pavëmendshëm ndaj mënyrës se si mund të përgjigjen antagonistët e tyre. Pasojat janë shfaqur herë pas here, duke përfshirë sot ato në Gaza.

____________________________

* Hilal Khashan është profesor i shkencave politike në Universitetin Amerikan të Bejrutit. Ai është një autor dhe analist i respektuar i çështjeve të Lindjes së Mesme. Ai është autor i gjashtë librave, duke përfshirë Hizbullah: Një Mision në askund (Lanham, MD: Lexington Books, 2019.) Ai aktualisht është duke shkruar një libër të titulluar Arabia Saudite: Dilema e reformës politike dhe iluzioni i zhvillimit ekonomik. Khashan gjithashtu autor i më shumë se 110 artikujve që u botuan në revista si Orbis, The Journal of Conflict Resolution, The Brown Journal of World Affairs, Middle East Quarterly, Third World Quarterly, Israel Affairs, Journal of Religion and Society, Nationalism dhe Politika Etnike dhe Gazeta Britanike e Studimeve të Lindjes së Mesme.


Spread the love


Leave a Reply