Mediat amerikane: Ukraina nis ofensivën kundër Rusisë

Spread the love

Mediat amerikane: Ukraina nis ofensivën kundër Rusisë

Tiranë, 8 qershor – Washington Post raporton se kundërofensiva e shumëpritur e ushtrisë ukrainase kundër forcave pushtuese ruse ka filluar, duke nisur në këtë mënyrë një fazë të re të luftës që synon rivendosjen e sovranitetit territorial të Ukrainës dhe ruajtjen e mbështetjes perëndimore në luftë.

Media amerikane ka cituar disa burime ushtarake ukrainase, sipas të cilëve, trupat e Kievit kanë intensifikuar sulmet e tyre në vijat e frontit në juglindje të vendit. Dy zyrtarë ukrainas, përfshirë të afërt me presidentin Zelensky, thanë se një fazë aktive e kundërofensive ukrainase ishte duke u zhvilluar.

Ofensiva, të cilën zyrtarët ukrainas më parë thanë se nuk do ta njoftonin publikisht dhe nuk do të kishin një fillim të qartë, pritet të shpaloset gjatë muajve dhe të shërbejë si një provë e një strategjie të udhëhequr nga SHBA për të përgatitur forcat ukrainase me armë gjithnjë e më të avancuara dhe taktikat.

Megjithëse forcat ukrainase nuk kanë zbuluar detajet e misionit të tyre, një grup ekspertësh nga Instituti për Studimin e Luftës thanë se ka të ngjarë që të përbëhet nga shumë ndërmarrje në vende të shumta me intensitet të ndryshëm dhe nuk do të shpaloset si një operacion i vetëm.

Fokusi kryesor i operacionit mbrojtës të Ukrainës mbetet i mbyllur për të parandaluar trupat ruse të paramendojnë ndonjë sulm. [Rruga Press]


Spread the love


Leave a Reply