Sirianët paguajnë një çmim të rëndë për fitoren e Asadit

Spread the love

Sirianët paguajnë një çmim të rëndë për fitoren e Asadit

Edhe baza e tij alavite po bëhet gjithnjë e më e pakënaqur.

Nga Dr Hilal Khashan* [Geopolitical Futures, 24 maj 2023]

Në vitin 1970, ministri i atëhershëm sirian i Mbrojtjes Hafez Assad organizoi një grusht shteti ushtarak dhe, disa muaj më vonë, fitoi presidencën në një votim të pakontestueshëm. Ai u bë presidenti i parë i vendit me shumicë sunite nga sekti alavit, të cilin shumë sunitë e konsideronin një degë heretike të Islamit. Assad ndoqi politikën sektare, por shmangu të fliste drejtpërdrejt për sektarizmin, duke iu referuar në vend të kësaj sloganeve pretenduese si nacionalizmi arab, uniteti kombëtar, anti-sionizmi dhe rezistenca ndaj imperializmit. Ai themeloi regjimin e tij mbi një bazë të fortë mbështetjeje alavite dhe shtypi opozitën, duke përfshirë elitën e majtë alavite, e cila hodhi poshtë kontrollin e tij të ngushtë në pushtet, nga frika se do të paguanin një çmim të rëndë për të më vonë. Frika e tyre u vërtetua kur djali i Asadit, Bashar, e pasoi atë në vitin 2000. Ai shtypi me dhunë një kryengritje në vitin 2011, duke çuar në një luftë civile më shumë se dhjetëvjeçare. Luftimet tani janë qetësuar dhe Bashar Assad mbetet në pushtet, por fitorja e tij ka shkaktuar një taksë të konsiderueshme për popullin e Sirisë.

Ushtarët këmbësorë alavitë

Duke u mbështetur në keqtrajtimin historik të vuajtur nga alavitët, Asadët mbollën farën e frikës se shumica sunite do të pushtonte sektin për të siguruar besnikërinë e tij. Hafëz Assad u dha alavitëve privilegje që nuk i kishin ëndërruar dhe i promovoi në poste të larta në qeveri. Republika dinastike alavite që ai themeloi nuk bazohej në sundimin e ligjit, por në një sistem represiv sektar që rrëmbeu shtetin dhe sundoi me forcë brutale. Ai dhe djali i tij refuzuan të hapeshin me elementë të tjerë të shoqërisë siriane, duke kërkuar që alavitët të kontrollonin çdo komponent të shtetit, duke përfshirë shërbimet e sigurisë, ushtrinë dhe gjyqësorin. Në kohën kur ai vdiq në vitin 2000, Hafez u sigurua se nuk do të kishte asnjë opozitë alavite ndaj Basharit.

Kur shpërtheu një kryengritje paqësore në vitin 2011, alavitët mbështetën goditjen e Bashar Asadit ndaj protestuesve, që përfshinte përdorimin e dhunës së tepruar. Pasi e kuptoi se protestat nuk do të shuheshin, ai liroi fundamentalistët islamikë nga burgjet e tij. Ai në thelb i lejoi ata të synonin alavitët në fshatrat në veri të Latakisë për të siguruar që sekti do t’i drejtohej atij për mbrojtje dhe do t’i jepte atij besnikërinë e tij të palëkundur, duke e lidhur fatin e tij me atë të regjimit.

Megjithatë, pakënaqësia me regjimin e Asadit filloi të rritet, madje edhe në mesin e trupave të vendit, shumica e të cilëve janë të rinj alavitë. Konflikti deri më tani ka prodhuar më shumë se 250,000 ushtarë të vdekur, të zhdukur dhe të paaftë. Shumë ushtarë sirianë u rritën për ta parë veten si pengje të përdorura për të mbajtur Assadin në detyrë. Lëvizja Alavite e Lirë kundër Asadit u shfaq pasi kryengritja e vitit 2011 u shndërrua në një luftë civile. Ai parashikonte një të ardhme të errët për sektin, i cili nuk mund të shkëputej nga Asadi, duke e parë atë si më të voglin nga dy të këqijat. Disa demonstruan në vitin 2011 kundër familjes Assad dhe represionit të saj të ashpër. Në vitin 2013, anëtarët e opozitës alavite u mblodhën në Kajro për të shprehur dëshirën e tyre për të bashkëpunuar me kryengritjen kundër regjimit. Në qytetin bregdetar të Latakisë, një bastion i regjimit, aktivistët u përpoqën të pengonin të rinjtë të bashkoheshin me radhët e ushtrisë.

Për shumë alavitë, megjithatë, kostot e mbështetjes së regjimit kanë tejkaluar përfitimet. Kundërshtarët e Asadit brenda sektit, i cili përfaqëson më pak se 11 për qind të popullsisë së përgjithshme të Sirisë, kanë arritur në përfundimin se sakrificat e tyre ishin thjesht për hir të mbajtjes në pushtet katër familjeve alavite me jo më shumë se 250 persona. Shumë familje alavite kanë humbur të gjithë fëmijët e tyre dhe kanë mbetur pa bukë dhe mbështetje financiare nga regjimi. Assad dhe gruaja e tij treguan pak respekt për luftëtarët e rënë alavitë që mbronin qeverinë e tij, duke u ofruar familjeve të tyre të pikëlluara orë muri të lira ose kuti me portokall si haraç. Megjithatë, humbjet e mëdha nuk kanë arritur të shkëputin alavitët nga regjimi i Asadit. Grupet e opozitës siriane bastuan gabimisht se pakënaqësia alavite do të çonte në rrëzimin e Asadit. Ndërsa shprehin hapur zemërimin e tyre ndaj korrupsionit të qeverisë në Damask, alavitët ndihen të pafuqishëm dhe besojnë se vetëm vendet e huaja, si SHBA, Rusia, Irani dhe Turqia, mund ta zgjidhin konfliktin.

Kostoja e Luftës

Alavitët nuk janë të vetmit që kanë paguar një çmim të rëndë për konfliktin. Që nga fillimi i luftës, vdekjet e lidhura me konfliktin kanë arritur në 700,000, duke përfshirë 570,000 të vrarë drejtpërdrejt nga luftimet. Mbi 13 milionë njerëz u zhvendosën, gjysma e tyre jashtë Sirisë. Rreth 2.4 milionë fëmijë – më shumë se një e treta e të rinjve të moshës shkollore të vendit – nuk kanë akses në arsim dhe afërsisht një numër i ngjashëm i fëmijëve refugjatë sirianë janë gjithashtu jashtë shkollës. Mungesa e arsimit do të jetë katastrofike në afat të gjatë pasi miliona fëmijëve do t’u mungojnë aftësitë dhe njohuritë e nevojshme për të avancuar ekonominë siriane.

Lufta ndryshoi gjithashtu formën dhe strukturën e shtetit sirian në të gjitha nivelet, duke përfshirë edhe ekonominë. Prodhimi i brendshëm bruto i vendit ra nga rreth 60 miliardë dollarë në 2011 në 11 miliardë dollarë sot dhe monedha vendase ra pasi kursi i këmbimit ra nga 50 paund sirian ndaj dollarit në më shumë se 8,550 sot. Rreth 90 për qind e popullsisë jeton në varfëri, ndërsa më shumë se 85 për qind e punëtorëve janë të papunë dhe rreth 60 për qind e njerëzve vuajnë nga pasiguria e rëndë ushqimore. Lufta zhduku sektorin bujqësor të Sirisë, duke e detyruar vendin të mbështetet në importet e ushqimit. Ajo shkatërroi industrinë dhe gjysmën e infrastrukturës së vendit. Ajo gjithashtu ndryshoi përgjithmonë përbërjen e saj demografike, duke i shndërruar arabët sunitë nga një shumicë në një pakicë të pafavorizuar.

Që nga fillimi i kryengritjes, komuniteti ndërkombëtar, veçanërisht SHBA-ja dhe BE-ja, kanë vendosur sanksione ekonomike ndaj regjimit sirian. Por vendi ka qenë në një ngërç politik që nga fundi i vitit 2019. Luftimet pothuajse janë ndalur, regjimi i Asadit mbetet në pushtet dhe asnjë zgjidhje politike nuk është realizuar. Kështu, faza e rindërtimit të vendit përballet me shumë pengesa që mund ta vonojnë atë me vite. Kostoja e rindërtimit të Sirisë mund të kalojë 800 miliardë dollarë, por do të jetë e mundur vetëm me një përpjekje ndërkombëtare, veçanërisht nga SHBA, e cila ka mjetet për të ushtruar presion ndaj lojtarëve vendas dhe të huaj. Këta aktorë të jashtëm nuk do të angazhohen me Assadin ende në pushtet. Sanksionet ndërkombëtare janë ende në fuqi dhe ata që janë përgjegjës për abuzimin e të drejtave të njeriut nuk janë mbajtur përgjegjës. Nuk ka kuptim të flasim për rindërtim përpara se të trajtojmë shkaqet rrënjësore të konfliktit, më të rëndësishmet prej të cilave janë padrejtësitë politike, ekonomike dhe sociale. Trajtimi i këtyre faktorëve do të jetë një proces gradual dhe afatgjatë që duhet të përfshijë segmente të ndryshme të shoqërisë. Për më tepër, paqëndrueshmëria dhe konkurrenca e ashpër midis krahëve të ndryshëm të regjimit sirian mbi pasurinë dhe asetet e vendit i bëjnë investitorët potencialë të mos dëshirojnë të financojnë përpjekjet e rindërtimit.

Sfidat më kritike me të cilat përballet rimëkëmbja e Sirisë janë politike. Regjimi i Asadit vazhdon të sundojë pjesë të territorit sirian dhe fuqitë perëndimore do të kërkonin pajtueshmërinë e Asadit për të zbatuar rezolutën 2254 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila bën thirrje për krijimin e një kushtetute dhe formimin e një organi qeverisës kalimtar me kompetenca të gjera. Kjo marrëveshje do të çonte në largimin e Asadit, të ndjekur nga zgjedhjet e monitoruara nga Kombet e Bashkuara.

Irani fiton

Irani, ndërkohë, do të përfitojë nga përfshirja e tij në luftë. Në vitin 2012, kur rebelët kontrollonin 80 për qind të territorit sirian, Teherani nxitoi në ndihmë të regjimit të Asadit. Në kohën kur luftimet e ashpra u qetësuan, veçanërisht pasi opozita u tërhoq në provincën Idlib dhe Shteti Islamik u mund, milicitë iraniane kishin fituar ndikim të madh në disa rajone të vendit, të cilat Teherani i ka shfrytëzuar për të çuar përpara interesat e tij në rajon. Pasi Arabia Saudite dhe Irani ranë dakord marsin e kaluar për të rifilluar marrëdhëniet diplomatike, presidenti iranian Ibrahim Raisi mbërriti në Damask, i shoqëruar nga një delegacion i madh që përfshinte ministrat e ndërtimit, mbrojtjes, naftës dhe komunikimeve, për të promovuar lidhjet ekonomike. Pavarësisht indikacioneve për të kundërtën, opinioni mbizotërues në Iran është se Siria ka hyrë në fazën e rindërtimit të rimëkëmbjes së saj. Teherani, i cili qëndroi në krah të Damaskut gjatë gjithë luftës, tani beson se mund të përfitojë nga këto përpjekje.

Iranianët kontrollojnë një përqindje të konsiderueshme të investimeve kryesore sovrane në Siri. Irani mori asete të shtyra që garantojnë ndikimin e tij në vend për vitet në vijim dhe ndërlikojnë përpjekjet për rehabilitimin e infrastrukturës siriane. Ai gjithashtu kontrollon projektet strategjike që përfshijnë naftën, fosfatet dhe portet, gjë që pengon aftësinë vendimmarrëse të shtetit. Me Iranin dhe Rusinë që pretendojnë iniciativat më të rëndësishme të infrastrukturës, vetëm projekte të vogla dhe jo tërheqëse kanë mbetur për ofertuesit e tjerë për t’i eksploruar.

Megjithëse qeveria në Damask kontrollon nominalisht territorin dhe kufijtë e Sirisë, fuqia e vërtetë i përket Iranit dhe përfaqësuesve të tij shiitë. Forcat pro-iraniane kontrollojnë të gjitha bazat ajrore në vend. Irani po përpiqet gjithashtu në mënyrë aktive të ruajë praninë e tij në kufijtë e Sirisë me Irakun dhe Libanin – për të ruajtur rrugët e furnizimit për Hezbollahun, përfaqësuesi i tij më i shquar në rajon – përveç kufirit me Jordaninë afër Lartësive të Golanit.

Shoqëria e thyer

Megjithëse Assad mbijetoi politikisht, ai tani kryeson një popullsi të ndarë, gjysma e së cilës është e zhvendosur brenda ose jashtë. Katër ushtri të huaja kontrollojnë segmente të ndryshme të vendit dhe Administrata Autonome Kurde e Sirisë Veriore dhe Lindore pushton një të katërtën e territorit sirian. Nuk ka forca të organizuara politike apo sociale brenda shoqërisë siriane, e cila është e ndarë sipas linjave sektare, rajonale dhe fisnore. Edhe partia në pushtet Baath nuk ka legjitimitet, duke u mbështetur ekskluzivisht në detyrimin për të vazhduar sundimin e saj. Ndërkohë, sanksionet perëndimore, veçanërisht ato të vendosura në bazë të Aktit të Cezarit të SHBA-së, inkurajojnë Assadin dhe ndihmojnë për të shtrënguar kontrollin e tij në pushtet.

Për alavitët, nuk kishte alternativë reale ndaj regjimit, pasi opozita e udhëhequr nga sunitët ishte sektare dhe përjashtuese. Kjo ndihmoi në forcimin e kontrollit të Asadit, pasi ai thirri kërcënimin e islamit radikal që në ditën e parë të protestave. Megjithëse pakënaqësia alavite ka gërryer disi bazën e mbështetjes së regjimit, ajo nuk do të çojë në trazira të mëdha.

Përgjigja e regjimit të Asadit ndaj kryengritjes ishte dritëshkurtër dhe marrëzi. Assad mund t’i kishte zbutur shpejt protestat duke shfaqur një gjest vullneti të mirë, veçanërisht pasi shumica e sirianëve ende e perceptonin atë pozitivisht në atë moment. Në vend të kësaj, ai e shikoi kryengritjen si një komplot kundër regjimit të tij. Keqmenaxhimi i krizës prej tij çoi në më shumë se një dekadë gjakderdhje dhe shkatërrimi, duke ia dorëzuar përfundimisht vendin Iranit në një pjatë argjendi.

_____________________

* Hilal Khashan është profesor i shkencave politike në Universitetin Amerikan të Bejrutit. Ai është një autor dhe analist i respektuar i çështjeve të Lindjes së Mesme. Ai është autor i gjashtë librave, duke përfshirë Hizbullah: Një Mision në askund. (Lanham, MD: Lexington Books, 2019.) Aktualisht ai është duke shkruar një libër të titulluar Arabia Saudite: Dilema e reformës politike dhe iluzioni i zhvillimit ekonomik. Ai është gjithashtu autor i më shumë se 110 artikujve që u botuan në revista si Orbis, The Journal of Conflict Resolution, The Brown Journal of World Affairs, Middle East Quarterly, Third World Quarterly, Israel Affairs, Journal of Religion and Society, Nationalism dhe Politika Etnike dhe Gazeta Britanike e Studimeve të Lindjes së Mesme.


Spread the love


Leave a Reply