Takimi i krerëve të agjencive të inteligjencës amerikane dhe ruse në Ankara

Spread the love

Takimi i krerëve të agjencive të inteligjencës amerikane dhe ruse në Ankara

Prishtinë/Zagreb, 14 nëntor – Drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA-së, William Burns, është në Ankara për bisedime me homologun e tij të inteligjencës ruse për të dhënë një mesazh në lidhje me pasojat e çdo përdorimi të armëve bërthamore nga Rusia, tha të hënën një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

“Ai nuk zhvillon asnjë negociatë. Ai nuk po diskuton zgjidhjen e luftës në Ukrainë”, tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti, duke shtuar se Burns do të ndiqte gjithashtu çështjet e amerikanëve të arrestuar në Rusi.

Gazeta ruse Kommersant ishte e para që raportoi për kontaktin amerikano-rus në Turqi. Një burim i paidentifikuar u citua të thoshte se Sergei Naryshkin, kreu i shërbimit të inteligjencës së jashtme të Rusisë SVR, do të merrte pjesë në bisedime.

Lidhjet midis Uashingtonit dhe Moskës kanë rënë në nivelin më të keq të mundshëm në dekada, që kur Rusia nisi pushtimin e saj të Ukrainës në shkurt. Kërcënimet e presidentit rus Vladimir Putin për të përdorur armë bërthamore në luftën në Ukrainë kanë nxitur shqetësimet për përshkallëzimin.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se Burns, ish-ambasadori amerikan në Rusi, nuk do të marrë pjesë në asnjë negociatë me Naryshkin. Ukraina u njoftua paraprakisht për udhëtimin e Burns në Turqi, tha zyrtari. Burns nuk po diskuton një zgjidhje për luftën në Ukrainë, por po jep një mesazh për pasojat e përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia, shtoi zyrtari.

Burns u takua me liderin rus Vladimir Putin në vitin 2021 në emër të Presidentit Joe Biden në një përpjekje për të përcjellë shqetësimet e Uashingtonit rreth ngritjes ushtarake ruse rreth Ukrainës.

Përtej luftës, Rusia dhe SHBA-ja kanë një sërë çështjesh të pazgjidhura për të diskutuar, nga shtrirja e një marrëveshjeje kyçe për reduktimin e armëve bërthamore dhe një marrëveshje për eksportin e grurit të Detit të Zi deri te një shkëmbim i mundshëm i të burgosurve dhe lufta në Siri.

Shtesë:

Bisedimet midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara u mbajtën në Ankara të hënën, njoftoi agjencia e lajmeve Tass, duke cituar zëdhënësin e Kremlinit Dmitry Peskov.

Shtëpia e Bardhë konfirmoi për Newsweek se delegacionet nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë duke zhvilluar bisedime aktualisht në Turqi. “Ne kemi qenë shumë të hapur për faktin se kemi kanale komunikimi me Rusinë për menaxhimin e rrezikut, veçanërisht rrezikun bërthamor dhe rreziqet ndaj stabilitetit strategjik,” tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Newsweek. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply