Një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë nuk pranoi të komentojë mbi partneritetin kino-rus

Spread the love

Një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë nuk pranoi të komentojë mbi partneritetin kino-rus

Prishtinë, 5 janar – SHBA ka marrëdhëniet e veta me Pekinin, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, të premtën  gjatë një konference për shtyp, kur u pyet se si presidenti Biden e sheh forcimin e lidhjeve midis Rusisë dhe Kinës. “Epo, ne, presidenti, e shikojmë atë sikur kemi marrëdhëniet tona me Kinën,” tha Psaki, duke shmangur pyetjen origjinale, duke iu drejtuar menjëherë Ukrainës. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken foli kohët e fundit me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi dhe “theksoi sigurinë globale dhe rreziqet ekonomike që vijnë nga agresioni i mëtejshëm rus kundër Ukrainës”, shtoi Psaki. “Ne gjithashtu përcollëm shqetësimin tonë  se, konflikti destabilizues në Evropë do të prekë interesat e Kinës në mbarë botën. Dhe sigurisht, Kina duhet ta dijë këtë “, tha ajo, sikur të donte të edukonte autoritetet kineze. Dje, Rusia dhe Kina lëshuan një deklaratë të përbashkët duke njoftuar planet e tyre për të thelluar bashkëpunimin në një sërë fushash. Deklarata pasoi vizitën e presidentit rus Vladimir Putin në Kinë me ftesë të homologut të tij, presidentit kinez Xi Jinping. “Miqësia midis dy vendeve nuk ka kufij dhe nuk ka fusha të ndaluara bashkëpunimi,” thuhet në deklaratë. Të dy vendet kanë deklaruar një qëndrim të përbashkët për zgjerimin e NATO-s, një nga çështjet kryesore në marrëdhëniet e tensionuara mes Perëndimit dhe Moskës. “Palët kundërshtojnë zgjerimin e mëtejshëm të NATO-s dhe i bëjnë thirrje Aleancës së Atlantikut të Veriut që të përmbahet nga qasjet ideologjike të epokës së Luftës së Ftohtë”, thuhet në deklaratë, duke i kërkuar bllokut të udhëhequr nga SHBA-ja të respektojë sovranitetin, sigurinë dhe interesat e vendeve të tjera. Ajo që është gjithashtu interesante është se Kremlini lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se Rusia “rikonfirmon angazhimin e saj ndaj parimit të një politike të bashkuar të Kinës dhe pohon se Tajvani është pjesë e patjetërsueshme e Kinës dhe kundërshton pavarësinë e Tajvanit në çdo formë”. Ministria e Jashtme e Tajvanit u përgjigj duke thënë se “Pekini nuk ka të drejtë të përfaqësojë Tajvanin në skenën botërore dhe nuk duhet të detyrojë vendet e tjera, organizatat ndërkombëtare dhe kompanitë të bëjnë deklarata të rreme” për këtë çështje.

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se Pekini po qëndron në krah të Moskës për çështjen e parandalimit të zgjerimit të mëtejshëm të NATO-s, ndërsa Rusia po mban anën e Kinës për aneksimin e Tajvanit. Ajo që është interesante është se një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë nuk mund të japë një koment kuptimplotë për një zhvillim të tillë. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply