Ministri izraelit i Mbrojtjes: Ne jemi gati të sulmojmë Iranin

Spread the love

Prishtinë, 6 gusht – Marrëdhëniet midis Izraelit dhe Iranit janë shumë të tensionuara. Ka disa faktorë. Së pari, sot është përurimi i Presidentit iranian Ebrahim Raisi, të cilin kryeministri izraelit e quajti një “ekzekutues brutal”. Një faktor tjetër është sulmi me dron në cisternën Mercer Street, e cila është e lidhur me një kompani izraelite në të cilën u vranë dy marinarë. Faktori i tretë është konflikti midis Hezbollahut në Libanin jugor dhe Izraelit që zgjat dje dhe sot. Hezbollahu mbështet Iranin.

Në një intervistë me Haaretz izraelit, Ministri i Mbrojtjes Benny Grantz preku sulmin ndaj një cisternë në Gjirin e Omanit. I pyetur nëse Izraeli ishte gati të sulmonte Iranin, ministri u përgjigj se ishte. Ai tha se Irani po punonte për “t’i shkaktuar Izraelit një seri problemesh dhe atë në disa nivele”. Ai shtoi se përgjigja ndaj Iranit duhet të jetë uniforme dhe ndërkombëtare.

Duke komentuar sulmet izraelite ndaj Libanit, ai tha se IDF ishte “gati për shumë më tepër, por se ai shpreson se ata, iranianët,  nuk do të përfshihen” në konflikte të mëtejshme, raporton Haaretz.

Edhe pse Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi për një “reagim kolektiv”, kryeministri Naftali Bennett tha të martën se Izraeli “di si të veprojë i vetëm”. [ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply