Tre teori se kush qëndron pas rebelimit të armatosur në Rusi

Spread the love

Tre teori se kush qëndron pas rebelimit të armatosur në Rusi

“Ne gjithmonë presim një tradhti nga liberalët, por kemi marrë një tradhti nga një anë krejtësisht e papritur”

Nga Zoran METER [Geopolitika News, Zagreb]

Nëse shërbimet e inteligjencës perëndimore qëndrojnë pas këtij operacioni, ai do të ishte i shkëlqyeshëm, si dhe vetë koha: aktuale, sipas Putinit, një pikë kthese pozitive psikologjike në shoqërinë ruse dhe elitën politike dhe ushtarake që ka konsoliduar situatën dhe e cila tregon një qetësi të dukshme (në kontrast me nervozizmin e mëparshëm) kur ka edhe veprime ushtarake dhe lëvizje të mëtejshme ruse në Ukrainë dhe jashtë saj, por edhe kur publiku rus me shumicë dërrmuese qëndroi pranë Putinit dhe ushtrisë ruse. Por…

“Rebelim i armatosur” është vepra penale me të cilën prokuroria kompetente ruse cilësoi ngjarjet që tronditën Rusinë dhe mbarë botën mëngjesin e sotëm. Natyrisht, ne po flasim për ngjarje të natyrës ushtarake dhe të sigurisë, të cilat u ndërmorën nga ushtria private ruse tashmë e njohur globalisht me emrin Wagner, në pronësi të të famshmit Yevgeny Prigozhin.

Në veçanti, anëtarët e Wagner-it, përndryshe të stërvitur dhe të pajisur në mënyrë të shkëlqyer, luftuan gjithashtu në Donbass, kryesisht për qytetin e Bahmut-it, të cilin e pushtuan së fundmi; ata janë luftëtarë si prej guri – zgjodhën një shfaqje të kufizuar autonome të forcës.

Por, jo më në frontet e nxehta të Ukrainës, por në vetë territorin e Federatës Ruse. Më saktësisht, në qytetin e Rostov-on-Don në jugperëndim të vendit, në rajonin e Detit të Zi, ku mbrëmë wagneritët bllokuan punën e të gjitha organeve administrative civile dhe ushtarake, ndër të tjera, bllokuan ndërtesën ( shtabi) i Qarkut Ushtarak Jugor me mjete të blinduara. Patrulla të armatosura lëvizin nëpër qytet dhe në hyrje dhe dalje të qytetit vendosen postblloqe ushtarake. Situata është e ndërlikuar edhe në qytetin e Voronezh.

Në mëngjes, në tre rajone – në Moskë, rajonin e Moskës dhe rajonin e Voronezh – u shpall regjimi i operacionit kundër terrorizmit, dhe në shumë rajone anulohen manifestimet publike si dhe fluturimet e avionëve civilë për në Moskë.

E gjithë kësaj i parapri një informacion i publikuar në rrjetet sociale në emër të Yevgeny Prigozhin për “sulme me raketa dhe bomba nga Ministria e Mbrojtjes në njësitë e pasme të ushtrisë private Wagner”, të cilat, sipas FSB dhe Ministrisë ruse të Mbrojtja, “janë të pavërteta dhe përfaqësojnë një provokim informativ”.

Për sa i përket situatës aktuale, është evidente se të gjitha strukturat civile, ushtarake dhe fetare në vend shprehën hapur mbështetjen e tyre për presidentin rus Putin, duke i bërë thirrje të gjithë kombit që t’i qëndrojë pranë dhe dënuan ashpër veprimet e Prigozhinit dhe trupave të tij. Të gjithë ata nga ana e tyre bëjnë thirrje për unitetin e nevojshëm të vendit në një kohë kur ai po lufton “me gjithë Perëndimin” në frontet e Ukrainës, i cili dëshiron t’i shkaktojë Rusisë një disfatë strategjike dhe “ta fshijë atë nga harta gjeografike e botë”.

Më parë, në një fjalim publik drejtuar rusëve, Presidenti Putin i quajti veprimet e rebelëve një aventurë kriminale, duke e goditur Rusisë pas shpine dhe tradhti, si rezultat i ambicieve të tepërta dhe interesave personale. Të gjithë ata që ndoqën rrugën e tradhtisë, shantazhit dhe metodave terroriste do të marrin dënimin e pashmangshëm, Forcat e Armatosura të Federatës Ruse kanë marrë urdhrat e nevojshëm, tha kreu rus dhe theksoi se do të merren masa vendimtare për të stabilizuar situatën në Rostov. -on-Don, ku puna e autoriteteve civile dhe ushtarake.

Drejtori i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse, Sergei Naryshkin, tha pak më parë se tashmë është e qartë se përpjekja për të destabilizuar shoqërinë ruse dhe për të ndezur flakët e një lufte civile vëllavrasëse ka dështuar.

Sergei Muratov, nënkryetar i komitetit të mbrojtjes të Këshillit të Federatës, e krahasoi Prigozhin me gjeneralin rus Andrei Vlasov, të cilit në Luftën e Dytë Botërore “iu besuan armët, shpresa dhe detyra për të mbrojtur vendin e tij, dhe ai i ktheu armët në drejtimin tjetër “, si “tradhtari kryesor i Luftës së Madhe Patriotike”. Prigožin përsëriti të njëjtën gjë sot, tha ai. “Prigozhin është Vlasovi i historisë moderne ruse. Ne gjithmonë presim një tradhti nga liberalët, por kemi marrë një tradhti nga një anë krejtësisht e papritur. …”, ka shkruar senatori rus në kanalin Telegram.

Presidenti i Republikës çeçene, Ramzan Kadyrov, tha sot si vijon: “Luftëtarët e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Gardës Kombëtare të Republikës Çeçene kanë shkuar në zonat e tensionit. Ne do të bëjmë gjithçka për të ruajtur unitetin e Rusisë dhe për të mbrojtur shtetësinë e saj!”. Ai theksoi se rebelimi duhet të shtypet dhe se, nëse nevojiten masa të ashpra, luftëtarët çeçenë janë gati për ta.

Putin u mbështet nga Erdogani dhe udhëheqja iraniane

Bjellorusia dhe Irani i dhanë mbështetje udhëheqjes shtetërore ruse, dhe Putini raporton për situatën në Rusi me telefon udhëheqësve të vendeve fqinje – Bjellorusisë dhe Azisë Qendrore.

E gjithë kjo që po ndodh, natyrisht, po shikohet me shumë kujdes nga Perëndimi, mbi të gjitha në kontekstin e luftës së Ukrainës.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i telefonoi sot Presidentit rus Putin dhe shprehu mbështetjen e tij të plotë për udhëheqjen ruse dhe lëvizjet që po bën në lidhje me tentativën për rebelim të armatosur, detajet për të cilat lideri rus e informoi gjatë bisedës – siç raportohet nga Kremlini.

Duke qenë se thirrja është bërë me iniciativën e palës turke, nuk është e vështirë të bëhet një paralele me tentativën për grusht shteti ushtarak në Turqi, edhe në një kohë të ngjashme, në verë, më 15 korrik, por në vitin 2016 – kur Putini, së bashku me liderin e atëhershëm iranian, ishte burrështetasi i parë i huaj që i dha Erdoganit mbështetje të hapur dhe dënoi synimet e puçistëve atje (edhe pse marrëdhëniet ruso-turke në atë kohë ishin ende seriozisht të shqetësuara nga rrëzimi i një bombarduesi rus Su-25 mbi Siri, pranë kufirit turk, nga ana e forcave turke).

A po përsëritet historia në një farë mënyre apo ka të bëjë me diçka tjetër në Rusi?

Përfundim: Tri teori se kush qëndron pas gjithë kësaj

Për mendimin tim, tani për tani, mund të kristalizohen tri teori se kush është ndoshta pas përpjekjes së përmendur të rebelimit të armatosur në Rusi.

Sipas të parës, dhe sipas mendimit tim, shkaku më pak i mundshëm i rebelimit është vendimi i fundit i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse që të gjithë vullnetarët që bashkohen në radhët e trupave ruse, përfshirë ato në pronësi private dhe rrjedhimisht Wagner-it, duhet të lidhin kontrata. ekskluzivisht me Ministrinë e Mbrojtjes, përmes së cilës do të jenë dhe do të disbursojnë fondet. Yevgeny Prigozhin menjëherë e kundërshtoi haptazi atë veprim, duke thënë se luftëtarët e tij nuk do ta bënin atë. Sigurisht, biznesi i Prigožin-it mund të tronditet nga kjo masë, por është e vështirë të pritet që ai të vendosë për një rebelim të armatosur vetëm për këtë.

Një teori tjetër është se shërbimet e huaja të inteligjencës qëndrojnë pas gjithë kësaj, dhe në vend të liberalëve të pritur, ata zgjodhën anëtarët e grupit Wagner që u provuan në fushat e betejës dhe si shumë të popullarizuar në mesin e popullit rus – patriotë të padyshimtë rusë – për të sulmuar qeverinë ruse. Kjo sigurisht do t’u ofronte agjencive të huaja një mundësi shumë më të madhe për suksesin përfundimtar të destabilizimit të shoqërisë ruse dhe marrjes së pushtetit në Moskë nga strukturat besnike ndaj tyre, sesa nëse do të bënin të njëjtën gjë me opozitën liberale, e cila është e ngujuar nga frika për të ardhmen e saj. (me përjashtim të atij që qëndron në krah të Khodorkovsky, Navalny -ai është në burg në Rusi dhe të tjerë si ata që veprojnë jashtë dhe që mbrojnë hapur tezën e rrëzimit, jo vetëm të Putinit, por edhe zvogëlimin gjeografik të territorit të shtetit rus, në kuptimin e mirëfilltë të fjalës).

Dhe teoria e tretë do të ishte se pas gjithë kësaj qëndron vetë Vladimir Putin dhe rrethi më i ngushtë i bashkëpunëtorëve të tij të besuar nga radhët e ushtrisë dhe FSB-së. Synimi do të ishte llogaritja përfundimtare me të gjithë, për çfarëdo arsye, elementët e padëshiruar, pra kuadrot në strukturat qeveritare ushtarake dhe civile (për shkak të paaftësisë, rezistencës pasive ndaj politikës shtetërore qendrore, interesave të veçanta, veprimeve korruptive etj.), me të cilën ka shumë shoqëria ruse. Kjo zakonisht përfshin personel me përvojë të gjatë profesionale dhe potencialisht të ekspozuar ndaj ndikimeve të ndryshme kolaterale të jashtme dhe të brendshme.

Meqenëse teorinë e parë e shënova si më pak të mundshme, dilema mbetet mes dy teorive të fundit.

Vetëm koha do të tregojë se cila prej tyre është e saktë.

Domethënë, nëse situata në rajonet e prekura nga rebelimi, pra qytetet, zgjidhet shpejt dhe pa pasoja të rëndësishme për udhëheqjen shtetërore ruse, kjo do të nënkuptonte mundësinë e një loje të shkëlqyer nga Putini, të ngjashme me atë të Erdoganit. veten pas grushtit të dështuar ushtarak. Natyrisht, me ndryshimin e rëndësishëm se grushti i shtetit në Turqi nuk u organizua nga vetë Erdogani, por ai më vonë e përdori shumë në llogaritjen përfundimtare me kundërshtimin e pakëndshëm nga radhët e FETO-s së disidentit Fetullah Gulen në SHBA dhe kuadrove përkatës gjithandej: në ushtri, në strukturat e inteligjencës dhe të sigurisë, por dhe në një hapësirë të gjerë publike – si kultura, media etj.

Dhe anasjelltas, nëse situata në Rusi nuk qetësohet shpejt, por ndodh destabilizimi i saj i mëtejshëm – do të jetë e qartë se operacioni brilant, do të guxoja të them i paprecedentë – u krye (i iniciuar) nga shërbimet e inteligjencës perëndimore në Rusi.

Koha për të njëjtën gjë do të ishte perfekte për ta: një kthesë krejtësisht e dukshme, sipas Putinit, pozitive psikologjike në shoqërinë ruse dhe elitën politike dhe ushtarake ruse, e cila konsolidoi situatën dhe që tregon qetësi të dukshme (në ndryshim nga ajo që ishte e dukshme më parë. Nervozizmi), kur bëhet fjalë për veprimet ushtarake dhe lëvizjet e mëtejshme ruse në Ukrainë dhe jashtë saj, por edhe kur publiku rus me shumicë dërrmuese qëndroi pranë Putinit dhe ushtrisë ruse.

Për më tepër, çfarëdo që të thotë dikush, është e qartë se forcat ruse deri më tani jo vetëm që kanë ndaluar kundër-ofensivën ukrainase, e cila nuk ka arritur ndonjë rezultat të rëndësishëm (pushtimi i supozuar i një duzinë fshatrash në një front prej 1000 kilometrash në tre javë ofensivës sigurisht që jo), por ushtria ukrainase shkaktoi humbje të papritura të mëdha njerëzore dhe materiale, për të cilat shkruhet hapur nga mediat perëndimore me ndikim këto ditë, si CNN dje, dhe më herët nga Washington Post dhe media të tjera.

Në rrethana të tilla, të favorshme për Moskën, ndodhi rebelimi aktual i armatosur.

Pra, kushdo që qëndron pas saj do të tregojë më së miri kohën apo shpejtësinë e neutralizimit të saj. [Përktheu: ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply