Lojë e lehtë

Spread the love

Lojë e lehtë

Sulmi nga trupat vullnetare në rajonin e Belgorod-it zbulon dobësitë mbrojtëse të Rusisë. Por kush janë njësitë dhe çfarë duan?

Dr Nikolay Mitrokhin*

Rreth orës 9 të mëngjesit, një njësi këmbësorie që numëronte deri në 100 burra sulmoi pikën e kontrollit Graivoron në kufirin midis rajonit Belgorod të Rusisë dhe rajonit Sumy të Ukrainës. Ajo operoi nën flamurin e Trupave Vullnetare Ruse (RDK) dhe Legjionit të Rusisë së Lirë (LSR). Sulmuesit udhëtuan me automjete amerikane Hummer dhe transportues të personelit të blinduar sovjetikë të modernizuar. Megjithë rezistencën e rojeve kufitare ruse dhe ushtrisë, u kap një kompleks i madh me disa ndërtesa të mëdha të kalimit kufitar dhe një zonë e madhe rreth tij.

Gjatë tre deri në katër orëve pasuese, grupi, i ardhur nga Ukraina, eci rreth pesë milje përgjatë një autostrade të zbrazët dhe rrugëve të fshatrave deri në periferi të qendrës së rrethit të Graivoron pa hasur shumë rezistencë. Ata morën nën kontroll territorin e tre fshatrave ngjitur që shtrihen midis kufirit dhe qendrës rajonale. Deri në mesditë, trupat dhe avionët rusë që po afroheshin, filluan të bombardojnë pozicionet e sulmuesve. Në mbrëmje sulmuesit më në fund u tërhoqën në fshatin kufitar Kozinovë, në territorin e të cilit ndodhet një pikë kufitare. Atje ata pësuan viktima nga zjarri i artilerisë ruse dhe sulmet e bombardimeve me bomba të rënda ajrore. Sidoqoftë, deri në mëngjes, trupat ruse nuk guxuan të kryenin një “spastrim” atje, dhe për këtë arsye qëndrimi i luftëtarëve të ushtrisë ukrainase në territorin e njohur si rus nga standardet ndërkombëtare vazhdoi zyrtarisht – për rreth një ditë.

Si rezultat i sulmit, 14 civilë u plagosën (ndoshta edhe nga granatimet ruse të Graivoron). Disa ushtarë rusë dhe roje kufitare u vranë (të paktën njëri dihet me siguri, megjithëse autoritetet ruse nuk bëjnë të ditur viktimat totale), njëri u kap nga sulmuesit. Një raketë ukrainase rrëzoi një helikopter rus në përpjekje për të zmbrapsur sulmin. Viktimat e sulmuesit nuk bëhen të ditura, por sigurisht që ekzistojnë. Disa Hummers të rrënuar dhe një kamionçinë mbetën në vendin e aksidentit.

Shumë nga makinat që drejtonin sulmuesit ngecën në baltën që ishte krijuar në fusha pas shiut. Si rezultat, vetëm një pjesë e vogël e forcave të planifikuara morën pjesë në sulmin në postën kufitare. Dhe pararoja që u nis për në Graivoron nuk mori përforcime dhe për këtë arsye nuk mundi të kapte qendrën rajonale siç ishte planifikuar. Nëse do të kishte sukses, Graivoron dhe fshatrat përreth, të vendosura në një lloj “xhepi” në kufi dhe të rrethuar nga territori ukrainas nga tre anët, në të vërtetë mund të ishin bërë një trampolinë për ushtrinë ukrainase në territorin rus.

Sipas standardeve të deritanishme të luftës, operacioni në fakt mund të konsiderohet i zakonshëm. Sepse deri në stabilizimin e frontit në nëntor, disa herë në javë aksione të tilla bëheshin në zonën e luftimit. Megjithatë, ngjarja tërhoqi vëmendjen e mediave, autoriteteve dhe publikut të të dy vendeve ndërluftuese. Pse?

Së pari, ky është në fakt përparimi i parë i madh i ushtrisë ukrainase në territorin e njohur ndërkombëtarisht të Rusisë. Që nga marsi, bastisje të ngjashme nga RDF janë kryer disa herë (kryesisht në rajonin Bryansk), por secili veprim përfshinte vetëm deri në dy duzina forca militante. Pasi arritën në një fshat rus në zonën kufitare përmes pyllit, ata zakonisht bënin foto në tabelën në hyrje, shëtisnin nëpër fshat, shpërndanin fletëpalosje dhe menjëherë u fshehën përsëri pas shfaqjes së rojeve kufitare ruse ose forcave ushtarake.

Së dyti, për herë të parë, detashmentet e formuara të paktën pjesërisht nga qytetarët rusë zhvilluan një betejë të vërtetë në territorin rus. Ushtarët dhe politikanët ukrainas u përpoqën ta portretizojnë këtë si “fillimin e çlirimit të vërtetë të Rusisë” nga qytetarët rusë.

Së treti, ky operacion tregoi qartë dobësinë e ushtrisë ruse dhe mungesën e rezervave të saj operacionale në atë që mund të jetë shtrirja më e rrezikshme e kufirit ruso-ukrainas. Këto rezerva nuk mund të gjendeshin as në brendësi të afërt. Sipas informacioneve të disponueshme, trupat nga pjesë të ndryshme të rajonit duhej të grumbulloheshin për të zmbrapsur sulmin, por në fund njësitë e divizionit të pushkëve të motorizuara të transferuara nga rezerva e Linjës së Frontit të Luhansk – nga territori i pushtuar i Ukrainës – luajtën një rol kyç. Pamjet video që tregojnë Zëvendëskomandantin e Grupit të Forcave të Përbashkëta Ruse (në Ukrainë) Oleksandr Lapin duke vepruar personalisht si kontrollues trafiku për tanket dhe njësitë e këmbësorisë pas kthimit nga Graivoron morën shumë komente ashpër në mediat sociale – si nga kundërshtarët ashtu edhe nga mbështetësit e vazhdimit të luftës.

Së katërti, u bë e qartë se sistemi i mbrojtjes teknike i ndërtuar në anën ruse të kufirit për rreth një vit nuk funksionoi fare, por lejoi të kalonte një kolonë e tërë trupash armike. Përdoruesit e rrjeteve sociale supozuan se fondet e parashikuara për këtë ishin gjithashtu të shpërdoruara, siç ishte rasti në rajonin e Bryansk. Dy zëvendësguvernatorët përgjegjës për mbrojtjen e rajonit humbën postet e tyre atje pas përparimit të parë të RDK-së në mars.

Dhe së fundi, sulmi tregoi qartë rrezikun për popullsinë në zonat kufitare të rajoneve ruse, të cilat janë nën zjarr nga artileria ukrainase për rreth një vit. Në territorin e fshatrave të tyre, armiqësitë mund të fillojnë në çdo kohë, për të cilat udhëheqja e rajonit, si dhe autoritetet lokale të rrethit, nuk janë të përgatitur. Megjithatë, zhvendosja e dhjetëra mijëra njerëzve nga të paktën tre rajone ruse do të ishte një problem i vështirë dhe shumë i kushtueshëm.

Pavarësisht gjithçkaje, organizatorët e sulmit ishin në gjendje të arrinin qëllimin e tyre. Autoritetet ruse duhej dhe do të vazhdojnë të lëvizin gjithnjë e më shumë rezerva nga vijat e frontit për të mbrojtur treqind kilometra të kufirit. Ndërtimi i mbrojtjes kërkon ushtarë, mjete të blinduara, artileri, si dhe burime financiare dhe materiale. Gjërat që tashmë mungonin në front në prag të kundërofensive të Ukrainës. Komanda ruse mund të mos ketë divizione të mjaftueshme, disa prej të cilave gjithashtu tani po detyrohen të lëvizin në rajonet Belgorod, Bryansk dhe Kursk.

Megjithëse autoritetet ukrainase, si dhe vetë anëtarët e RDK dhe LSR, vazhdojnë të këmbëngulin publikisht në pavarësinë absolute të veprimeve të tyre për “çlirimin e Rusisë”, në realitet këto njësi janë pjesë e ushtrisë ukrainase. Ata i përkasin personelit të Njësisë Nr.A3449. Ata bashkojnë shtetas të huaj të motivuar ideologjikisht.

Sidoqoftë, veçantia e njësive të prodhuara nga Rusia (RDK dhe LSR) është se ato janë shumë të vogla. Pas shpërthimit të luftës, u vendos ndalimi i hyrjes në Ukrainë për qytetarët e Federatës Ruse. Vullnetarët e mundshëm nuk mund të bashkohen me trupat edhe nëse kanë viza për të hyrë në vendet e Shengenit. Prandaj, të dyja njësitë u krijuan nga inteligjenca ushtarake ukrainase nga dy grupe emigrantësh rusë që mbërritën përpara vitit 2022. Ato plotësohen nga qytetarë të Federatës Ruse që kanë jetuar tashmë në Ukrainë për arsye jo politike dhe duan ta mbrojnë atë. Prandaj, deri në mars 2023, më pak se dhjetë persona (përfshirë ata që mbulonin fytyrat) mund të shiheshin në fotot kolektive të RDK-së dhe jo më shumë se tre në foton LSR. Pas vendosjes në rajonin e Belgorodit, RDK dhe LSR mbajtën një konferencë të përbashkët shtypi për gazetarët. Në këtë aktivitet morën pjesë 27 persona me uniformë të caktuar në këto njësi. Në total, megjithatë, nuk ishin as 150 persona që morën pjesë në operacione. Kjo do të thotë që të dy divizionet duhet të ofrojnë vetëm një “pamje” të caktuar të pjesëmarrjes ruse në aksione.

Një tjetër pikë politike është se të dyja njësitë përbëhen pak a shumë ekskluzivisht nga ekstremistë të njohur të krahut të djathtë rusë, të cilët u larguan nga Rusia në Ukrainë pas krimeve të rënda të dhunshme. Në veçanti, lideri i RDK-së, Denis Kapustin (Tichonow), njihet në Gjermani si një neo-nazist me ndikim. Ai duhej të linte Gjermaninë (ku erdhi si refugjat) dhe të emigronte në Ukrainë. Një militant me nofkën “Cezari”, një ish-instruktor ushtarak për Lëvizjen Perandorake Ruse, përfaqësoi zyrtarisht LSR-në në një konferencë shtypi më 25 maj. Kjo organizatë monarkiste naziste nga Shën Petersburgu është klasifikuar si organizatë terroriste në SHBA, sepse stërvitte ekstremistët e djathtë nga e gjithë Evropa për të kryer operacione luftarake.

Është e qartë se ushtria ukrainase po përdor rusët në dispozicion të saj dhe është e gatshme të luftojë për qëllimet e veta. Por e majta ruse dhe opozita liberale (përfshirë ata në mërgim) po distancoheshin kryesisht nga “çlirimtarët e Rusisë” që në fillim të marsit.

_______________________________

* Nikolay Mitrokhin është gazetar dhe historian rus. Ai punon në Qendrën Kërkimore për Evropën Lindore në Universitetin e Bremenit.


Spread the love


Leave a Reply