Nëse Kievi bie, “efekti domino” kërcnon vendet fqinje të Evropës, paralajmëron Jansha

Spread the love

Nëse Kievi bie, “efekti domino” kërcnon vendet fqinje të Evropës, paralajmëron Jansha

Prishtinë, 28 shkurt – Perëndimi duhet të ndalojë presidentin rus Vladimir Putin tani, pasi rënia e Kievit do të kishte pasoja në të gjithë Evropën Lindore, tha kryeministri slloven Janez Jansha në një intervistë ekskluzive për EURACTIV.

“Jam 100 për qind i bindur se nëse Rusia nuk ndalet në Ukrainë dhe Kievi bie, objektivi i radhës do të jenë Moldavia dhe Gjeorgjia, atëherë do të ketë probleme në Ballkanin Perëndimor dhe më pas shtetet baltike do të jenë objektivi i radhës”. tha ai, duke i bërë jehonë fjalëve të kryediplomatit të BE-së, Josep Borrell.

Jansha paralajmëroi gjithashtu për një “efekt domino” nëse Rusia do të ishte e suksesshme me pushtimin.

Kryeministri slloven tha se ishte e rëndësishme që “Evropa të mësojë diçka nga historia e saj”, duke përmendur politikën e qetësimit gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe luftërave jugosllave.

Duke e krahasuar Vladimir Putinin me figurat e pamëshirshme evropiane në historinë e fundit, ai tha: “Nuk ka asnjë formulë që funksionon me njerëz si Hitleri apo Stalini. Ne duhet t’i ndalojmë ata që në fillim.”

Ai shpjegoi gjithashtu se ndërsa ka disa “ngjashmëri të çuditshme” midis Putinit dhe ish-udhëheqësit jugosllav, Slobodan Millosheviç, dhe se Evropa “mund të presë të njëjtat veprime irracionale kur gjërat nuk shkojnë sipas planit”, Rusia nuk është Jugosllavi dhe gjithashtu ka armët bërthamore.

Megjithatë, Jansha ishte i vetëdijshëm se Rusia duhej ndalur sa më parë.

“Është e shtrenjtë; sanksionet, ndihma ushtarake, nuk është pa viktima – por çmimi i ndalimit të tij [Putinit] tani është një mijë herë më i vogël se çmimi që do të paguanim nëse do t’i jepnim Ukrainën,” tha ai.

I pyetur nëse ata që nuk iu bashkuan sanksioneve (kryesisht Serbia) dhe dënimeve do të dënohen nga historia, Jansha tha: “Të gjithë duhet të vendosin vetë”.

“Është sikur Gjermania naziste sulmoi Poloninë dhe nuk mendoj se ne duhet të rrezikojmë të dështojmë siç dështoi Perëndimi atëherë”.  [euractiv.de/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply