Media: Ftohja e plotë e marrëdhënieve gjermano-franceze

Spread the love

Media: Ftohja e plotë e marrëdhënieve gjermano-franceze

Prishtinë, 27 tetor- Marrëdhëniet mes presidentit francez Emanuel Makron dhe kancelarit gjerman Olaf Sholc janë të akullta, liderët nuk guxojnë as të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp, raporton POLITICO.

Sholc-i mbërriti në Paris të mërkurën për bisedime me Makron-in. Konferenca për shtyp e krerëve të shteteve pas takimit u anulua për shkak të mungesës së kohës së kancelarit Sholc, i cili po nxitonte për në Athinë pas vizitës me karakter pune në Paris.

“Kolegët francezë dhe gjermanë thonë se takimi shkoi mirë. Mungesa e një daljeje të përbashkët në shtyp thotë diçka tjetër… Marrëdhëniet mes Emanuel Makron-it dhe Olaf Sholc-it, liderëve të dy fuqive ekonomike të BE-së, tashmë janë aq të akullta sa nuk guxojnë as të dalin bashkë përpara përfaqësuesve të shtypit”, shkruan POLITICO.

“Ishte shumë konstruktive, shumë strategjike”, tha një nga këshilltarët e Makron-it. “Ne të gjithë ishim të zhytur në energji dhe sot mundëm të ngrinim bisedën dhe të diskutonim se çfarë duam të bëjmë në pesë, dhjetë vjet.” Sipas zyrtarit gjerman, takimi ishte një “sukses i plotë”.

Por konferenca e anuluar për shtyp e tregoi historinë e saj si një përçmim të Sholc-it. Ai udhëtoi me një trupë të plotë shtypi për në Paris dhe prej andej vazhdoi për në Athinë për një vizitë tjetër shtetërore. Të mohosh një konferencë për shtyp një lideri vizitues është një taktikë politike që përdoret përgjithësisht për ta qortuar, siç bëri Sholz së fundmi kur kryeministri hungarez Viktor Orbán vizitoi Berlinin.

Mosmarrëveshja për prezantimin mediatik është vetëm episodi i fundit i thellimit të konfliktit mes dy fuqive më të mëdha të BE-së, shkruan më tej media.

Javët e fundit, Sholc-i dhe Makron-i janë përplasur për mënyrën se si të trajtojnë krizën energjetike, si të kapërcejnë pafuqinë mbrojtëse të Evropës dhe qasjen më të mirë për t’u marrë me Kinën.

Javën e kaluar, këto tensione u shfaqën hapur, kur një takim i planifikuar i qeverisë franko-gjermane në qytetin francez të Fontainebleau u shty për në janar për shkak të dallimeve të mëdha në tekstin e deklaratës së përbashkët. Mosmarrëveshja midis dy qeverive ishte gjithashtu gjerësisht e dukshme në samitin e BE-së të javës së kaluar në Bruksel.

Lufta në Ukrainë, inflacioni dhe kriza energjetike kanë tensionuar aleancat evropiane, pikërisht atëherë kur ato janë më të nevojshme.

Zyrtarët francezë ankohen se Berlini nuk i trajton ata si një partner të ngushtë aq sa duhet. Për shembull, francezët pretendojnë se nuk ishin të informuar paraprakisht për paketën e brendshme të Gjermanisë prej 200 miliardë eurosh të uljes së çmimit të energjisë – dhe u siguruan që homologët e tyre në Berlin të ishin të vetëdijshëm për zhgënjimin e tyre, shkruan POLITICO.

Znj. Veser e FDP, një tjetër partner koalicioni në qeverinë gjermane, thotë: “Parisi është i irrituar nga pavarësia gjermane në frenimin e çmimeve të gazit dhe mungesën e mbështetjes për projektet e përbashkëta evropiane të teknologjisë së mbrojtjes.” Në të njëjtën kohë, ajo akuzoi qeverinë franceze për vonimin e tubacionit të ri të naftës që lidh Gadishullin Iberik dhe Evropën veriore deri vonë.

Kohët e fundit, qeveria franceze u acarua nga lajmet se Sholc planifikon të vizitojë Pekinin javën e ardhshme për të takuar Xi Jinping. Kjo do të ishte vizita e parë e një lideri të huaj që kur presidenti kinez fitoi një mandat të tretë. Gjermania dhe Kina po planifikojnë gjithashtu shfaqjen e tyre, kur bëhet fjalë për konsultimet e planifikuara të qeverisë në janar, shkruan POLITICO. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply