Zyrtari amerikan: SHBA-të do të vendosin trupa nga Evropa nëse Rusia pushton Ukrainën

Spread the love

Zyrtari amerikan: SHBA-të do të vendosin trupa nga Evropa nëse Rusia pushton Ukrainën

Prishtinë, 8 dhjetor – Nëse Rusia pushton Ukrainën, qeveria e presidentit amerikan Joe Biden do të forcojë shpejt krahun lindor të NATO-s duke rigrupuar trupat amerikane tashmë në Evropë në vend që të dërgojë trupa të reja nga pjesë të tjera të botës, tha një zyrtar amerikan i mbrojtjes në kushte anonimiteti për Reuters mbrëmë.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, tha më herët të martën se SHBA do të rrisë praninë e forcave të NATO-s në vende si Balltiku në rast të një pushtimi të Ukrainës. Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara, të cilat tashmë po ndihmojnë ushtarakisht Ukrainën me pajisje, mund të dërgojnë ndihmë shtesë mbrojtëse në Kiev.

Gjithashtu, dje presidentët rus dhe amerikan kanë biseduar për këtë temë për dy orë përmes video-telefonatës.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 60,000 trupa në Evropë. Ushtria amerikane mbërriti në tokën evropiane në vitin 1942 dhe që atëherë ka qenë vazhdimisht në kërkim të një arsyeje për të qëndruar. Pas Luftës së Dytë Botërore, arsyeja ishte Lufta e Ftohtë, pastaj konfliktet në ish-Jugosllavi, pastaj të ashtuquajturat. Lufta kundër terrorit.

Shumica e personelit ushtarak amerikan ndodhet në Gjermani (rreth 35,000) dhe administrata dhe drejtoritë po zhvendosen në Belgjikë. Në Itali ka rreth 12 mijë ushtarë amerikanë, në Britaninë e Madhe rreth 9 mijë, ndërsa në Poloni janë të stacionuar rreth 4500 ushtarë amerikanë. Përveç kësaj, SHBA-të posedojnë raketa, sisteme bërthamore dhe anti-ajrore në të gjithë Evropën. Moska e ka kritikuar tashmë njoftimin për dërgimin dhe vendosjen e përhershme të sistemit amerikan Patriot në Poloni dhe Lituani (për këtë flitet për të paktën pesë vjet). Polonia ka blerë tashmë sistemet Patriot sipas një kontrate me vlerë afro 5 miliardë dollarë në 2018, dhe instalimi pritet vitin e ardhshëm. Gjithashtu, SHBA vendosi sistemin Aegis në Rumani në vitin 2016. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply