Raporti i situatës ushtarake të Ukrainës: Vendimi F-16

Spread the love

Raporti i situatës ushtarake të Ukrainës: Vendimi F-16

[25 gusht 2023]

Nga Dr Can Kasapoğlu [Instituti Hudson]

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar vendimin e qeverisë daneze dhe holandeze për dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë.

1. Ukraina ka nevojë për F-16

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë një problem. Në shekullin e njëzet e një, asnjë fuqi tokësore – pavarësisht nga fuqia e armaturës së rëndë, këmbësorisë ose artilerisë – nuk mund të mbizotërojë në luftë pa një minimum të epërsisë ajrore. Edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës, gjenerali Valerii Zaluzhnyi, e pranoi këtë në një intervistë të fundit me Washington Post.

Nëse Forcat Ruse të Hapësirës Ajrore (VKS) do të kishin luajtur më me shkathtësi në fazat fillestare të konfliktit, mund ta zotëronin atë epërsi ajrore tani. Vlerësimet profesionale sugjerojnë se dështimi i VKS-së erdhi nga përpjekjet e pasuksesshme në shtypjen e mbrojtjes ajrore të armikut (SEAD) dhe shkatërrimin e mbrojtjes ajrore të armikut (DEAD). Kur filloi pushtimi në fillim të vitit 2022, Ukraina operoi me një sistem të shtresave të mbrojtjes ajrore. Sistemet raketore S-300 dhe S-300V1 mbroheshin në lartësi më të larta, ndërsa SA-11 BUK dhe SA-8 OSA ruanin në lartësi të ulëta dhe mesatare. Më vonë gjatë konfliktit, sistemet perëndimore më të avancuara, si NASAMS dhe Patriot, ngritën mburojën e Ukrainës në qiej. Arsenali ukrainas Strela dhe Igla i sistemeve të mbrojtjes ajrore të lëvizshme nga njeriu (MANPADS), i shtuar nga komplementet perëndimore si Stinger, u tregua gjithashtu efektiv kundër avionëve luftarakë rusë të detyruar të operonin në lartësi të ulëta për shkak të mungesës së municioneve të drejtuara me saktësi. Pjesërisht për shkak të suksesit të Ukrainës me këto mbrojtje ajrore të shtresuara, VKS ruse nuk arriti të arrijë as epërsinë ajrore dhe as një epërsi më gjithëpërfshirëse ajrore në fazat e hershme të konfliktit dhe nuk ka qenë në gjendje të zotërojë qiejt në muajt e ardhshëm.

Megjithatë, nuk duhet parë dështimi i Rusisë për të arritur supremacinë ajrore si një tregues se Ukraina po e fiton luftën. Bilanci ushtarak i fuqisë në luftën ajrore në qiejt e Ukrainës favorizon në mënyrë të pamohueshme Rusinë.

Avionët luftarakë rusë Su-35S dhe Su-30SM, të fuqizuar respektivisht nga mjetet e luftës elektronike L-175 dhe radarët N035 Irbis-E dhe N110M Bars-M, tejkalojnë arsenalin kryesor luftarak të Forcave Ajrore të Ukrainës të avionëve MiG-29 dhe Su-27. Rusia gëzon gjithashtu avantazhe në fushën e raketave ajër-ajër të luftimeve ajrore, duke përdorur raketa R-77-1 përtej rrezes vizuale (BVR) me kërkues aktivë të radarit që tejkalojnë rrezen efektive të raketave të Ukrainës R-27R/ER. Ky hendek i aftësive e ka detyruar Ukrainën të kryejë fluturime të shkurtra luftarake në lartësi të ulëta për të përfituar nga maskimi i terrenit dhe rrëmuja e tokës.

Por fluturimi i ulët nuk i ka zgjidhur problemet e Ukrainës. Studimet në terren kanë raportuar se raketat strategjike tokë-ajër të Rusisë S-400, të lidhura në rrjet me radarin e saj Podlet-K1 në lartësi të ulët, kanë kapur aeroplanët ukrainas që fluturonin në lartësi më të ulëta se 50 këmbë nga distanca deri në 150 kilometra. VKS gjithashtu ka filluar të përdorë raketa me rreze të gjatë R-37M të certifikuara për aeroplanët interceptues MiG-31BM dhe avionët luftarakë Su-35S, duke rritur gamën e angazhimit të patrullave të saj ajrore luftarake. Disa prova sugjerojnë se këto asete rezultojnë veçanërisht efektive kur koordinohen me aeroplanët e mbikëqyrjes dhe komandës-kontrollit A-50U dhe Il-20.

Mangësitë e Ukrainës në fuqinë ajrore po pengojnë kundërsulmin e saj të ngecur. Sistemet e saj të mbrojtjes ajrore të manovrimit me rreze të shkurtër (M-SHORAD), të furnizuar nga Perëndimi, Avenger dhe Flakpanzer Gepard, po përpiqen të mbrojnë infrastrukturën kritike nga municionet iraniane Shahed-131 dhe Shahed-136 që po lëshon së bashku me tokën e saj të ulët. Njësitë taktike të aviacionit të ushtrisë ruse, veçanërisht armët e saj Ka-50/52, po marrin pjesë gjithashtu në këtë përpjekje.

Edhe pse sanksionet dhe përpjekjet e kufizuara për të parandaluar Moskën që të përdorë nënsistemet perëndimore të teknologjisë së lartë kanë ndërprerë kapacitetin e prodhimit të avionëve të Rusisë, VKS vazhdon të marrë avionë të rinj të avancuar, siç është Su-35S.

Ukraina ka nevojë për një ndryshim. Ky ndryshim është F-16.

2. F-16-të e Ukrainës duhet të posedojnë sisteme të përshtatshme armësh

Avionët luftarakë të avancuar janë më shumë se shuma e pjesëve të tyre. Këto makineri komplekse mund të jenë efektive vetëm nëse përdoren me mjeshtëri, me konfigurimin e saktë të sistemeve të armëve dhe konceptet e operacioneve (CONOPS).

Kur të bashkohet me arsenalin e Forcave Ajrore të Ukrainës, F-16 do të mbulojë si përgjegjësitë ajër-ajër dhe ajër-tokë. Në aksionin ajër-ajër, linja bazë e raketave AIM-120 AMRAAM me rreze të gjatë veprimi, me aftësinë e përgjimit me rreze të gjatë dhe teknologjitë e përparuara, mund të bëjë ndryshim. Ukraina, në pajisjen e sistemeve të saj të mbrojtjes ajrore NASAMS me raketa interceptuese, tashmë përdor disa variante të kësaj vije bazë. Mbetet për t’u parë nëse Kievi do të blejë variante më të avancuara të familjes AMRAAM, siç është AIM-120C.

F-16 gjithashtu mund të zhbllokojë potencialin e raketave anti-rrezatuese të Ukrainës të furnizuara nga Perëndimi, një armë që përmban emetimet e radarëve për të shkatërruar asetet e mbrojtjes ajrore të kundërshtarit. Ukraina tashmë përdor raketën anti-rrezatuese AGM-88 HARM të transferuar nga SHBA, por me një integrim të shpejtë në aeroplanët e saj ekzistues MiG-29 dhe Su-27, arma është më pak se plotësisht efektive. F-16 mund të ndihmojë Ukrainën të shfrytëzojë maksimumin e AGM-88 HARM-ve të saj për shkak të përputhshmërisë së raketës me avionin.

SHBA mund të ndihmojë më tej Ukrainën duke e furnizuar atë me raketa lundrimi të lëshuara nga ajri AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) për F-16-ët e saj të ardhshëm danezë dhe holandez. Raketat e lundrimit të lëshuara nga ajri do të rrisin aftësinë e Ukrainës për të goditur objektiva me vlerë të lartë në pjesën e pasme ruse. Ndërsa Kievi ka marrë tashmë raketa Storm Shadow nga Mbretëria e Bashkuar dhe raketa SCALP nga Franca, asnjëra prej tyre nuk është ende e certifikuar për F-16. Furnizimi me raketa lundrimi që mund të përdorë F-16 do të shtonte fuqinë e tij dhe regjimin e goditjes me rreze të gjatë të Ukrainës.

Në një konflikt të zgjatur, nevoja e Ukrainës për municion do të rritet gradualisht. Shtetet e Bashkuara mund ta plotësojnë këtë nevojë. Por një vend tjetër i NATO-s, Turqia, posedon gjithashtu kapacitet të prodhimit të sistemeve të armëve të certifikuara nga F-16, duke filluar nga raketat e lundrimit deri te Municionet e Përbashkëta të Sulmit Direkt (JDAMS) dhe madje edhe raketat ajrore të sapofutura. Qeveria turke e ka pajisur tashmë Ukrainën me drone luftarake TB-2 dhe municione inteligjente MAM-L për sistemet pa pilot. Bashkëpunimi midis Ankarasë dhe Kievit në dronët dhe korvetat strategjike është rritur gjatë disa viteve të fundit. Është e sigurt të supozohet se përdorimi i sistemeve turke të armëve për të armatosur flotën ukrainase F-16 është në listën e dëshirave të Kievit.

3. Ukraina është në garë kundër kohës dhe fushatës ruse

Fshirja nga konflikti i zgjatur po shkatërron ngadalë Forcën Ajrore të Ukrainës. Ndërsa Bratislava dhe Varshava kanë dërguar variantet e tyre të MiG-29 në Kiev, përdorimi i parandalimit ajror të Ukrainës mbi arsenalet në rënie të Evropës të kohës së Luftës së Ftohtë nuk është një plan i realizueshëm. Ndërsa disa analistë kanë mbrojtur pajisjen e Ukrainës me Gripen suedez, për shkak të kërkesave të ulëta të ekuipazhit operacional dhe përputhshmërisë së saj me strategjitë e bazave të shpërndara, F-16 ka formuar prej kohësh shtyllën kurrizore të forcave ajrore të disa vendeve të NATO-s.

Por edhe nëse Ukraina merr në zotërim F-16-të e saj nesër, avionët e saj nuk do të jenë gati t’i fluturojnë ato për ca kohë.

Krijimi i grupit të nevojshëm të personelit për të fluturuar dhe mirëmbajtur një avion të standardeve të NATO-s në hapësirën ish-sovjetike nuk është detyrë e lehtë. Sipas të gjitha gjasave, Holanda dhe Danimarka do të furnizojnë Ukrainën me disa dhjetëra F-16, megjithëse presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy në një postim në Twitter e vendosi atë numër të saktë në 42. Teoria e pranuar ushtarake vendos raportin minimal të pranueshëm pilot-kabinë në mes 1 -në-1.25 dhe 1-në-1.5. Duke bërë llogaritë, mund të shihet se Ukraina duhet të trajnojë shumë pilotë F-16.

Edicionet e mëparshme të këtij raporti kanë analizuar se si modeli i rekrutimit i sapo prezantuar i Vladimir Putin dhe përpjekjet për krijimin e një “gulag dixhital” sugjerojnë shkurtimin e gjasave për një luftë të gjatë përpara. Ndoshta më keq, ambiciet e Yevgeny Prigozhin dhe rebelimi i ndërprerë i Wagner e vendosin Federatën Ruse në një trajektore të paqëndrueshme. Pajisja e Kievit me armët e nevojshme për të luftuar një konflikt të zgjatur është me vlerë të kufizuar pa i pajisur edhe luftëtarët e tyre me aftësitë për t’i përdorur ato.

4. Një legjion i huaj për të fluturuar me F-16 të Ukrainës?

Edhe në një afat kohor të përshpejtuar, trajnimi i mjaftueshëm i pilotëve për të menaxhuar forcat e saj ajrore në rritje do të jetë një detyrë që kërkon kohë për Kievin. Trajnimi bazë F-16 zgjat katër muaj në rrethana normale, megjithëse disa vlerësime sugjerojnë se Kievi mund ta kondensojë këtë dritare në tre muaj. Megjithatë, trajnimi bazë do t’i sigurojë pilotit të Ukrainës vetëm minimumin e orëve të kabinës. Aftësia luftarake, si çdo aftësi, kërkon vite për t’u zhvilluar. Përveç trajnimit të pilotëve të rinj dhe konvertimit të atyre ekzistues në F-16, planifikuesit ushtarakë ukrainas do të duhet të merren me raportin e përthithjes, duke iu referuar kthimit të pilotëve fillestarë në pilotë me përvojë duke u dhënë atyre orë të përshtatshme fluturimi. Një komponent aktiv i çdo force ajrore të caktuar duhet të ketë personel më me përvojë sesa ata të papërvojë, ndërsa komponentët rezervë mund të funksionojnë me një bilanc më pak të favorshëm.

Në kushte të tilla urgjente, a mundet Ukraina të zhvillojë një legjion të huaj pilotësh F-16, qoftë duke tërhequr pilotë me përvojë individualisht ose duke u bashkuar me kompanitë private që ofrojnë shërbime të tilla?

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov ka ftuar më parë pilotët në pension të F-16 nga e gjithë bota për t’iu bashkuar Forcave Ajrore të Ukrainës. Duke dytësuar Reznikov, shkrimet perëndimore në shtypin ukrainas kanë përforcuar idenë e një piloti mercenarësh për avionët F-16 të Ukrainës, të përqendruar te pilotët në pension F-16 me përvojë në fluturime luftarake dhe firma private që ofrojnë programe trajnimi agresorë në mbarë botën.

Për më tepër, nuk duhet të konsiderohet F-16 një shkop magjik për të kthyer valët vetë. Si një aset i gjeneratës së katërt të tekstit shkollor pa tipare të fshehta, F-16 ka të ngjarë të pësojë dëmtime nga avionët rusë të nivelit të lartë dhe sistemet e raketave tokë-ajër – dhe pilotët e tij së bashku me të. Në të vërtetë, Forcat Ajrore të Ukrainës nuk do të operojnë as variantin më të fundit të linjës bazë F-16 – F-16V Block 70/72, i cili ka aftësi të avancuara, duke përfshirë një radar të teknologjisë së fundit APG-83 AESA që do të dëshmonte një aftësi kritike kur luftoni luftëtarët e epërsisë ajrore të Rusisë.

Për më tepër, Forca Ajrore e Ukrainës do të duhet të operojë dy grupe avionësh të huaj. Flota e saj aktuale është e përqendruar në zgjidhjet sovjeto-ruse që zotërojnë një filozofi dizajni drastikisht të ndryshme në krahasim me F-16. Ndërsa disa vende e diversifikojnë qëllimisht parandalimin e avionëve të tyre luftarak në këtë mënyrë – Forcat Ajrore Egjiptiane, për shembull, operojnë variantet e saj MiG-29 të furnizuara nga Rusia së bashku me F-16 amerikanë dhe ka vendosur porosi për Dassault Rafale franceze – Ukraina përballet me presione unike që e bëjnë një marrëveshje të tillë të vështirë për t’u mbajtur. Forca e saj ajrore duhet të integrojë F-16-të e saj në mes të fatkeqësive të kohës së luftës me bazat e saj ajrore të ekspozuara vazhdimisht ndaj ngacmimeve ruse.

Ukraina është në një garë jo vetëm kundër kohës, por edhe kundër armikut të saj. Një përpjekje për të forcuar forcën e saj ajrore përmes përfshirjes së pilotëve të huaj do të ishte një zgjidhje e ndërlikuar për një sfidë edhe më të vështirë.

5. Bazat ajrore të cenueshme të Ukrainës mund të pengojnë operacionet F-16

Forcat e Armatosura të Ukrainës nuk operojnë asnjë objekt që është plotësisht jashtë rrezikut nga raketat ruse dhe avionët e avionëve. Gjatë luftës, sulmet ruse kanë goditur aeroportin Ivano-Frankivsk pranë Lviv dhe bazën e trajnimit Yavoriv 10 kilometra nga kufiri me Poloninë. Më keq, Rusia posedon një sërë armësh që mund të godasin gjatë gjithë kohës, nga municionet e lira të prodhuara nga Irani dhe raketat e lundrimit të lëshuara nga ajri deri te raketat e lundrimit detar Kalibr të përdorura nga Flota e saj e Detit të Zi dhe raketat aero-balistike Kinzhal të lëshuara nga MiG- Avion përgjues 31K.

Për të zbutur rrezikun, Ukraina duhet të ndjekë një arkitekturë bazë të shpërndarë dhe të kujdeset që të mos përqendrojë F-16-të e saj në një vend. Megjithatë, ndërsa konfigurimet e bazave të shpërndara janë më të sigurta, ato sjellin një barrë më të lartë për rrjetet logjistike dhe mbështetëse. Për më tepër, bazat ajrore të Ukrainës nuk janë të dizajnuara për të mbështetur avionët e klasit të NATO-s në kohë lufte me ritëm të lartë. Kështu, Forca Ajrore e Ukrainës do të duhet të bëjë modifikimet e nevojshme në infrastrukturën e saj bazë. Këto përfshijnë objektet e magazinimit të municioneve, zinxhirët adekuat të furnizimit të pjesëve rezervë, procedurat e duhura të mirëmbajtjes dhe operacionet efektive në tokë. Edhe pse analistët perëndimorë janë fokusuar thellësisht në çështjen e trajnimit të pilotëve ukrainas, trajnimi i ekuipazheve tokësore ukrainase do të jetë po aq i rëndësishëm për drejtimin e një mjeti parandalues ajror të vajosur mirë kundër kërcënimit rus. [Përktheu: ISHGJ]

____________________

* Rreth autorit: Dr Can Kasapoğlu është një anëtar i lartë në Institutin Hudson


Spread the love


Leave a Reply