Pentagoni po shqyrton dërgimin e 30 sistemeve të tjera raketore HIMARS në Ukrainë

Spread the love

Pentagoni po shqyrton dërgimin e 30 sistemeve të tjera raketore HIMARS në Ukrainë

Prishtinë, 27 korrik Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksiy Reznikov, diskutuan në një komunikim telefonik të fundit për ndihmën ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë dërgesat shtesë të raketave me shumë tytë HIMARS, njoftoi dje Pentagoni, transmeton Ukrinform.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd J. Austin III foli sot me ministrin ukrainas të mbrojtjes, Oleksiy Reznikov, dhe diskutuan për rezultatet e takimit të fundit të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes për Ukrainën dhe ndihmën aktuale të sigurisë për Ukrainën. Tema ishte mundësia e dërgimit të sistemeve shtesë të raketave të artilerisë së lartë (HIMARS)”, tha zëdhënësi i Pentagonit, Todd Breasseale. Austin e siguroi Reznikovin se Shtetet e Bashkuara po punonin sa më shpejt që të ishte e mundur për të ofruar pajisje shtesë ushtarake në Ukrainë, thuhet në deklaratë. Kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, Andrey Yermak, tha më 24 korrik se kongresmenët amerikanë kishin premtuar se do të siguronin deri në 30 sisteme HIMARS dhe municione përkatëse.

Siç është raportuar, ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov tha se, Ukrainës i duhen të paktën 50 sisteme HIMARS dhe M270 për të penguar në mënyrë efektive armikun dhe të paktën 100 copë për të kryer një kundërofensivë efektive. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply