Rusia po merr kundërmasa ushtarake në përgjigje të pkërkesës së Finlandës dhe Suedisë për aderim në NATO

Spread the love

Rusia po merr kundërmasa ushtarake në përgjigje të pkërkesës së Finlandës dhe Suedisë për aderim në NATO

Prishtinë, 20 maj – Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se pretendimi për aderim i Finlandës dhe Suedisë në NATO ka çuar në rritje të kërcënimeve ushtarake pranë kufirit dhe se Moska po merr “kundërmasat adekuate”, njoftoi të premten agjencia e lajmeve Interfax.

Në një fjalim, Shoigu tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara kanë rritur fluturimet strategjike të bombarduesve në vitet e fundit, ata kanë dërguar anije luftarake në Detin Baltik dhe kanë intensifikuar stërvitjet stërvitore në rajon me partnerët e saj të NATO-s. Ai tha se Rusia do të përgjigjet duke formuar 12 njësi dhe divizione në zonën e saj ushtarake perëndimore dhe duke punuar për të përmirësuar forcën luftarake të trupave të saj. “Tensionet vazhdojnë të rriten në zonën e përgjegjësisë së Qarkut Ushtarak Perëndimor. Ne po marrim kundërmasa adekuate”, tha ministri rus i mbrojtjes.

Finlanda dhe Suedia aplikuan zyrtarisht të mërkurën për t’u bashkuar me Aleancën e Mbrojtjes Perëndimore në NATO.

Presidenti amerikan Joe Biden tha të enjten se Suedia dhe Finlanda, liderët e të cilëve ai priti në Shtëpinë e Bardhë, plotësojnë “të gjitha kushtet” për t’u bashkuar me NATO-n. “Sot jam krenar të konfirmoj se ata kanë mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara,” tha ai pasi foli me kryeministren suedeze Magdalena Andersson dhe presidentin finlandez Sauli Niinistö në Zyrën Ovale. [ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply