Scholz: Gjermania dhe aleatët nuk do të pranojnë planin e paqes “të diktuar nga Rusia”

Spread the love

Scholz: Gjermania dhe aleatët nuk do të pranojnë planin e paqes “të diktuar nga Rusia

Prishtnë, 26 maj – Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të enjten se Rusia nuk do ta fitojë luftën e saj në Ukrainë dhe presidenti Vladimir Putin nuk duhet të diktojë kushtet e asnjë marrëveshjeje paqeje. Përveç kësaj, ai premtoi mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën, duke përfshirë armët e rënda, për të rritur presionin ndaj Rusisë për të ndaluar luftën, raporton Anadolu Agency.

Pas dështimit për të kapur Kievin ose Kharkivin në një luftë tre-mujore, forcat ruse po përpiqen të marrin kontrollin e plotë të rajonit lindor të Donbasit dhe gjithashtu kanë avancuar në jug, pavarësisht rezistencës së fortë të Ukrainës dhe sanksioneve të ashpra perëndimore kundër Moskës.

“Putini nuk duhet të fitojë luftën e tij dhe unë jam i bindur se ai nuk do të fitojë”, tha Scholz gjatë një fjalimi në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër. “Për herë të parë ndonjëherë, Gjermania po furnizon me armë zonën e luftës,” u tha ai pjesëmarrësve. “Një gjë është e qartë. Presidenti rus (Vladimir) Putin do të negociojë seriozisht paqen vetëm kur të kuptojë se nuk mund të thyejë mbrojtjen e Ukrainës. Kjo është arsyeja pse ne mbështesim Ukrainën në bashkëpunim të ngushtë me partnerët dhe aleatët tanë”, tha ai. Scholz tha se Gjermania do të vazhdojë të marrë masa politike, ekonomike dhe ushtarake për të arritur një armëpushim dhe një zgjidhje diplomatike të luftës. Por ai theksoi se nuk do të pranonte një plan paqeje “të diktuar nga Rusia”. “Ne duhet t’ia bëjmë të qartë Putinit se nuk do të ketë paqe të diktuar. Ukraina nuk do ta pranojë këtë, dhe as ne” , tha ai, duke shtuar se ” pushtimi i të gjithë Ukrainës tani duket më larg se në fillim të luftës”.

Scholz, megjithatë, nuk komentoi kërkesat e Ukrainës për dërgimin e më shumë armëve të rënda në Kiev, pavarësisht kërkesave specifike nga Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba në Davos të mërkurën, raportoi Reuters. Kievi ka kërkuar të blejë automjete luftarake të këmbësorisë gjermane Marder dhe tanket kryesore të betejës Leopard , të cilat do të kishin qenë ideale, por asnjë përparim i rëndësishëm nuk është bërë me  qeverinë në Berlin, tha Kuleba.
Duke shpresuar të dobësojë ekonominë ruse, dhe kështu aftësinë e saj për të bërë luftë, Scholz tha se Gjermania do të ndërpresë importet e naftës ruse deri në fund të vitit 2022 dhe gjithashtu do të zvogëlojë varësinë e saj nga gazi rus. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply