Macron: Evropa duhet t’i japë garanci Rusisë në arkitekturën e re të sigurisë

Spread the love

Macron: Evropa duhet t’i japë garanci Rusisë në arkitekturën e re të sigurisë

Prishtinë/Zagreb, 3 dhjetor – Perëndimi duhet të shqyrtojë se si t’i përgjigjet nevojës së Rusisë për garanci sigurie nëse presidenti Vladimir Putin pranon të negociojë përfundimin e luftës në Ukrainë, tha presidenti francez Emmanuel Macron në një deklaratë të transmetuar të shtunën, raportoi Reuters.

Në një intervistë me stacionin televiziv francez TF1, të regjistruar gjatë vizitës së tij shtetërore në Shtetet e Bashkuara këtë javë, Macron tha se Evropa duhet të përgatisë arkitekturën e saj të ardhshme të sigurisë. “Kjo do të thotë se një nga pikat e rëndësishme që duhet të trajtojmë – siç ka thënë gjithmonë Presidenti Putin – është frika se NATO do të vijë në derën e tij dhe do të vendosë armë që mund të kërcënojnë Rusinë”, tha Macron. “Kjo temë do të jetë pjesë e bisedimeve të paqes, kështu që ne duhet të përgatisim atë që jemi gati të bëjmë, si t’i mbrojmë aleatët tanë dhe shtetet anëtare dhe si t’i japim Rusisë garanci ditën që ajo të kthehet në tryezën e bisedimeve,” tha. presidenti francez.

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara thanë këtë javë se ishin të hapura për bisedime në parim, megjithëse presidenti i SHBA Joe Biden tha se ai do të bisedonte me Putinin vetëm nëse shefi i Kremlinit tregonte se ishte vërtet i interesuar për t’i dhënë fund luftës. Ukraina ka thënë se negociatat janë të mundshme vetëm nëse Rusia ndalon sulmet dhe tërheq trupat e saj. Shumë në Ukrainë dhe në Perëndim janë fuqimisht kundër çdo bisedimi me Putinin që do ta shpërblente atë me lëshime pas gati 10 muajsh lufte, veçanërisht pasi Ukraina i ka dëbuar forcat ruse nga një zonë e madhe në tre muajt e fundit.

Vërejtjet e Makronit sugjerojnë se ai e kupton nevojën e Moskës për garanci sigurie, një kërkesë në qendër të diplomacisë intensive, por të pasuksesshme në prag të luftës. Më 8 shkurt, vetëm disa javë përpara pushtimit rus, Putin tha në një konferencë të përbashkët shtypi me Makronin në Moskë, se Rusia do të vazhdojë të përpiqet të marrë përgjigje nga Perëndimi për tre kërkesat e saj kryesore të sigurisë: ndalimin e zgjerimit të NATO-s, vendosjen e raketave pranë kufirit të saj dhe reduktimin e infrastrukturës ushtarake të NATO-s në Evropë në nivelin e vitit 1997. Më pas SHBA-të njoftuan se kërkesat ruse ishin joreale. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply