Marrëveshja bërthamore e Iranit: Rusia merr garanci nga Uashingtoni në lidhje me marrëdhëniet me Iranin

Spread the love

Marrëveshja bërthamore e Iranit: Rusia merr garanci nga Uashingtoni në lidhje me marrëdhëniet me Iranin

Prishtinë, 15 mars – Shtetet e Bashkuara e kanë siguruar Rusinë se sanksionet e vendosura ndaj Moskës për pushtimin e Ukrainës nuk do të reflektojnë bashkëpunimin midis Moskës dhe Teheranit, gjë që do të mundësojë vazhdimin e negociatave për marrëveshjen bërthamore iraniane, tha të martën ministri i jashtëm rus.

“Kemi marrë garanci me shkrim. “Ata janë të përfshirë në marrëveshje për të rinovuar Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) për programin bërthamor të Iranit,” tha ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun iranian Hossein Amir-Abdolahian në Moskë, raportoi AFP. Sipas tij, bashkëpunimi i ardhshëm bërthamor ruso-iranian është i garantuar, “veçanërisht në lidhje me elementin kryesor, centralin bërthamor të Bushehr”.

Ministri iranian Amir-Abdolahian është gjithashtu optimist (por i kujdesshëm) për negociatat në Vjenë për të rinovuar marrëveshjen bërthamore të Iranit të vitit 2015. “Pezullimi i negociatave mund të hapë rrugën për zgjidhjen e çështjeve të pazgjidhura dhe kthimin e të gjitha palëve në detyrimet e tyre sipas marrëveshjes bërthamore”, citohet të ketë thënë ai nga Reuters. Ai shtoi se e ftoi Lavrovin të vizitojë Iranin së shpejti. Rusia është një faktor i rëndësishëm në zhvillimin e programit bërthamor civil të Iranit, por ka pasur zëra se Moska po ndihmon gjithashtu programin bërthamor ushtarak të Iranit.

Moska është akuzuar se dëshiron të minojë negociatat pasi kërkoi garanci nga SHBA më 5 mars se, bashkëpunimi i saj i ardhshëm me Iranin në programin civil bërthamor nuk do të ndikohet nga sanksionet e vendosura ndaj saj për pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt. “Amerikanët gjithmonë duan të thonë se ne po e bllokojmë marrëveshjen (për marrëveshjen bërthamore iraniane), por kjo është një gënjeshtër”, tha Lavrov, duke shtuar se “marrëveshja nuk është miratuar në disa kryeqytete, por kryeqyteti rus, Moska, nuk është në mesin e tyre”. Sipas tij, negociatorët tani janë “në fazën e fundit të negociatave”, ndonëse kjo duhet të merret me kokrra kripe sepse nënshkrimi i kompromisit është paralajmëruar disa herë gjatë javëve të fundit.

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja iraniane e vitit 2018 nën Presidentin republikan, Donald Trump dhe i kthyen sanksionet Iranit. Prandaj Teherani ka filluar të shkelë kufizimet e përcaktuara në marrëveshje dhe të zhvillojë programin e tij të armëve bërthamore. Presidenti demokrat amerikan Joe Biden, dëshiron të kthehet në marrëveshje, por negociatat janë të vështira dhe raundi i tetë i negociatave tashmë ka përfunduar.  [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply