Politika neo-osmane e Erdoganit: kërcënimi më i madh për paqen në Evropën Juglindore dhe Lindjen e Mesme

Spread the love

Nga Maija Sheriq (Matija Šerić)

Prishtinë, 20 nëntor – Në pothuajse dy dekada të qeverisjes së tij, Rexhep Tajip Erdogan ka arritur të kthejë një shtet të zhvilluar, demokratik dhe laik turk (anëtar i NATO-s dhe kandidat i BE-së) në një shtet autoritar, antidemokratik, në të cilin Islami është përcaktuesi kryesor i politikës së brendshme.
Politika e jashtme dominohet nga ekspansionizmi. Si një simbol i Turqisë së re, Erdogan ndërtoi një pallat presidencial në lagjen Bestepe të Ankarasë. Pallati i Bardhë u hap në vitin 2014 dhe përbëhet nga 1100 dhoma, një bibliotekë me pesë milionë libra dhe kostoja e tij ishte rreth 600 milionë dollarë. Padyshim, ky është një tregues se si politika turke ndikohet nga nostalgjia për Perandorinë Osmane të humbur prej kohësh dhe dëshira që Turqia të bëhet sërish një fuqi rajonale dhe ndoshta edhe botërore.

Neo-otomanizmi është një ëndërr e rindërtimit të Perandorisë Osmane ose të paktën shtrirjes së ndikimit turk në territoret e mëparshme të Perandorisë Osmane, të cilat shtriheshin nga Algjeria në Egjipt dhe Somali, nga Jemeni në Siri dhe Irak, në të gjithë Anadollin dhe Ballkanin dhe tutje bregut të Detit të Zi, duke përfshirë Krimenë. Për shkak të përmbajtjes së saj, politika e jashtme e Turqisë në Evropën Juglindore dhe Lindjen e Mesme me të drejtë mund të quhet neo-otomane – ajo minon themelet e së drejtës ndërkombëtare si dhe sovranitetin dhe integritetin territorial të shumë shteteve nga Siria në Bosnje dhe Hercegovinë.

Rreth njëqind vjet më parë, “babai i atdheut” turk Mustafa Kemal Ataturk, themeloi Republikën e Turqisë mbi parimet e laicizmit. Ataturku përjashtoi fenë nga politika, ndaloi thirrjet arabe për lutje, u dha të drejta të barabarta burrave dhe grave, futi reforma të shumta politike, ekonomike dhe kulturore për ta kthyer Turqinë drejt vlerave të humanizmit dhe botës perëndimore dhe u pajtua me fqinjët e saj. Erdogan po bën pikërisht të kundërtën. Ai ndryshon rrjedhën e historisë dhe e reformon Turqinë në një shtet autokratik dhe teokratik, duke e vendosur veten si akcili që dëshiron të bëhet lider i botës myslimane. Një politikë e tillë nënkupton aventura të rrezikshme të politikës së jashtme që kërcënojnë paqen dhe sigurinë në Evropën Juglindore dhe Lindjen e Mesme. Megjithëse Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara ende e konsiderojnë Iranin si “bombën me sahat” më të madhe në rajon, kërcënimi më i madh për vendet përreth nuk vjen nga Teherani, por nga Ankaraja.

Akuzat e politikanëve të huaj se Erdogani po ndjek një politikë neo-otomane kanë forcuar më tej pozicionin e tij me të djathtën turke, e cila kërkon një lidhje të fortë midis Turqisë moderne dhe Perandorisë Osmane. Dëshira e qarqeve nacionaliste-fetare për kohën osmane nuk është e djeshme, por ka qenë e pranishme prej dekadash, pasi Republika e Turqisë ka kryqëzuar fort rrugët me trashëgiminë e saj osmane. Ngjyra e Traktatit të Lozanës në 1924 nuk ishte tharë as kur anëtarët e familjes Osmanoglu, që sundoi Perandorinë Osmane për gjashtë shekuj, u dëbuan nga tokat turke. Ndryshe nga disa vende të tjera europiane që ruajtën rendin politik të monarkisë kushtetuese dhe u dhanë familjeve të tyre mbretërore kompetenca simbolike (p.sh. Mbretëria e Bashkuar, Suedia, Spanja), Turqia moderne megjithëse pasardhësi ligjor i Perandorisë Osmane vendosi ta shpallë familjen osmane tradhtare. ndaj popullit turk. Disa nga anëtarët e familjes mbretërore përfunduan në varfëri. Vetëm në vitin 1974 u lejuan të ktheheshin në Turqi, megjithëse shumë nuk u kthyen nga frika. Ata që u kthyen nuk iu dha menjëherë shtetësia dhe u shoqëruan nga shërbimet sekrete. Megjithatë, gjërat kanë ndryshuar me kalimin e kohës dhe sot anëtarët e familjes mbretërore mund të jetojnë në paqe.

Politikanët dhe historianët në Turqinë Kemaliste minimizuan rëndësinë dhe arritjet e Turqisë nën flamurin osman, i cili filloi të ndryshojë më seriozisht vetëm me ardhjen në pushtet të Rexhep Erdoganit në fillim të shekullit të 21-të. Lidhja midis qëndrimit të Erdoganit ndaj Perandorisë Osmane dhe qëndrimit të Putinit ndaj Bashkimit Sovjetik mund të vihet. Të dy krerët e shteteve vendosën të ndryshojnë paradigmën dhe u nisën për të respektuar dhe festuar arritjet e projekteve të mëparshme të mëdha shtetërore. Erdogan vendosi të thyejë tabutë dhe të njohë rëndësinë e historisë kombëtare në kohën e turqve selxhukë dhe osmanëve. Disa ekspertë në fakt pretendojnë se e gjithë Turqia është një “muze i hapur” i të gjithë paraardhësve. Dhe vërtet kanë të drejtë. Nga arkitektura te zakonet, trashëgimia osmane ka qenë gjithmonë e lidhur pazgjidhshmërisht me kombin turk.

Në përgjigje të akuzave se Turqia e Erdoganit donte të bëhej një fuqi rajonale e modeluar sipas osmanëve, të cilat u bënë veçanërisht aktuale gjatë Pranverës Arabe, udhëheqësi turk tha: “Republika e Turqisë, si shtetet tona pasardhëse të mëparshme, është gjithashtu një vazhdimësi e osmanëve. Sigurisht, kufijtë kanë ndryshuar. Format e qeverisjes kanë ndryshuar… Por thelbi është i njëjti, shpirti është i njëjtë, madje shumë institucione janë të njëjta.” Në fakt, Erdogan (jo) me vetëdije pranoi se ai e konsideron Turqinë e tij thelbësore dhe shpirtërore dhe pjesërisht institucionale. vazhdimi i Perandorisë Osmane.
Me një politikë të tillë që në fakt është haptazi (neo) osmane, Erdogan aktivizon pasionet më të fshehura nacionaliste jo vetëm te turqit, por edhe te popujt që ishin pjesë e Perandorisë Osmane. Politika e jashtme e Erdoganit sjell në ekstazë shpirtërore jo vetëm turqit, por edhe nacionalistët arabë, azerbajxhanë, boshnjakë. Vitet e fundit, popullariteti në rritje i telenovelave turke, dramave televizive (Ertugrul), librave, filmave dhe manifestimeve të tjera të historisë osmane ka treguar se sa shumë adhurues të Turqisë moderne e shohin pozitivisht atë histori. Megjithatë, politika neo-otomane rezulton gjithashtu në konflikte diplomatike me vendet muslimane si Arabia Saudite apo Irani, të cilat në asnjë mënyrë nuk duan të jenë pjesë e ndonjë Perandorie Osmane 2.0, ose më keq, në luftëra përfaqësuese në zonë.

Në të gjithë Mesdheun, politikat ekspansioniste turke kanë përmbysur prirjet politike. Ndërhyrja turke mundësoi përmbysjen e Muammar Gaddafit në vitin 2011 dhe më vonë ndihmoi Qeverinë e Unitetit Kombëtar të Libisë me bazë në Tripoli për të shtypur rebelët e udhëhequr nga Khalifa Haftar në Libi, duke lejuar Turqinë të fitojë një terren në Afrikën e Veriut dhe të bllokojë rivalët si Egjipti. Pas lumit Aras, në krahun lindor të Turqisë, politika e jashtme e Erdoganit ka dhënë rezultate – konflikti armeno-azerbajxhan në Nagorno-Karabakh ka përfunduar në mënyrë vendimtare në favor të aleatit të Turqisë, Azerbajxhanit – me ndihmën e programit frikësues të Ankarasë me dron. Në atë konflikt në Kaukazin e Jugut, Pakistani iu bashkua Turqisë dhe i dha mbështetje qeverisë së Ilham Aliyev.

Aleanca mes Turqisë dhe Azerbajxhanit është e veçantë. “Dy shtete, një komb” është një qëndrim i mbajtur jo vetëm nga ultranacionalistët turq, por edhe nga Erdogani dhe Aliyevi. Bëhet fjalë për panturkizmin – besimi se turqfolësit në Kinën perëndimore, Azinë Qendrore, Siberi, Kaukaz, Krime, Qipro, Ballkan, Anadoll dhe Lindjen e Mesme formojnë një komb të vetëm. Synimi i Turqisë me Azerbajxhanin është lidhja direkte e transportit të “shteteve turke” për shkak të tranzitit të naftës dhe gazit nga Deti Kaspik në Detin Egje. E vetmja pengesë është Armenia, gjegjësisht provinca e saj e Sjunikut, e cila ndërpret komunikimin midis enklavës së Azerbajxhanit të Nakhiçevanit dhe pjesës tjetër të Azerbajxhanit. Marrëveshja e paqes e vitit 2020 midis Azerbajxhanit dhe Armenisë parashikon ndërtimin e një rruge nga Nakhichevan përmes Syunik në pjesën tjetër të Azerbajxhanit, por ka plane që Azerbajxhani të pushtojë të gjitha ato zona. Erdogan po e ndihmon Alijevin në këtë rrafsh.

I inkurajuar nga përparimi i panturkizmit në Kaukaz, udhëheqësi qipriot turk Ersin Tatar, tha vitin e kaluar se Turqia, Azerbajxhani dhe Republika Turke e panjohur e Qipros Veriore përbëjnë “Një komb, tre shtete”, që është një përhapje e sloganit të përshkruar të popujve turq. Turqia ka vazhduar të pushtojë ilegalisht pjesën veriore të Qipros për dekada, në kundërshtim me rezolutat 550 dhe 789 të OKB-së.

Në Siri, Erdogani po ndjek një politikë të neo-otomanizmit, duke u bërë thirrje sunitëve radikalë sirianë të përmbysin qeverinë laike të Presidentit Bashar al-Assad. Ndërsa Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe tërheqin mbështetjen e tyre për militantët sirianë, Turqia mbetet e vetmja fuqi rajonale. Për më tepër, megjithëse Erdogan pretendon se mbështet unitetin e shtetit sirian, kjo nuk e ka penguar atë të kryejë një agresion të armatosur në Siri dhe të pushtojë pjesën veriore të saj. Pushtimi turk i Sirisë veriore filloi në vitin 2016 dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite. Ushtria turke pushtoi 8835 kilometra katrorë në veri të Sirisë dhe krijoi një parashtet turk atje nën maskën e krijimit të zonave të sigurisë. Bankat turke janë hapur ilegalisht, lira turke është lëshuar në qarkullim, flamuri turk është valëvitur ilegalisht në ndërtesat e qeverisë siriane dhe kurrikula turke është përdorur ilegalisht në shkollat ​​siriane. Në të njëjtën kohë, komandantët e Ushtrisë së Lirë Siriane pozojnë me harta të Perandorisë Osmane.

Megjithëse disa tendenca tregojnë se fuqia e politikës së jashtme të Turqisë është dobësuar, sukseset e saj të fundit në Siri dhe Nagorno-Karabakh tregojnë se nuk është krej siç proklamohet. Fuqitë perëndimore kanë arsye të shqetësohen për ngritjen e Turqisë neo-otomane. Turqia, jo vetëm që kontrollon një pjesë të gazit, naftës dhe flukseve të emigrantëve të Evropës, por ndërhyrja e saj rajonale minon thellësisht interesat perëndimore.

Një tregues se sa e rrezikshme është Turqia për BE-në dhe NATO-n është aleanca e saj me Katarin. Të dy vendet mbështesin Hamasin dhe Vëllazërinë Myslimane dhe këto janë organizata që janë shpallur terroriste në shumë vende. Operativët e lartë të Hamasit janë të mirëpritur në të dy vendet dhe thuhet se të dy janë mikpritës të objekteve komanduese dhe kontrolluese të Hamasit. Bashkëpunimi midis Turqisë dhe Katarit është i degëzuar. Një shembull është se kompania ushtarake turke BMC është pjesërisht në pronësi të një fondi investimesh të Katarit. Edhe pse formalisht dy shtete aleate të Shteteve të Bashkuara, ata po punojnë fshehurazi së bashku për të shmangur sanksionet perëndimore për lidhje kryesisht me grupet terroriste. Një tregues i lidhjes mes Katarit dhe Turqisë është avioni privat më i shtrenjtë në botë me vlerë 500 milionë dollarë, një Boeing 747-8i, i dhuruar nga Emiri i Katarit Tamim Al Thani Erdoganit në vitin 2018.

Turqia ka marrëdhënie të pazgjidhura me Rusinë, megjithëse ato kanë qenë formalisht të mira prej disa vitesh. Por, kjo nuk i ndalon zyrtarët turq që të sulmojnë qeverinë ruse për trajtimin e tatarëve të Krimesë dhe popullsisë myslimane në Rusi, veçanërisht në Çeçeni.

Është interesante përpjekja e Erdoganit për ta pozicionuar veten si një figurë udhëheqëse dhe një lloj mbrojtësi i të gjithë arabëve dhe myslimanëve në botë. Sundimtari turk nuk humbi kohë duke synuar të kërcënojë se do të ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me “tradhtarët e Islamit” të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit, të cilët ishin pajtuar me Izraelin. Me marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin nga vjeshta e vitit 2020, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini u bënë shtetet e treta dhe të katërta arabe që njohën Izraelin dhe të drejtën e tij për të ekzistuar pas Egjiptit dhe Jordanisë. Kur presidenti francez Emmanuel Macron foli për kërcënimin e islamizmit në Francë, Erdogan tha se kishte nevojë për “trajtim të shëndetit mendor”. Të dyja deklaratat u pritën mirë në pjesën më të madhe të popullsisë arabe.

Erdogan po përpiqet të ndikojë në diasporën turke në Evropën Perëndimore përmes organizatës politike fetare turke Milli Gorus, duke minuar kështu sekularizmin dhe vlerat perëndimore. Për shembull, deri në vitin 2025, një nga xhamitë më të mëdha në Evropë është planifikuar të ndërtohet në Strasburg. Sipas analizave, ajo duhet të shërbejë për përhapjen e ideve ekspansioniste osmane. Ishte lëvizja Milli Gorus që ishte një nga tre organizatat myslimane që nuk donin të nënshkruanin një kartë të re të Presidentit Macron drejtuar kundër ekstremizmit islamik. Në nivel vendor, në verën e vitit 2020, muzeu nën mbrojtjen e UNESCO-s, Haxhia Sophia, sipas vendimit të gjykatës, u kthye në xhami. Është shfuqizimi i dekretit të vitit 1934 me të cilin Haxhia Sophia u bë një muze i trashëgimisë së madhe historike dhe kulturore edhe pse fillimisht ishte një kishë bizantine dhe më vonë një xhami otomane. E njëjta gjë ndodhi në vitin 2020 me kishën e Horës e cila nga muze u kthye në xhami.

Megjithëse fuqitë perëndimore nuk po bëjnë shumë për të penguar politikën neo-otomane, lufta arabe kundër dominimit turk është në vazhdim. Emiratet e Bashkuara Arabe, të inkurajuara nga marrëveshja e saj e paqes me Izraelin, po vepron në përputhje me interesat e Arabisë Saudite, Omanit, Egjiptit, Greqisë dhe Francës për të luftuar Erdoganin. Emiratet po përpiqen të fuqizojnë Assadin dhe aleatët e tij për të krijuar një kundërpeshë ndaj turqve në Sirinë veriore. Emiratet rihapën ambasadën e tyre në Siri në vitin 2018 dhe drejtuan furnizimet ushtarake dhe këshilltarët në Damask, duke i ofruar ndërmjetësim diplomatik Asadit me aleatët e tij. Sipas disa raporteve, në prill 2020, Princi i Kurorës së Abu Dhabit, Mohammed Bin Zayed, i ofroi qeverisë siriane 2.3 miliardë £ për të luftuar forcat e mbështetura nga Turqia në Idlib. E vërtetë apo jo, historia ka treguar thelbin: Emiratet e Bashkuara Arabe po përpiqen të përdorin ndikimin që kanë krijuar për të rritur rezistencën ndaj turqve. Duke pasur parasysh lidhjet e Emirateve me Izraelin dhe shtetet e tjera të Gjirit të udhëhequra nga Arabia Saudite, mund të krijohet një bllok rajonal antiturk.

Bosnja dhe Hercegovina është një zonë me interes të veçantë për përhapjen e ndikimit turk. Kjo temë meriton një analizë të veçantë, megjithatë, efektet shkatërruese dhe të dëmshme që ka pasur neo-otomanizmi në BeH në 10-15 vitet e fundit janë të dukshme. Ndërhyrja turke në proceset politike në atë vend vetëm sa i përkeqësoi marrëdhëniet ndëretnike dhe i largoi më tej boshnjakët nga kroatët dhe serbët. Në vend që Turqia të bëhet ndërmjetëse në zonën e konfliktit të BiH, nëse dëshiron të jetë ndërmjetëse në pajtimin e popujve ndërluftues dhe të ndihmojë në ndërtimin e një shteti normal, Erdogani ka minuar më tej institucionet e BiH me një politikë të njëanshme. Veç kësaj, lidhja me neo-otomanizmin i ka distancuar boshnjakët nga BiH sepse ata kanë filluar t’i bashkohen Turqisë si një atdhe i vjetër historik dhe i ardhshëm që nuk është dhe nuk mund të jetë. Perandoria Osmane ishte një pushtues në BeH që shkatërroi shtetin mesjetar boshnjak dhe shkatërroi identitetin boshnjak, dhe diçka e ngjashme mund të ndodhte edhe sot, siç kuptohet edhe nga disa intelektualë boshnjakë përmes refuzimit të tutelës turke.

Për shkak se ai ndjek politikën shtetërore brenda kornizës osmane, shumë e quajnë Erdoganin sulltan. Historia duhet të gjejë një përgjigje për pyetjen se kujt i ngjan më shumë Sulltan Erdogani. Meqenëse ishin 39 sulltanë nuk është e lehtë të përcaktohet. Disa e krahasojnë me Selimin I, i cili quhet edhe “mizor”. Ai sundoi nga viti 1512 deri në vitin 1520. Selimi ishte një pushtues dhe zgjeroi në mënyrë dramatike praninë gjeografike të Perandorisë Osmane nga Lindja e Mesme në Ballkan. Gjatë epokës së tij, Perandoria Osmane u rrit me 70%. Pas pushtimit të Egjiptit, Sirisë dhe disa pjesëve të Persisë, ai u konsiderua si një nga sulltanët më të rëndësishëm të perandorisë, i cili pushtoi qytetet e shenjta myslimane të Mekës dhe Medinës. Më pas ai fitoi titullin “Kalifi” (udhëheqës i botës myslimane), duke i hapur rrugën pasardhësve të tij për të mbajtur këtë titull kyç derisa Kalifati u shfuqizua me dekret në vitin 1924. Shumë e krahasojnë Erdoganin me Selimin II dhe e akuzojnë atë për nxitje të konfliktit .

Analistë të tjerë e krahasojnë Erdoganin me Sulltan Abdul Hamid II. i cili sundoi nga viti 1876 deri në vitin 1909. Lidhja është Palestina. Lëvizja sioniste e udhëhequr nga Theodor Herzl i ofroi sulltanit të shlyente një pjesë të borxheve të perandorisë në këmbim të blerjes së tokave palestineze ku sionistët filluan vendbanimet hebraike dhe planifikonin të krijonin një shtet hebre. Për shkak të kundërshtimit të Erdoganit për ndërtimin e vendbanimeve izraelite në Bregun Perëndimor, fansat e tij e krahasojnë atë me Abdul Hamidin II, i cili konsiderohet kampion i botës myslimane, edhe pse përfundimisht u rrëzua dhe u burgos deri në vdekjen e tij.

Pavarësisht se me cilin sulltan krahasohej, nuk ka dyshim se Erdogan është një sundimtar autoritar dhe jodemokratik që pushtoi pothuajse të gjitha institucionet e Republikës së Turqisë gjatë presidencës së tij dhe futi një diktaturë personale që nuk njeh opozitën politike por edhe përhapja e ndikimit në Rajon.
Pyetja e vetme është se si do të përfundojë “sulltani i shekullit 21”?
Përgjigja e Perëndimit ndaj politikës pushtuese të Turqisë varet kryesisht nga lidershipi amerikan. Tërheqja e konsiderueshme e Trump-it nga rajoni dhe fokusi në Iran i ka dhënë hapësirë ​​Turqisë për të lulëzuar. Me angazhimin aktiv amerikan, politika e jashtme agresive e Turqisë mund të kufizohet shumë. Joe Biden është ende mjaft pasiv për momentin kur bëhet fjalë për Evropën Juglindore dhe Mesdheun. Tani për tani, qëndrimi ndaj Turqisë së Erdoganit nuk ka shkuar përtej kritikave. Megjithatë, koha që do të vijë do të tregojë se çfarë vijon. Politikat shkatërruese të Erdoganit në Siri dhe Nagorno-Karabakh, nxitja e pasioneve në BiH, blerja e sistemit anti-ajror S-400 të Rusisë, kërcënimi i Evropës me krizë emigrantësh, shkelja e të drejtave dhe lirive të njeriut janë arsyet pse Shtetet e Bashkuara duhet t’i japin fund përfundimisht “Sulltanit modern”. Fundi i neo-otomanizmit do të shënonte një shkëputje me politikën e jashtme agresive dhe organizimin e brendshëm të shtetit në përputhje me karakterin demokratik të një anëtari të NATO-s, gjë që Turqia është formalisht, por do të duhet të jetë nëse dëshiron të mbetet pjesë e integrimit euro-atlantik. Kjo do të thotë padyshim fundi i sulltanatit të Erdoganit.
[Geopolitika.Neus; Përktheu nga kroatishtja: ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply