Takimi Blinken-Lavrov të premten në Gjenevë

Spread the love

Takimi Blinken-Lavrov të premten në Gjenevë

Prishtinë, 20 janar – Të premten, më 21 janar, u organizua një takim mes Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken dhe ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Takimi do të zhvillohet në mes të tensioneve të mëdha në marrëdhëniet mes Perëndimit dhe Rusisë, si dhe në situatën e rrezikshme rreth Ukrainës për shkak të forcave të akumuluara ushtarake ruse.

Edhe pse Blinken, i cili ishte dje në Kiev dhe do të takohet me homologët francezë, britanikë dhe gjermanë sot në Bruksel, tha se do t’i thoshte Lavrovit në Gjenevë se, Rusia duhet të de-përshkallëzojë situatën në Ukrainë dhe se nuk do t’i japë atij asnjë përgjigje me shkrim. Uashingtoni, me kërkesën e Moskës drejtuar Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s më 17 dhjetor (që Moska e pret deri në fund të kësaj jave, duke pasur parasysh premtimin), është e qartë se Lavrov nuk po arrin në Gjenevë për të dëgjuar mësimet e Blinken-it për sjelljet e mira dhe se sigurisht që do të jetë për atë që Moska ka kërkuar me këmbëngulje – sigurimin e garancive të ndërsjella të sigurisë. Në fund të fundit, për të përcaktuar një përgjigje të përbashkët ndaj Moskës, Blinken po takohet sot me kolegë nga aleatët kryesorë evropianë amerikanë. Me fjalë të tjera, zhvendosja e shumëpritur drejt cakut përfundimtar të situatës së dhimbshme mund të pritet nesër. Se si do të jetë ai, mbetet për t’u parë.

Mbrëmë, shefi i delegacionit rus në bisedimet për sigurinë ushtarake dhe armatimin në Vjenë, Konstantin Gavrilov, tha se bisedimet ndërmjet Sergei Lavrov dhe Antony Blinken mund të lëvizin diskutimin për garancitë e sigurisë.

“Shpresoj që në takimin e ministrit tonë Lavrov me sekretarin Blinken, do të ketë një përparim në atë drejtim, shpresoj vërtet kështu, për shkak të arsyes, për shkak të pragmatizmit të kolegëve tanë amerikanë”, tha diplomati rus në Rusi për 24 PTV.

Ai theksoi se diskutimi kryesor për propozimet e Rusisë do të mbahet midis Moskës dhe Uashingtonit dhe “të gjitha vendet e tjera që marrin pjesë në OSBE dhe NATO… do të pranojnë rekomandimet e amerikanëve dhe amerikanët do të marrin parasysh dëshirat tona”.

Sipas fjalëve të mbrëmshme të zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zaharova, të dyja palët tani janë duke i përpunuar detajet e takimit të Lavrovit dhe Blinkenit, i cili do të mbahet më 21 janar në Gjenevë.


Spread the love


Leave a Reply