Serbi: Kriza e koalicionit, SPS e Daçiqit e zhgënjeu Vuçiqin

Spread the love

Serbi: Kriza e koalicionit, SPS e Daçiqit e zhgënjeu Vuçiqin

Prishtinë, 7 shkurt 2023 Presidenti serb Aleksandar Vuçiq konfirmoi të martën se ka një krizë në marrëdhëniet e koalicionit midis SNS-së së tij dhe socialistëve (SPS) të zëvendëskryeministrit dhe kreut të diplomacisë Ivica Daçiq. Shkas ishte debati parlamentar i javës së kaluar për Kosovën, në të cilin SPS , sipas Vuçiqit, ka marrë pjesë në “heshtje bubullimore”, shkruan Hina.

Aludimi për një riorganizim të mundshëm të skenës aktuale politike u ngrit gjatë përmbledhjes së seancës së javës së kaluar të Kuvendit të Serbisë kushtuar dialogut për Kosovën, ku Vuçiq u përplas me opozitën e djathtë, e cila e akuzoi atë për “tradhti” dhe “dorëzim” të Kosovës”. Në këtë përballje në parlamentin serb ai nuk ka pasur mbështetjen e pritur të përfaqësuesve të SPS-së së Daçiqit. Në shkëmbimin e akuzave dhe ofendimeve, Vuçiq përsëriti në Kuvend se nuk është për Kosovën në Kombet e Bashkuara dhe se kurrë nuk do ta njohë atë si shtet të pavarur.

Vuçiq i tha sot televizionit pro-qeveritar TV Pink se kishte folur me Daçiqin, duke thënë se sjellja e SPS-së gjatë diskutimit për planin për Kosovën, i cili pritet të pranohet nga BE-ja dhe SHBA-ja, ka bërë që “marrëdhëniet të dëmtohen ndjeshëm” midis progresistëve dhe socialistëve. Duke komentuar shkrimin e disa mediave se në mbledhjen e djeshme  të kryesisë së partisë së progresistëve, ai kinse ka thënë se është më parë është i gatshëm të shkojë në zgjedhje të reja dhe t’i bashkohet opozitës sesa të lejojë “interesat partiake dhe private të udhëheqin vendin”, Vuçiq. tha sot se nuk mendon se “në këtë moment të zgjedh një zgjidhje të mirë” për Serbinë sepse ajo përballet me shumë sfida. “Asgjë nuk do të ndodhë brenda natës, por ajo që ndodhi dëmtoi ndjeshëm marrëdhëniet tona”, tha Vuçiq dhe konfirmoi se ka folur me Daçiqin sot dhe do të flasë nesër. “Nuk mendoj se zgjedhjet janë zgjidhje e mirë, sepse kemi shumë probleme dhe gjëra të rëndësishme për të zgjidhur”, theksoi ai.

Vuçiq deklaroi se personalisht nuk i beson më SPS-së, duke theksuar se nuk do ta bazohej në marrëdhënie personale. Ne e respektojmë atë parti politike, por tani e dimë se në kohë të vështira mund të mbështetemi vetëm te vetja jonë, tha Vuçiq. Ai pohoi se në mbledhjen e partisë nuk ka thënë se do të kandidojë për kryeministër, siç raportuan disa media. Gjatë debatit ai debatoi ashpër me disa anëtarë të opozitës, kryesisht nga partitë e djathta dhe rezultoi se nuk mori mbështetjen e pritur nga socialistët e Daçiqit. Ne nuk ishim të bashkuar në ruajtjen e interesave tona jetike kombëtare, shtoi Vuçiq, duke vlerësuar se “qëllimi i vetëm i opozitës është rrëzimi i SNS-së” dhe atë si lider i progresistëve.

Vuçiq është në vitin e parë të mandatit të tij të dytë pesëvjeçar presidencial, të cilin e fitoi në zgjedhjet e prillit të kaluar dhe sipas Kushtetutës së Serbisë, ai nuk mund të kandidojë për një mandat të tretë.

Ambasadori rus: Bosnja dhe Hercegovina mund të anëtarësohet në NATO, por Moska do të përgjigjet “proporcionalisht”.

  I.B. 07 shkurt 2023

Ambasadori rus në BiH Igor Kalabuhov njoftoi të martën se Moska do të “përgjigjet proporcionalisht” ndaj anëtarësimit të mundshëm të BiH në NATO.

Në një postim në faqen e ambasadës ruse në Facebook, Kalabuhov pohoi se Rusia nuk është një kërcënim për Bosnjë dhe Hercegovinën tani, por shtoi se kjo mund të ndryshojë, varësisht nga zhvillimi i ngjarjeve në të ardhmen.

Duke debatuar me ata që janë të mendimit se Rusia vë në dyshim të drejtën e BiH për të marrë vendime nëse do të bëhet anëtare e plotë e NATO-s, Kalabuhov u tha qytetarëve të BiH se kjo nuk është e vërtetë, por shtoi se Moska ka të drejtë t’i përgjigjet vendimeve. e konsideron akt armiqësor.

“Ju duhet të kuptoni se nëse i bashkoheni një blloku, qëllimi kryesor i të cilit është shkatërrimi i Rusisë, atëherë ne… kemi të drejtë të mbrohemi. E kuptoni ndryshimin? Për sa kohë që ju nuk merrni masa ndaj nesh, ne ndihemi të relaksuar dhe nuk kemi nevojë të forcojmë mbrojtjen tonë”, ka shkruar ambasadori rus. Më pas ai përpunoi tezën se “hipotetikisht” Brukseli ose Uashingtoni mund të vendosin të vendosin raketa bërthamore në territorin e BiH, gjë që në mënyrë të pashmangshme do të shkaktonte një përgjigje nga Moska.

Zgjedhja e Bosnjës dhe Hercegovinës për t’u anëtarësuar përfundimisht në NATO, siç shkroi Kalabuhov, është e lirë, por nënkupton të drejtën e Rusisë për t’u përgjigjur. “Ju lutemi mos na kufizoni në të drejtën tonë për t’u përgjigjur. Sigurisht, proporcionalisht. Derisa të jemi qind për qind të sigurt për realitetin e planeve tinzare për shkatërrimin e vendit tonë, askush nuk do të shtyp butonin e kuq”, ka shkruar ambasadori rus në një tekst të publikuar me rastin e 10 shkurtit, që në Rusi shënohet. si “dita e punëtorit diplomatik”.


Spread the love


Leave a Reply