Çarje brenda aleancës perëndimore: Macron “luftarak” qëndroi “me bisht të palosur” përballë Bidenit

Spread the love

Polonia nuk i dha Lavrovit vizë për samitin e OSBE-së në Varshavë

Nga Zoran Meter [GN, Zagreb]

Pikërisht kështu dukej vizita e Macron në SHBA: në shtëpi, ai ishte jashtëzakonisht i ashpër ndaj administratës së Bidenit dhe pothuajse dukej sikur Hrushovi, që kur të arrijë në Shtëpinë e Bardhë, do të përplasë këpucën në tryezë, duke kërcënuar Amerikën me një luftë tregtare, nëse Biden nuk heq dorë nga proteksionizmi i tij. Megjithatë, në Shtëpinë e Bardhë ai hodhi fraza për luftën e përbashkët të popullit francez dhe amerikan në luftën për pavarësinë amerikane, luftën e parë dhe të dytë botërore, tani kundër agresionit të Putinit, për vlerat e përbashkëta, demokracinë.

“Ekonomia gjermane është në rrezik të madh. Gjëja më e çmendur është se pincat në të cilat ra Gjermania nuk janë shtrydhur nga rusët apo kinezët, por nga amerikanët, të cilët qartazi synojnë të sigurojnë prosperitetin e tyre në të ardhmen në kurriz të Republikës Popullore të Kinës dhe Evropës”.

Kjo është teza nga teksti i të shtunës së kaluar të medias gjermane Focus, që flet shumë për ndryshimin e paradigmës aktuale të marrëdhënieve amerikano-evropiane (BE) të vendosura pas ndërhyrjes ushtarake ruse në Ukrainë, e cila, jo më me turp, mund të lexohet. nga fjalët e politikanëve dhe mediave në të dy anët e Atlantikut. Dhe gjithçka që ka të bëjë me Gjermaninë, në një masë më të madhe ose më të vogël, ka të bëjë edhe me anëtarët e tjerë të BE-së.

Vizita e kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe delegacioneve të shumta të bizneseve të mëdha gjermane në Kinë në fillim të nëntorit nuk u prit mirë në Uashington (SHBA janë ende ato që duhet të kenë ekskluzivitet në marrëdhëniet ekonomike me Kinën dhe të gjithë të tjerët nga Evropa do të duhej të kishin leje paraprake për një gjë të tillë), kështu që u kuptua menjëherë se Gjermanisë nuk shkruhet mirë. Përveç faktit që e gjithë vizita dukej e ngathët, sikur të ishte përgatitur me nxitim (zgjati vetëm dy orë, dhe delegacioni udhëtoi 10.000 kilometra!) me qëllim që të shpëtonte Berlini se çfarë mund të shpëtohej në funksion të fluturimit të afërt të investimit në “portet e sigurta” amerikane – shkaktuan kritika të mprehta dhe përçarje në vetë Gjermaninë – mbi të gjitha nga të Gjelbrit dhe ministrja e tyre e jashtme Annalene Baerbock, e cila është gjithashtu aleati më i vendosur i Amerikës në këtë plan.

Dhe meqenëse marrëdhëniet amerikano-evropiane krijohen dhe diktohen nga Uashingtoni, gjëja më e rëndësishme është ajo që ndodh në “pellgun e madh” dhe për çfarë me të drejtë shqetësohen tani elitat evropiane.

A po e thyen Putini unitetin perëndimor?

Një pyetje interesante, në kontekstin e përmendur, është bërë javën e kaluar nga media POLITICO, duke pyetur veten nëse, pas 9 muajsh luftë në Ukrainë, Vladimir Putin po fillon të thyejë unitetin perëndimor të krijuar ndërkohë? Wall Street Journal dhe shumë media të tjera po bëjnë gjithashtu të njëjtën pyetje?

Duke gjykuar nga artikujt e tyre të shpeshtë, një përshtypje e tillë fitohet vërtet. Konkretisht, ata vënë në dukje akuzat gjithnjë e më të forta të Bashkimit Evropian kundër SHBA-së në disa drejtime: nga “përfitimi i luftës” në Ukrainë (në vend të gazit rus, mbërriti LNG-ja e shtrenjtë amerikane, depot evropiane të armëve po zbrazen dhe armët amerikane duhet të blihen, gjithashtu  shtrenjtë), ndaj “proteksionizmit amerikan” që po i shkakton dëm ekonomisë tashmë të lëkundur evropiane dhe për të cilën ekziston një rrezik serioz për fillimin e një lufte tregtare të ndërsjellë. Wall Street Journal thekson se “lidhjet transatlantike kanë filluar të përkeqësohen pasi presidenti francez Emmanuel Macron dhe liderë të tjerë evropianë janë të pakënaqur me politikën e re të Shteteve të Bashkuara”.

Unë do të shtoja – vetëm të verbërit dhe ata intelektualisht të mangët nuk mund ta kishin parë këtë politikë shumë më herët – çfarë politikanësh, të paktën shtetarët apo ata që pretendojnë të jenë, nuk duhet të jenë.

POLITICO, në një artikull të datës 24 nëntor, citon fjalët e “një zyrtari të lartë” i cili thotë si më poshtë: “Fakti është, nëse shikoni me maturi, vendi që përfiton më shumë nga kjo luftë janë Shtetet e Bashkuara, sepse shesin më shumë gaz dhe me çmim më të lartë, dhe sepse shet më shumë armë”. Komentet shpërthyese – të mbështetura publikisht dhe privatisht nga zyrtarë, diplomatë dhe ministra… – pasuan zemërimin në rritje në Evropë mbi subvencionet e SHBA-së që kërcënojnë të shkatërrojnë industrinë evropiane. Kremlini ka të ngjarë të mirëpresë helmimin e atmosferës midis aleatëve perëndimorë, thuhet në tekst.

“Devijimi i elitave politike evropiane”

Mirëpo, një kundërsulm i fortë verbal ndaj tezës së përmendur të “zyrtarit të lartë (europian)” (dhe të Bashkimit Evropian në përgjithësi) nga pala amerikane mbërrin në tekstin e së njëjtës media nga 30 nëntori, me autor Matthew Karnitschnig. Ai konfirmon qartë plasaritjet e zgjeruara midis dy anëve të Atlantikut.

Kështu autori e klasifikon kritikën nga BE-ja si një “taktikë e preferuar diversioniste e elitave politike evropiane kur gjërat në kontinent fillojnë të kthehen në fatale”. “Pavarësisht nëse është lufta në Ukrainë (Uashingtoni nuk duhet të kishte zgjeruar NATO-n), fatkeqësitë natyrore (shumë SUV amerikanë që nxisin ndryshimet klimatike), apo zhdukja e frëngjishtes si lingua franca (Hollywood-i i pakulturuar), Amerika është e pashmangshme fajtore.” shkruan Karnitschnig. Tani zyrtarët evropianë “po përpiqen të fajësojnë amerikanët e pangopur për rrëmujën aktuale në kontinent, duke i akuzuar ata se po vënë vlerën e madhe të dollarit “über alles” (mbi të gjitha), duke u ulur aq poshtë sa të përdorin edhe luftën në Ukrainë.

“Europianët kanë frikë se subvencionet bujare të Made in USA do të minojnë industrinë e tyre dhe do të kërcënojnë një luftë tregtare”. E vërteta e papërshtatshme, megjithatë, është se evropianët kanë vështirësi t’i bëjnë kompanitë e tyre të investojnë në shtëpi, sepse qeveritë kanë vënë më shumë theks në subvencionimin e faturave të gazit për familjet sesa në ndihmën e industrisë në rajon për të kapërcyer krizën,” vazhdon autori, duke kritikuar me sa duket politika sociale e theksuar evropiane.në krizën aktuale.

Më pas ai citon Thomas Schäfer, kreun e Volkswagen, i cili kritikon politikën industriale evropiane: “Evropa nuk është konkurruese ndaj kostove në shumë fusha, veçanërisht kur bëhet fjalë për kostot e energjisë elektrike dhe gazit. Nëse nuk arrijmë të ulim shpejt çmimet e energjisë në Gjermani dhe Evropë, atëherë investimet në prodhimtarinë intensive të energjisë ose në fabrikat e reja të qelizave të baterive në Gjermani dhe në mbarë BE-në nuk do të jenë më të realizueshme.”

POLITICO kujton më tej fjalët e Lars Klingbeil, një prej drejtuesve të SPD-së gjermane, të publikuara në Die Welt të Gjermanisë javën e kaluar: “SHBA-ja po ndjek një politikë industriale masive me tendenca proteksioniste”.

Autori i artikullit në POLITICO thekson se “realiteti i trishtuar është se administrata Biden ndoshta nuk e ka marrë parasysh as Evropën kur ka vendosur për subvencione”. Megjithatë, vazhdon ai, “problemi nuk është se Evropa nuk është e rëndësishme për SHBA-në, por se nuk është aq e rëndësishme sa do të donin të besonin evropianët”. “Kur bëhet fjalë për inovacionin, Evropa është një shkretëtirë. Nuk ka Apple, Google apo Tesla evropiane. Për më tepër, vlera e tregut të Tesla është katër herë më e lartë se e gjithë industria gjermane e automobilave.

Kjo është arsyeja pse nuk është e vështirë të konkludohet se loja evropiane e fajësimit është në të vërtetë diçka tjetër – zilia. Ndërkohë, Evropa është bërë më e varur nga SHBA-ja sesa që nga Lufta e Ftohtë, një rrethanë që inkurajon edhe pakënaqësinë dhe lojën e fajësimit”, përfundon autori.

Në të njëjtën kohë, ai kujton si vijon: “Në Gjermani u botua një libër me titull “Ami, është koha për të shkuar!”. (Ami është zhargon gjerman për amerikanët)i cili u bë bestseller. Autori është Oskar Lafontaine, një ish-ministër financash që dikur udhëhoqi socialdemokratët përpara se të shkëputej nga partia. “Ne duhet të çlirohemi nga tutela e SHBA-së”, shkruan Lafontaine, duke e përshkruar Amerikën si rrënjën e së keqes më të madhe dhe duke argumentuar se Evropa duhet vet të hapë rrugën e saj.

Si të fshihni marrëzitë tuaja politike?

Pas teksteve të këtij lloji në Perëndim, çfarë mund të themi? Ndoshta është vetëm se në këtë rast fajtori nuk është Putini (edhe pse faji i tij është gjithmonë i mirëpritur për të mbuluar marrëzinë e tij).

Përkatësisht, përgjigja qëndron ekskluzivisht në dy elementë kyç dhe asgjë tjetër:

1. Shtetet e Bashkuara, të përballura me sfidat globale gjeopolitike dhe gjeoekonomike, janë kthyer përfundimisht në proteksionizëm, në të cilin administrata e Biden-it pothuajse ka kopjuar politikën e Trumpit “Amerika së pari” (me përjashtimin e rëndësishëm që Biden po shtyn për një tranzicion të gjelbër dhe Trump po qëndron për interesat e prodhuesve tradicionalë të karburanteve fosile), kur ai u përplas ashpër me liderët evropianë dhe institucionet e BE-së dhe vendosi tarifa për produktet kryesore evropiane (çeliku, alumini, makinat);

2. Elitat evropiane janë ndërgjegjësuar se, nëse nuk bëjnë diçka urgjentisht, në të ardhmen e afërt do të mbeten pa burime financiare fitimprurëse dhe do të varen plotësisht nga vullneti i mirë i Uashingtonit.

Edhe nëse Biden-i, siç njoftoi pas takimit të javës së kaluar me Macron-in, “liron” masat amerikane për subvencionimin e kompanive të teknologjisë së lartë nga sfera e “ndryshimeve klimatike” në favor të BE-së (gjë që është lehtësisht e mundur, sepse ato ndoshta i shërbejnë atij disiplinimi të evropianëve, dhe përveç kësaj, ai nuk dëshiron t’i ngjajë Trumpit të neveritshëm ndaj vetvetes) dhe ajo që do të diskutohet në Këshillin e Tregtisë dhe Teknologjisë SHBA-BE, dihet se kush do të jetë “violina e parë” në të gjithë këtë histori. Aktorëve kryesorë evropianë mund t’u ndodhë që Biden t’u thotë diçka që vetëm ju të zbatoni politikën tonë ndaj Ukrainës (dhe Rusisë), kështu që ne do t’ju japim diçka në këmbim. Sepse elitat evropiane mund (dhe tashmë e bëjnë) të manipulojnë luftën e Ukrainës. Kështu, POLITICO, sigurisht jo rastësisht, pikërisht në ditën e vizitës së Macron në Uashington, deklaron se Franca ka ezauruar mundësinë e ndihmës së mëtejshme ushtarake për Ukrainën dhe se në interes të sigurisë së saj do t’i japë ndihmë ekonomike Kievit në të ardhmen.

Charles Michel, ndërsa Macron ishte në SHBA, vizitoi Kinën

Dhe fakti që elitat evropiane nuk po pushojnë dëshmohet nga sa vijon:

Paralelisht me vizitën e Macron në Francë, sigurisht jo rastësisht, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, shkoi në një udhëtim në Kinë.

Ky është një sinjal i qartë për Uashingtonin se BE-ja nuk ka ndërmend të heqë dorë as nga tregu kinez për industrinë e saj dhe as nga produktet e lira kineze për supermarketet e saj. Në të njëjtën kohë, Brukseli shpreson se Macron do të ketë sukses në “zbutjen” e Bidenit dhe se bashkëpunimi midis BE-së dhe Kinës mund të vazhdojë, edhe nëse me shtimin e detyrueshëm të kritikës së të drejtave të njeriut në Kinë. Sepse Kina, si partner tregtar, ka nevojë edhe për SHBA-në, edhe për BE-në, sepse është e pamundur të krijohen zinxhirë të rinj furnizimi dhe prodhimi në një periudhë të shkurtër kohe ku nuk do të kishte më Kinë.

Mjafton të shikojmë faktin se shkëmbimi tregtar midis BE-së dhe Kinës në vitin 2019 arriti në 549 miliardë dollarë, dhe tashmë në vitin 2021 732 miliardë dollarë, kur Kina e shtyu SHBA-në nga pozicioni i partnerit më të madh tregtar evropian.  Për BE-në, Kina është partneri i parë për sa i përket importeve dhe i treti për sa i përket eksporteve. Nga ana tjetër, shkëmbimi tregtar midis SHBA-së dhe Kinës është mbresëlënës dhe arrin në rreth 640 miliardë dollarë (megjithatë, me një deficit të madh amerikan), kështu që është e qartë se një shkurtim i fortë ndaj Kinës (si në rastin e Rusisë) nuk mund dhe nuk do të rezultojë në asgjë (të paktën jo derisa republikanët të vijnë në pushtet në Shtëpinë e Bardhë).

Presidenti Xi Jinping, padyshim i pakënaqur me gjendjen dhe pozicionin e BE-së, i tha Charles Michel se Kina është e hapur ndaj kompanive evropiane, por gjithashtu se shpreson të njëjtën gjë për kompanitë kineze në BE. Ai gjithashtu vuri në dukje nevojën për të forcuar koordinimin e politikës makroekonomike dhe zinxhirëve të furnizimit industrial.

Pra, Pekini po vepron në kundërshtim me atë që Uashingtoni po i kërkon BE-së të bëjë – të kufizojë ashpër tregtinë e tij me Kinën.

Nga e gjithë kjo shihet më së miri pozita aktuale shkatërruese e BE-së: ajo duhet t’i lutet SHBA-ve dhe Kinës që të zgjidhin problemet e saj kryesore.

Me fjalë të tjera, nëse nuk ka më inteligjencë në anën evropiane të Atlantikut, do të ndodhë që Uashingtoni thjesht t’u thotë liderëve evropianë: “Ju në shtëpi ndjehuni të lirë të fryni egon tuaj dhe t’i thoni publikut se keni gjithçka nën kontroll, por do të keni teknologjinë e lartë amerikane dhe do të zbatoni politikën siç duam ne”.

Domethënë, pikërisht kështu dukej në fund vizita e Macron-it në SHBA: në shtëpi ai ishte jashtëzakonisht i ashpër ndaj administratës së Bidenit dhe thuajse dukej si Hrushovi, sa të linte përshtypje se kur të shkonte në Shtëpinë e Bardhë, do t’i përplaste këpucët mbi tryezë, duke kërcënuar Amerikën me një luftë tregtare, nëse Biden-i nuk do ët hiqte dorë nga politikat proteksioniste. Megjithatë, kur hyri në Shtëpinë e Bardhë, ai hodhi fraza për luftën e përbashkët të popullit francez dhe amerikan në luftën për pavarësinë amerikane, pastaj foli Luftën e Parë Botërore, Luftën e Dytë Botërore, deri tek kjo aktuala- kundër agresionit të Putinit në Ukrainë, për t’u ndalur paksa edhe tek vlerat e përbashkëta, demokracinë. etj etj.
Imazhet e Macron-it duke përqafuar Biden-in të kujtonin gjallërisht ato kur Trump-i i mbajti dorën dhe ia hoqi zbokthin nga kostumi gjatë një vizite në Shtëpinë e Bardhë. Dhe më pas Macron-i mori “një asgjë të madhe” në këmbim!

Edhe pse nuk ka asnjë lajm për këtë, natyrisht është e vështirë të besohet se Biden-i e la Macronin e përulur me duar bosh për një besnikëri të tillë të shprehur publikisht. Edhepse Francës me siguri duhej premtuar disa “thërrima nga tryeza e mjeshtrit”. Ndoshta edhe lidershipi brenda BE-së në vend të Gjermanisë (që nuk do të ishte vërtet “thërrimë”)?

Me fjalë të tjera, nuk duhet të nënvlerësohen plotësisht elitat evropiane kur bëhet fjalë për vullnetin e tyre për të siguruar interesat e tyre, edhe nëse ata ishin tani në një pozicion në dukje të pashpresë – me luftën e Ukrainës pas tyre dhe një kundërshtar të rrezikshëm në kufijtë e tyre lindorë. Mirëpo, BE-ja nuk e ka kryesoren dhe nuk ka gjasa që ta ketë së shpejti: “ombrellën e saj të sigurisë”, ndaj është e dënuar të ndjekë SHBA-në që i siguron këtë “ombrellë”. Sepse pa siguri, nuk ka investime, nuk ka ekonomi, nuk ka të ardhme – nuk ka elita!

Sunak-u si qimedredhja më besnike

Për momentin, vetëm kryeministri i ri britanik, Rishi Sunak, ndjek me besnikëri dhe rreptësi udhëzimet e Uashingtonit për këtë çështje. Në fjalimin e javës së kaluar, ai në fakt “varrosi” përgjithmonë marrëdhëniet britaniko-kineze duke kritikuar ashpër gjendjen e të drejtave të njeriut në atë vend dhe duke i lidhur ato me bashkëpunimin ekonomik. Më saktë, ai vendosi kategoritë e vlerave dhe të drejtave të njeriut mbi ekonominë dhe interesat e biznesit, në të cilat, që kur ka ekzistuar kapitalizmi (dhe ekziston “që nga shekulli i shtatë”), e vetmja gjë që ka rëndësi është se “Unë blej mallrat tuaja, dhe ju merrni paratë e mia”. Është interesant, gjithashtu jo rastësisht, që Ministria e Punëve të Jashtme gjermane e kryesuar nga e lartpërmendura Annalena Baerbock po përgatit një dokument të ngjashëm në lidhje me marrëdhëniet e ardhshme gjermane me Kinën. Kjo ndoshta e bën Scholz-in dhe biznesin e madh gjerman të ndalojnë, por Berlini vështirë se do të jetë në gjendje t’i rezistojë.

Polakët e hodhën Rusinë nga loja: nuk i dhanë vizë Lavrovit

Dy ngjarje kyçe javën e kaluar karakterizuan situatën, por gjithashtu përcaktuan zhvillimin e ardhshëm të marrëdhënieve plotësisht të trazuara BE-Rusi:

1. Fillimi i takimit të OSBE-së (OSBE), organizatës më të madhe ndërkombëtare të sigurisë, aktualisht e kryesuar nga Polonia, për të cilën Varshava nuk donte t’i jepte vizë ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov;

2. Fjalimi tronditës i Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, për konfiskimin e mundshëm të aseteve private dhe shtetërore ruse dhe dorëzimin e tyre në Ukrainë, si dhe për dëshirën për të krijuar një gjykatë speciale për krimet ruse në Ukrainë, që bëri jehonë si një bombë me sahat në hapësirën politike dhe mediatike ruse.

Sa i përket të parës, OSBE-ja u formua në vitin 1973 kryesisht me synimin për të garantuar sigurinë evropiane në kushtet e Luftës së Ftohtë midis Lindjes dhe Perëndimit, d.m.th. BRSS dhe Traktati i Varshavës nga njëra anë dhe SHBA-së dhe aleancës NATO, në anën  tjetër. Perëndimi tashmë ka vendosur qartë (është e qartë se ky vendim polak nuk është marrë jo vetëm pa lejen, por edhe pa iniciativën e Uashingtonit) të sigurojë stabilitet në kontinent duke përjashtuar Rusinë (e cila është pjesë e atij kontinenti) nga OSBE, ku vendimet duhet të merren unanimisht. Meqenëse Rusia nuk mund të dëbohet zyrtarisht, ajo mund të pengohet të marrë pjesë në punën e konferencës sipas “recetës polake”, në mënyrë që të gjitha vendimet të merren pa pengesë. Pra, në të ardhmen, OSBE-ja me siguri do të bëhet një klub i njerëzve me mendje të njëjtë, ndaj mund të shtrohet pyetja se cili do të jetë qëllimi i saj? Domethënë, a nuk mjafton NATO-ja ose, për shembull, samiti BE-SHBA dhe formate të ngjashme për të përcaktuar sigurinë evropiane?

Prandaj nuk është për t’u habitur që në të njëjtën ditë kur erdhi vendimi i Varshavës, Lavrov mbajti një konferencë për media me temën e sigurisë evropiane! Ai akuzoi Shtetet e Bashkuara për hegjemoninë, duke thënë se aleanca e NATO-s u themelua mbi parimin amerikan “Të largoni rusët nga Europa, amerikanët brenda dhe t’i vendosni gjermanët nën kontroll”. Tani, tha Lavrov, ndryshimi i vetëm është se roli i atëhershëm i Gjermanisë iu dha BE-së në tërësi.

Por ajo që është shumë më e rëndësishme, Lavrov deklaroi se tani e tutje, “edhe nëse fqinjët perëndimorë dhe ish-partnerët dikur kërkojnë rinovimin e bashkëpunimit me Rusinë”, do të jetë e pamundur jo vetëm në formën që ishte, por edhe se “biznesi ka mbaruar”.

Fakti që ndarja është përfundimtare, dëshmohet nga fjalët e fundit të liderit të Konferencës së Sigurisë së Mynihut (që ka qenë gjithmonë një lloj platforme për përcaktimin e marrëdhënieve Perëndim-Rusi), se tani e tutje, për herë të parë, nuk do ët ftohen përfaqësuesit zyrtar rus. Në atë konferencë nuk do të ftohen përfaqësues, por vetëm disidentë rusë, pra opozita (lexo: ata që kontrollohen nga perëndimi).

Me fjalë të tjera, lirisht mund të themi se Rusia dhe Perëndimi definitivisht janë “kryqëzuar” me njëri-tjetrin dhe se Moska po kthehet tërësisht në Lindjen gjeopolitike.

Me këtë gjendje, disfata përjetohet nga:

1. Të gjitha strategjitë Shteteve të Bashkuara, të aplikuara deri vonë, madje me dekada, synonin të përdornin metodat e tyre për ta mbajtur Rusinë përballë Perëndimit dhe për ta bërë atë të varur prej tij, dhe në një fazë të atyre proceseve, kur të vijë koha, të vendosi Rusinë nën kontrollin e saj përgjithmonë dhe nën rregullat e veta;

2. Strategjitë gjeopolitike ruse, që nga rënia e BRSS, kanë ëndërruar për një lloj hapësire të përbashkët euroaziatike për bashkëpunim në të gjitha fushat.

Përkufizimi përfundimtar i kësaj marrëveshjeje – një konfigurim i ri gjeopolitik global me SHBA-në si hegjemon të ri – të vjetër perëndimor, dhe Rusinë si pjesë e Euroazisë gjeopolitike (pa dyshim, pa BE-në) – nuk do të jetë as i thjeshtë dhe as pa dhimbje. Dhimbjet e saj të lindjes tani reflektohen më së miri në frontet e Ukrainës, por edhe në kontradiktat e lartpërmendura në rritje të natyrës ekonomike midis aleatëve dhe partnerëve transatlantikë.

SHBA-të do të përpiqen ta lidhin Rusinë me konfliktin ukrainas për aq kohë sa të jetë e mundur, ose me veprime të drejtpërdrejta dhe rraskapitëse (nga të dyja palët – Rusia dhe Perëndimi) ushtarake ruse, ose me një zgjidhje politike të asaj krize (p.sh. duke ngrirë konfliktin sipas situatës aktuale në terren), ku Moska në të ardhmen do ta kishte deri në dhëmbë një armik të zemëruar dhe të pakënaqur të armatosur me armë të NATO-s, i cili gjithmonë do të thotë se herët a vonë do t’i kthejë të gjitha territoret e humbura. Duke qenë se ato tashmë de jure janë aneksuar në Federatën Ruse, është e qartë se në atë rast Moskës do t’i duhet të përqendrohet në Perëndim për një kohë të gjatë – më shumë se në Lindje, në krahët e së cilës po ikën aktualisht.

Formula e Ursulës për disiplinimin e Rusisë

Për sa i përket fjalimit të lartpërmendur të Ursula von der Leyen, ai i referohej rreth 20 miliardë dollarëve fonde të ngrira të kompanive ruse në bankat evropiane, por edhe 300 miliardë dollarëve të aseteve të ngrira në pronësi të bankës qendrore ruse – domethënë të shtetit rus.

Një koment interesant për këtë temë ka bërë edhe gazeta amerikane The Wall Street Journal, duke iu referuar deklaratave të mëparshme të Presidentit të KE-së, se BE-ja nuk mund të konfiskojë asetet e ngrira ruse për shkak të parimit aktiv ndërkombëtar të sovranitetit shtetëror dhe të KE. Prandaj do të propozojë krijimin e një fondi të posaçëm për administrimin e këtyre aktiveve likuide, dhe fitimi prej tij të vendoset në Ukrainë. Megjithatë, kjo është diçka krejtësisht e ndryshme. Ursula von der Leyen më në fund propozoi këtë opsion me fondin, kështu që pasionet shpejt u qetësuan edhe në anën ruse. Domethënë, në një farë mënyre, Moska tashmë është pajtuar me pamundësinë e përdorimit të fondeve të saj të ngrira, por në asnjë mënyrë nuk do të pranonte që, siç thotë, Perëndimi të vazhdojë të financojë me këto asete “luftën e tij në Ukrainë”.

Në të njëjtën kohë, siç shkroi Bloomberg më 30 nëntor, BE vazhdon të paguajë miliarda euro për LNG-në ruse. Edhe pse ka reduktuar varësinë e saj nga energjia ruse këtë vit, “një produkt (rus) po lulëzon dhe nuk ka gjasa të përballet së shpejti me një bojkot të BE-së.” Bëhet fjalë për gazin e lëngshëm rus. Importet e tij janë “rritur me rreth 40% në një vit” ndërsa blerësit luftojnë për të zëvendësuar gazin në pakësim të tubacionit. “Është një ilaç i hidhur për shumë njerëz në të gjithë bllokun (BE), i cili ka vendosur sanksione të rënda ndaj Kremlinit për ta privuar atë nga mjetet për të nxitur luftën në Ukrainë. BE-ja shpenzoi një rekord 12.5 miliardë euro (13 miliardë dollarë) për LNG-në ruse nga janari në shtator – pesë herë më shumë se një vit më parë”, shkruajnë mediat amerikane dhe, në fakt – vetëm dëshmon se sa e madhe është çmenduria dhe skizofrenia në të cilën gjenden të dy palët- Bashkimi Evropian dhe Bota si tërësi.

Mençuria fiton gjithmonë

Çmenduria, në të cilën, Kina, të paktën tani për tani, ka më shumë arsye për të qenë e lumtur. Dhe pse jo? Epo, Perëndimorët po therrin njëri-tjetrin për të njëqindën herë. Dhe këtë herë, Kina është mjaft e fuqishme dhe me ndikim për të minimizuar shumicën e pasojave negative të këtij mega-konflikti historik.

Ajo negocion me mjeshtëri tregtinë me Perëndimin pro-amerikan (dhe me kërkesën e tyre), e vetëdijshme për rëndësinë dhe dobësitë e tij, dhe në të njëjtën kohë forcon bashkëpunimin ushtarak dhe ekonomik me Rusinë – e vetëdijshme për dobësinë e Rusisë dhe izolimin e saj nga Perëndimi. Kështu, pasi kishte drejtuar tashmë naftën dhe gazin e lirë rus nga Evropa në territorin e saj, javën e kaluar ajo demonstroi edhe një herë pozicionin e saj të forcuar ushtarak dhe të sigurisë në rajonin gjithnjë e më të trazuar Indo-Paqësor. Në atë kohë, rreth katër bombardues strategjikë kinezë dhe rusë kryen patrulla të përbashkëta në Detin e Kinës Jugore dhe në zonën e Tajvanit. Mesazhi për ata për të cilët synohet vështirë se mund të jetë më i qartë.

Mençuria e Kinës pasqyrohet në sa vijon: është e këndshme (përpjekja) të vazhdohet bashkëpunimi tregtar fitimprurës me Perëndimin, dhe në të njëjtën kohë të fitohet mbi një superfuqi bërthamore – Rusinë, si një “avokate” e pozicionuar në anën e saj. Krejt kjo derisa ajo vetë të bëhet një superfuqi bërthamore, siç parashikohet nga Pentagoni – deri në vitin 2035, kur Kina mund të ketë 1500 koka bërthamore, të ngjashme me SHBA-në dhe Rusinë.

Nëse krej kjo, deri atëherë, do të ketë rëndësi për këdo, duke pasur parasysh “masakrimin epokal” të mundshëm brenda vetë Perëndimit.

[Përktheu: ISHGJ; Pikëpamjet janë të autorit]


Spread the love


Leave a Reply