ShBA dhe aleatët e saj janë të gatshëm t’i “shkaktojnë dhimbje të ndjeshme” Rusisë në rast agresioni kundër Ukrainës

Spread the love

ShBA dhe aleatët e saj janë të gatshëm t’i “shkaktojnë dhimbje të ndjeshme” Rusisë në rast agresioni kundër Ukrainës

Prishtinë, 15 janar – Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre janë të gatshëm t’i “shkaktojnë dhimbje të forta” Rusisë në rast të “pushtimit” të saj të Ukrainës, tha nënsekretarja e Shtetit për Çështjet Politike Victoria Nuland në një intervistë për Financial Times.

Administrata amerikane ka përgatitur 18 skenarë në rast të një “sulmi rus ndaj Ukrainës”, i cili kohët e fundit është diskutuar si në Perëndim ashtu edhe në Kiev, tha Nuland.

“Nuk do të flas paraprakisht për 18 skenarë të ndryshëm. Unë thjesht do të them se aleatët e mi dhe unë jemi gati të shkaktojmë dhimbje të forta shpejt nëse Rusia bën ndonjë lëvizje (në drejtimin e deklaruar, op. Cit.), “tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit.

Në të njëjtën kohë, tha ajo, Uashingtoni dëshiron të vazhdojë dialogun me Moskën dhe tashmë po përgatit një përgjigje ndaj propozimeve të saj për garancitë e sigurisë. Ajo tha se vendimi për të vazhduar dialogun varet nga presidenti rus Vladimir Putin.

“Ne duam të vazhdojmë bisedën. Ne besojmë se kjo duhet të bëhet në bazë të reciprocitetit, përkatësisht ata do të shprehin ankesat e tyre, por edhe ne kemi shqetësimet tona”, tha Nuland.

Ajo shtoi se Uashingtoni po përgatit një përgjigje me shkrim për propozimet e palës ruse. Ajo gjithashtu sqaroi se shtetet shpresojnë të zgjidhin krizën rreth Ukrainës përmes diplomacisë.

Kujtojmë se dje, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha në konferencën vjetore për shtyp se pas takimeve të kësaj jave, Moska pret përgjigje të qarta me shkrim dhe se perspektivat për arritjen e një marrëveshjeje “tash varen nga Shtetet e Bashkuara”.

Me fjalë të tjera, Moska dhe Uashingtoni tregojnë vendosmëri dhe këbëngulje për pikëpamjet e tyre ndaj publikut të gjerë. Që të dy palët janë duke përgatitur paraprakisht audiencën, kur do ët fillojnë të bëjnë akuza ndaj palës tjetër në rast të dështimit të negociatave të reja. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply