Elitat ruse demonstrojnë besnikëri ndaj Putinit

Spread the love

Putini përpiqet të sigurohet që tradhtitë individuale të ndëshkohen dhe veprimi kolektiv të mbetet ende i huaj për elitat e fragmentuara.

Nga  Dr Pavel K. Baev*

Ri-pushtimi në shkallë të plotë i Ukrainës, i urdhëruar nga presidenti rus Vladimir Putin më 24 shkurt, erdhi si një tronditje për shumë grupe brenda elitës ruse. Ata ende po vlerësojnë pasojat e atij vendimi autokratik dhe po i përshtaten mjedisit politik dhe ekonomik që po përkeqësohet me shpejtësi. Ndërkohë, Putini vazhdon të përballet në mënyrë të ngurtë me Perëndimin dhe me sa duket pret që sanksionet ndërkombëtare, të cilat synojnë personalisht shumë përfitues të regjimit të tij, do të detyrojnë një konsolidim të elitave brenda “kështjellës-Kremlinit” (Eurasia Insight, 2 qershor).

Duke pohuar monopolin e tij mbi vendimmarrjen, Putini shtoi praninë e tij në hapësirën publike javën e kaluar dhe e krahasoi veten me Car Pjetri I (i Madh) (Kommersant, 10 qershor). Krahasimi me perandorin-reformator është i gabuar në shumë mënyra, por një kujtesë informuese është se vdekja e Pjetrit, në moshën 52-vjeçare, hapi një periudhë grindjesh të ashpra elitare. Obsesioni i veçantë i Putinit me shëndetin e tij është subjekt i shumë spekulimeve dhe shakave të panumërta; megjithatë, të gjithë palët e interesuara në stabilitetin e shtetit rus duhet të bëjnë plane për largimin e tij të papritur (Svoboda.org, 10 qershor).

Shumë nga vartësit më të afërt të Putinit – nga Nikolai Patrushev, sekretari afatgjatë i Këshillit të Sigurimit, te Sergei Chemezov, CEO i konglomeratit të mbrojtjes Rostec – janë në të njëjtën grupmoshë rreth 70-vjeç. Por është brezi i ri i oborrtarëve që po pozicionohen në mënyrë aktive për një ndryshim të mundshëm në krye (Meduza, 31 maj). Dmitry Medvedev, ish-presidenti, ish-kryeministër dhe aktualisht nënkryetar i Këshillit të Sigurimit, e ka rikrijuar veten si mbështetësi më i flaktë i “operacionit special ushtarak” kundër Ukrainës; megjithëse ka fituar më shumë tallje sesa respekt (Rosbalt, 7 qershor).

Sergei Kiriyenko, një tjetër ish-kryeministër dhe aktualisht zëvendës-shefi i kabinetit të administratës presidenciale, ka marrë iniciativën për të udhëhequr projektin politik të aneksimit të Donbasit të pushtuar; dhe ai e ka insinuuar veten në grupin e pasardhësve hipotetikë të Putinit (Meduza, 8 qershor). Në të kundërt, kryeministri Mikhail Mishustin, zyrtarisht personi i dytë në hierarkinë shtetërore, preferon të mos marrë pjesë në reality show “patriotikë”, por ai pretendon merita për stabilizimin e financave të shtetit nën presionin e sanksioneve (Forbes.ru, 10 qershor) .

Nga ana tjetër, elitat e biznesit të Rusisë zbulojnë se përqafimi i luftës ul seriozisht fitimet e tyre, por distancimi nga agresioni i huaj i Kremlinit është personalisht i rrezikshëm. Oleg Mitvol, ish nënkryetari i inspektoratit rus të mjedisit Rosprirodnadzor, i cili në mesin e viteve 2000 detyroi një konsorcium të kompanive të naftës të udhëhequr nga Shell të transferonte një aksion kontrollues në projektin Sakhalin-2 tek Gazprom, u arrestua javën e kaluar në Krasnoyarsk. , ndërsa përpiqej të hipte në një fluturim për në Dubai (RBC, 10 qershor).

Shumë sipërmarrës rusë kanë kërkuar të largohen të qetë në këtë parajsë të sigurt, ndërsa disa veteranë-oligarkë, si Roman Abramovich, përpiqen të kundërshtojnë sanksionet në gjykatat perëndimore (Obozrevatel.com, 9 qershor). Ata vështirë se presin një vendim të shpejtë të favorshëm; por ata mund të mbështeten në një qëndrim më të butë në një situatë të armëpushimit të mundshëm, kur shumica e masave të goditjes së rëndë ka të ngjarë të mbeten në fuqi, por sanksionet personale mund të rregullohen mirë (Russiancouncil.ru, 8 qershor). Mungesa e Putinit është një tipar kyç i kësaj tabloje hipotetike. Dhe për shumë përfitues të regjimit thellësisht të korruptuar, vizioni i tij për kontrollin e rindërtuar të stilit sovjetik mbi një ekonomi të ricentralizuar është krejtësisht i papëlqyeshëm (Riddle, 6 qershor).

Me sa duket, oligarkët kanë shumë për të humbur për të shprehur mosmiratimin e tyre për “operacionin special ushtarak”, por shumë figura të shquara në mesin e elitave kulturore të Rusisë nuk kanë frenime të tilla. Propaganda me volum të lartë përforcon siç duhet efektin e ndëshkimeve të synuara të autorëve disidentë rusë si Dmitry Glukhovsky; megjithatë zërat kundër luftës, të shkrimtarëve më të shitur si Boris Akunin apo Dmitry Bykov, kanë më shumë peshë në publikun lexues sesa mund të japin propagandistët televizivë (Meduza, 7 qershor). Muzika arrin edhe më tej. Dhe Alla Pugacheva, një superyll i biznesit të shfaqjes sovjetike, ka shtuar ndikimin e saj në shfaqjet e furishme kundër luftës të reperëve të tillë të njohur si Oxxxymiron (Moskvichmag.ru, 26 maj). Putini mund të mos jetë në dijeni të rolit unik të shkëmbit nëntokësor që luajti në prishjen e ideologjisë sovjetike, por disa veteranë-rokerë, duke përfshirë Boris Grebenshchikov dhe Yuri Shevchuk, tani qëndrojnë kundër luftës së tij (Novayagazeta.eu, 11 qershor).

Ky kundërshtim kulturor e bën të vështirë për qeverinë që të prodhojë një narrativë bindëse të pakundërshtueshme që glorifikon sulmin ndaj Ukrainës; dhe shërbimet e sigurisë janë të shqetësuara për ndryshimet e mundshme në opinionin publik, që tashmë manifestohen në forma të ndryshme delikate, nga prodhimet teatrore te arti i rrugës (New Times, 6 qershor). Legjislacioni represiv po zgjerohet, por burimet për zbatimin e tij nuk po zgjerohen, pasi shumë njësi paraushtarake të Gardës Kombëtare (Rosgvardia) janë vendosur në Ukrainë për të ruajtur rendin në territoret e pushtuara (Mediazona, 8 qershor). Siloviki (personeli i shërbimit të sigurisë) i Putinit mund të jetë i shqetësuar nga përhapja e pakënaqësisë së kohës së luftës, por janë elitat ushtarake ato që janë gjithnjë e më të frustruara nga kontrasti midis politikës së ruajtjes së “jetës normale” në Moskë dhe Shën Petersburg dhe politikës së ashpër përballë realitetit të luftës së stërzgjatur që ata janë lënë ta bëjnë (Nezavisimaya Gazeta, 9 qershor). Është e paqartë se në çfarë shkalle Putini përpiqet të kontrollojë angazhimet taktike luftarake (përmasa e tij e vëmendjes njihet gjerësisht si kapriçioze), por presioni ndaj gjeneralëve për të siguruar fitore është i qartë – dhe rezulton me viktima të mëdha edhe midis oficerëve komandues, me gjeneralmajor Roman Kutuzov, I cili  është shtimi i fundit në listën zyrtare (The Insider, 5 qershor).
Putini vazhdon të mburret për raketat hipersonike, por është artileria ajo që dominon fushat e betejës në Donbas dhe granatimet e forta e bëjnë luftën intensive me fuqi punëtore për të dyja palët. Megjithatë, në mungesë të një mobilizimi të përgjithshëm (politikisht problematik), rezervat nuk po arrijnë shpejt tek batalionet ruse të varfëruara dhe të demoralizuara (UNIAN, 11 qershor).

Mësimet nga llogoret për tunxh të lartë mund të jenë krejt të ndryshme nga vlerësimet që bëjnë elitat e biznesit (të privuar nga jahtet dhe avionët e tyre) në lidhje me zinxhirët e furnizimit të prishur, por perspektiva e një lufte të rrënimit është e pakëndshme për të gjitha pjesët dhe segmentet e klasës sunduese të Rusisë. Dhe megjithëse sanksionet perëndimore mund të kenë imponuar një unitet më të madh midis oligarkëve, burokratëve dhe silovikëve të synuar, besnikëria e tyre ndaj majës së piramidës së pushtetit mund të lëkundet papritur, ndërsa ata fillojnë të hartojnë plane për sigurimin e pasurisë dhe për të shpëtuar karrierën për veten e tyre. Besnikëria ndaj sistemit Putinist ka qenë prej kohësh kushti thelbësor për mbijetesën në këtë mjedis të korruptuar, por demonstrimet rituale të bindjes dhe adhurimit janë thjesht një mbulesë për interesat vetjake cinike; dhe në klimën e keqe të luftës, kjo mbulesë po vishet shpejt. Putini përpiqet të sigurohet që tradhtitë individuale të ndëshkohen dhe veprimi kolektiv të mbetet ende i huaj për elitat e fragmentuara. Megjithatë, ata mund të gjejnë mjaft frymëzime historike kur vjen puna për të çliruar veten nga një bartës i autokracisë.

*Për autorin: Dr. Pavel K. Baev është një studiues i lartë në Institutin Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes, Oslo (PRIO).


Spread the love


Leave a Reply