Ukraina duhet urgjentisht të kryejë një ofensivë të suksesshme ose do të mbetet pa mbështetjen e Perëndimit

Spread the love

Ukraina duhet urgjentisht të kryejë një ofensivë të suksesshme ose do të mbetet pa mbështetjen e Perëndimit

Nga Mario Stefanov [05.05.2023 geopolitika.news]

Shumë varet nga suksesi i ofensivës së ardhshme të Ukrainës, dhe ndër të tjera, aleatët e Ukrainës do të vëzhgojnë me kujdes, duke vlerësuar nëse fitorja që dëshiron Kievi është e arritshme. Ka arsye të mira për të pritur se mund të ketë shumë më tepër sukses sesa besojnë shumë skeptikë

Rrjedhja e supozuar e informacionit konfidencial nga Garda Kombëtare e SHBA-së për situatën në fushën e betejës ukrainase është tregues, me kalimin e kohës ajo përkon me deklaratat e disa zyrtarëve të lartë amerikanë dhe analistëve politikë dhe ushtarakë amerikanë me ndikim, të cilët haptazi operojnë mbi mundësinë që Ukraina mund të mos jetë në gjendje t’i arrijë të gjitha objektivat e saj me një kundërsulm të planifikuar kundër qëllimeve të forcave ruse dhe se praktikisht atyre do t’u duhet të kënaqen përkohësisht me zgjidhje gjysmë zemre. Të gjitha këto burime shprehin dyshime për aftësinë e Ukrainës për të mposhtur plotësisht ushtrinë ruse dhe për të çliruar plotësisht territorin ukrainas.

Kjo është ose një përpjekje për të mashtruar rusët si pjesë e përgatitjes strategjike të ofensivës ukrainase ose, përndryshe, një përpjekje për t’i bërë presion Ukrainës që të pranojë përkohësisht mundësinë e çlirimit vetëm të pjesshëm të territoreve të saj nën pushtimin rus, në varësi të shkallës së suksesi i kundërsulmit.

Në çdo rast, ofensiva ukrainase duhet të ndërmerret dhe të marrë rezultate bindëse që do të mundësojnë mbështetjen e mëtejshme perëndimore për Ukrainën. Ofensiva do të nisë dhe rezultatet e saj do të përcaktojnë pozicionet e Ukrainës dhe opsionet e ardhshme ushtarako-politike të Perëndimit dhe Ukrainës. SHBA dhe aleatët e saj duket se po përgatisin terrenin për disa opsione të mundshme për vazhdimin e luftës dhe mbështetjen e Ukrainës pas grushtit të shtetit në Ukrainë. Nëse ofensiva e Ukrainës nuk arrin efekte që do të shtypnin plotësisht forcën ushtarake ruse në territorin ukrainas, sipas asaj që po del në publik, partnerët do të përpiqen të bindin udhëheqjen ukrainase që të paktën përkohësisht të pranojë zgjidhje të pjesshme. Nëse është vërtet kështu, bëhet fjalë për manipulim të interesave ukrainase dhe, për ta thënë troç, për goditje me thikë nga aleatët.

Vendimi në Kiev

Një përfundim i tillë udhëhiqet nga deklaratat befasuese të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga lutja e Macron nga Kina që të ndërmjetësojë ndaj Rusisë edhe pse është fare e qartë se Pekini është pjesëmarrësi i fshehtë i Rusisë në agresionin kundër Ukrainës, si dhe analizat e gjera të strategëve amerikanë. botuar në influencën e instituteve amerikane të mendimit si për shembull Foreign Affairs, i cili është praktikisht një institucion i politikës së jashtme amerikane, i themeluar në vitin 1922.

Antony Blinken bëri një deklaratë vërtet të çuditshme dhe befasuese më 22 mars, gjatë dëshmisë së tij në nënkomisionin e Senatit të Kongresit Amerikan mbi kërkesën e propozuar të buxhetit për të rritur fondet e ministrisë së tij për vitin fiskal 2024.

Sipas Radios Evropa e Lirë, e cila financohet nga qeveria amerikane, Blinken sugjeroi gjatë dëshmisë se diplomacia ka një rol për të luajtur në përcaktimin e kufijve të ardhshëm të Ukrainës, por theksoi se vendimet duhet të merren ende nga Ukraina. “Megjithëse Blinken hodhi poshtë perspektivat afatshkurtra për bisedimet e paqes, duke thënë se Rusia nuk ishte serioze dhe se do të

përdorte armëpushimin vetëm për të furnizuar dhe riarmatosur forcat e saj, ai dukej se pranonte se forcat ukrainase nuk do të ishin në gjendje të rifitonin të gjithë territorin e tyre në fushëbeteja”, raportoi Radio. Free Europe/Radio Liebrty më 24 mars në deklaratën e saj për shtyp.

Se është kështu, shihet nga deklarata befasuese e Blinken-it, të cilën Radio Evropa e Lirë e transmeton në tërësi dhe në të thuhet: “Mendoj se në Ukrainë do të ketë territor për të cilin ukrainasit janë të vendosur të luftojnë në terren; mund të ketë gjithashtu një territor që ata vendosin se do të duhet të përpiqen ta rikthejnë me mjete të tjera.” Në fund, megjithatë, Blinken theksoi se vendimet për Krimenë dhe pjesë të tjera të territorit ukrainas “duhet të jenë vendime ukrainase për atë që ata duan të jetë e ardhmja e tyre në aspektin e sovranitetit, integritetit territorial dhe pavarësisë së shtetit”. Në fjalimin e tij në Senat, ai fillimisht vlerësoi ukrainasit, veçanërisht aftësitë e tyre luftarake, duke kërkuar miratimin e një rritjeje prej 11 për qind të buxhetit në krahasim me vitin aktual fiskal, një lloj tradhtie ndaj interesave themelore kombëtare dhe shtetërore të Ukrainës.

Një fitore e arritshme

Një metodologji e ngjashme u zbatua në analizat e gjera të situatës në fushën e betejës dhe aftësive ushtarake të Ukrainës, të publikuara nga institutet amerikane. Së pari, vlerësohen aftësitë e Ukrainës, shprehet mbështetja për Ukrainën dhe më pas vendoset një por e madhe në analiza. Për shembull, më 12 prill, Foreign Affairs publikon një analizë të gjerë nga pena e Rajan Menon, drejtor i grupit të ekspertëve Grand Strategy Et Defense Priorities dhe profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në City College Off New York dhe kreu i kërkimit në Universitetin Columbia. , me titull “Mundësia më e mirë e Ukrainës – Një ofensivë e suksesshme mund t’i japë fund luftës me Rusinë”.

Në analizë, Menon shprehet: “Shumë varet nga suksesi i ofensivës së ardhshme të Ukrainës”. Ndër të tjera, aleatët e Ukrainës do të vëzhgojnë me kujdes, duke vlerësuar nëse fitorja që dëshiron Kievi është e arritshme. Ka arsye të mira për të pritur se mund të ketë shumë më tepër sukses sesa besojnë shumë skeptikë. Udhëheqësit ushtarakë ukrainas janë dëshmuar dinak, të shkathët dhe të shkathët në një shkallë që nuk e kanë bërë homologët e tyre rusë, dhe efekti kumulativ i armatimit perëndimor në hyrje do të rrisë fuqinë e tyre të zjarrit në një sërë mënyrash.

Ekziston edhe çështja e moralit, e cila është e pamundur të matet, por është jashtëzakonisht e rëndësishme në luftë, siç tregoi një raport i Korporatës RAND të vitit 2018. Ndryshe nga rusët, ukrainasit mbrojnë atdheun e tyre kundër pushtuesve dhe besojnë se humbja e luftës mund të çojë në humbjen e vendit të tyre – që është një ndjenjë që vizitorët në Ukrainë e dëgjojnë vazhdimisht. Duke qenë se ushtarët rusë nuk janë në këtë gjendje të vështirë, trupat ukrainase kanë shumë më tepër vendosmëri, të cilën e kanë demonstruar me sulme të guximshme dhe të pamëshirshme në vende si Bahmut, Avdivka dhe Vuhledar. Ushtria ukrainase gjithashtu pësoi humbje të konsiderueshme, por pikërisht këtu morali është i rëndësishëm: në një luftë, pala që ka më shumë moral do të durojë më shumë vuajtje dhe sakrifica më të mëdha”.

Kushtet e vendosura

I nxitur nga sukseset e tij në fushën e betejës, Kievi po kërkon të rimarrë të gjitha territoret e humbura që nga viti 2014, duke përfshirë Krimenë dhe të gjithë Ukrainën lindore, një përkufizim i fitores që Presidenti Volodymyr Zelensky e ka artikuluar vazhdimisht dhe nuk do të heqë dorë lehtë. Megjithatë, rrethanat ushtarake mund t’i detyrojnë liderët ukrainas të tërhiqen: pavarësisht përpjekjeve të tyre më të mira, ushtria e tyre mund të mos jetë në gjendje ta dëbojë Rusinë nga të gjitha territoret e pushtuara. Perëndimi, pasi e ka kuptuar këtë, mund t’i bëjë presion Kievit që të marrë vendime të vështira, sepse dëshiron të shmangë një luftë të pafundme dhe akoma më të shtrenjtë – aq më tepër nëse ekonomitë perëndimore fillojnë të përballen me probleme edhe më të forta ekonomike dhe lodhja të zërë vend në Ukrainë.

Ky skenar, megjithëse nuk është i pashmangshëm, nuk mund të hidhet poshtë nga duart. Çdo fund i luftës pa një humbje të plotë ruse do të kërkonte lëshime të dhimbshme nga udhëheqësit ukrainas që do të ishin jashtëzakonisht jopopullore. Megjithatë, rrjedha e luftës, së bashku me tendencat politike dhe ekonomike në Perëndim, mund t’u kërkojë atyre të pranojnë se vazhdimi i luftës nuk do të sjellë fitoren me kushtet që ata dëshirojnë.

Perëndimi nuk duhet të ketë iluzione se çfarë do t’i kërkohet ushtarakisht dhe ekonomikisht, edhe pas luftës. Edhe pse Kievi ishte mirënjohës për armët perëndimore, ai vazhdimisht theksoi se shumë më tepër duheshin shpejt dhe pafundësisht. Nëse një fitore e Ukrainës duket e pashmangshme, politikëbërësit e SHBA-ve dhe atyre evropianë do të përballen me kërkesa urgjente për të rritur mbështetjen e tyre tashmë të konsiderueshme ushtarake, madje edhe me koston e reduktimit të gatishmërisë së tyre ushtarake, për të siguruar që Kievi ta fitojë atë.

Për më tepër, në një analizë të madhe të botuar gjithashtu në American Foreign Affairs më 13 prill me titullin “Perëndimit i duhet një strategji e re në Ukrainë”, autorët Richard Haass dhe Charles Kupchan në pjesën përmbyllëse deklarojnë: “Më shumë se një vit ditë, Perëndimi lejoi Ukrainën të përcaktojë suksesin dhe të përcaktojë qëllimet e luftës së Perëndimit. Ajo politikë, pavarësisht nëse kishte kuptim në fillim të luftës, tani ka përfunduar. Kjo nuk është më e mençur pasi qëllimet e Ukrainës bien në konflikt me interesat e tjera perëndimore. Dhe është e paqëndrueshme pasi kostot e luftës rriten dhe publiku perëndimor dhe qeveritë e tyre lodhen duke ofruar mbështetje të vazhdueshme. Si një fuqi globale, Shtetet e Bashkuara duhet të pranojnë se përkufizimi maksimalist i interesave në rrezik në luftë ka prodhuar politika që bien ndesh gjithnjë e më shumë me prioritetet e tjera të SHBA. Lajmi i mirë është se ka një rrugëdalje të qëndrueshme nga ky ngërç. Perëndimi duhet të bëjë më shumë tani për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet dhe të përparojë në fushën e betejës, duke e vendosur atë në pozicionin më të mirë të mundshëm në tryezën e negociatave më vonë këtë vit.”

Plane të mëdha

“Në ndërkohë, Uashingtoni duhet të vendosë një kurs diplomatik që garanton sigurinë dhe qëndrueshmërinë e Ukrainës brenda kufijve të saj de fakto – duke punuar për të rivendosur integritetin territorial të vendit në një afat të gjatë”. Kjo qasje mund të jetë shumë për disa dhe shumë pak për të tjerët. Por ndryshe nga alternativa, ajo ka avantazhin e lidhjes së asaj që është e dëshirueshme me atë që është e realizueshme.”

Richard Haass është një drejtor për një kohë të gjatë dhe tani në detyrë drejtor i think-tank-it amerikan Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë (CFR), dhe më parë ai ishte drejtor i planifikimit politik në Departamentin e Shtetit dhe këshilltar i Sekretarit të Shtetit Colin Powell. në administratën e Presidentit Xhorxh W. Bush. Bashkautori i analizës Charles Kupchan është profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Georgetown. Në administratat e Presidentit Bill Clinton dhe Presidentit Barack Obama, ai ishte drejtor i Çështjeve Evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare (NSC), dhe para këtyre posteve ai ka punuar në Departamentin e Shtetit për planifikimin politik. Fjala është për anëtarë me përvojë dhe me ndikim të establishmentit amerikan, të cilët nuk do të rrezikonin autoritetin e tyre me përfundime të rastësishme dhe të nxituara. Prandaj, shkrimi i tyre jep peshë shtesë si pjesë e ngjarjeve që, përveç analizave të tilla, përfshijnë edhe rrjedhje të supozuara informacioni, si dhe deklarata të papritura të zyrtarëve të lartë amerikanë, përmbledhja e përgjithshme e të cilave është dyshime për aftësinë e Ukrainës për të. të çlirojë plotësisht territorin e saj nga agresorët dhe duke sugjeruar zgjidhje gjysmë zemre.që do të çonin në drejtim të hapjes së procesit të negociatave.

Mediat evropiane u përfshinë në të gjitha këto, kështu që Politico analizon mundësinë e një lloj rebelimi kundër presidentit ukrainas Zelensky në Ukrainë në artikullin e tij nga 18 prilli me titullin domethënës “Ukraina mund të shikojë një Maidan tjetër”.

Mundësia e rebelimit

Krahas gjithë kësaj, gjatë vizitës së tij në Kinë, presidenti francez Emmanuel Macron, përveç kontraktimit të biznesit për kompanitë franceze, u poshtërua dhe u përpoq të bënte ndërmjetësimin e kinezëve ndaj Rusisë. Në mënyrë objektive, ai nuk kishte asgjë për të kërkuar nga kinezët në lidhje me luftën ruse në Ukrainë. Pekini është një pjesëmarrës i dukshëm në agresionin rus dhe Macron sigurisht nuk mund t’i kërkonte Kinës të bindë Rusinë të tërhiqej nga Ukraina dhe lufta, e cila do të ishte e vetmja zgjidhje e drejtë. Ai mund të kërkonte vetëm diçka në dëm të interesave të Ukrainës, që është një formë e ngrirjes së konfliktit në pozicionet që do të formohen pas ofensivës ukrainase, duke supozuar paraprakisht se nuk do të jetë në gjendje të dëbojë trupat ruse nga i gjithë territori. . Ai padyshim që po mbështet në një armëpushim dhe fillimin e negociatave, për të cilat Richard Haass dhe Charles Kupchan flasin në punën e tyre. Dhe kjo përpjekje e Macron në këtë moment po i godet Ukrainës pas shpine. Ndryshe, Macron me krenari e paraqet këtë formë të poshtërimit përballë Pekinit si krijimi i të ashtuquajturës autonomi strategjike evropiane, agjendë të cilën ai po mundohet ta realizojë prej kohësh dhe pa sukses.

Rrjedhja e supozuar e informacionit konfidencial nga Garda Kombëtare Amerikane nëpërmjet ushtarëve të thjeshtë, e cila në disa aspekte vë në pikëpyetje mundësitë ushtarake ukrainase për të arritur fitoren e plotë, përshtatet plotësisht në kohë dhe në përmbajtje në këtë kontekst dyshimi të shtirur ose real të shprehur nga një pjesë e Zyrtarët politikë amerikanë dhe evropianë dhe strategët politikë drejt arritjes së të gjitha qëllimeve ushtarake ukrainase, e cila, natyrisht, përfshin çlirimin e të gjithë territorit ukrainas. Vështirë se mund të jetë një rastësi.

Kur bëhet fjalë për rrjedhjen e supozuar të informacionit të klasifikuar nga qarqet ushtarake amerikane, e cila me sa duket përdoret si mbështetje mediatike për përcaktimin e opsioneve strategjike, ka shumë të ngjarë që të mos bëhet fjalë për ndonjë dalje të pakontrolluar informacioni, por për vendosje të qëllimshme të informacionit të personalizuar përmes një informacioni të dobishëm. budalla të cilit i janë dhënë informacione konfidenciale dhe të përpunuara siç duhet dhe me profilin psikologjik dhe aktivitetet e të cilit ai angazhohet në rrjetet sociale nuk linte vend për dyshim se nuk do t’i lëshonte ato në internet në një mënyrë apo në një tjetër. Ai e bëri atë. Ushtria, nga natyra, mbledh dhe përpunon të dhëna për anëtarët e saj dhe praktikisht di gjithçka rreth tyre, dhe po ashtu edhe ushtria amerikane. Nuk ka shumë vend për gabime. Ai ka marrë informacione që nuk duhet t’i merrte sipas rregullave të profesionit dhe i ka nxjerrë në publik.

Arsyet për përhapjen e skepticizmit ndaj aftësisë së Ukrainës për të arritur të gjitha qëllimet e saj ushtarake nëpërmjet burimeve të ndryshme mund të jenë relativisht të dyfishta.

Krenari në telashe

Kjo është ose një përpjekje për të mashtruar palën ruse gjatë luftës, ose është një çështje e përgatitjes së terrenit për opsione të ndryshme ushtarake dhe politike pas ofensivës ukrainase, duke përfshirë pranimin e zgjidhjeve me gjysmë zemre për palën ukrainase në varësi të rezultateve të saj. operacioni i ardhshëm ushtarak.

Në rast të suksesit të kundërsulmit ukrainas, për të cilin ka perspektiva realiste, askush nuk do të përmendë mburratin që lëshoi informacione të ndjeshme për publikun dhe në rast dështimi, do të jetë Pedro ai që shkatërroi ofensivën ukrainase. Rrjedhja e pakontrolluar e informacionit është një histori për parashkollorët, por mjegullnaja të tilla zakonisht marrin flakë në publik. Sa më budalla, aq më mirë, sepse nëse nuk do të ishte budallallëk, publiku me të drejtë do të priste që dikush më i lartë në hierarkinë ushtarake se një ushtar i zakonshëm do të ishte përgjegjës për një shkelje kaq të rëndë të sigurisë.

Lufta padyshim po hyn në një fazë të re. Forca ushtarake ruse nuk ka më forcë për veprime më të fuqishme sulmuese, fushata ruse për të shkatërruar infrastrukturën e Ukrainës në tërësi nuk ka pasur

sukses dhe ka prodhuar vetëm efekte të pjesshme. Ukraina po fillon një ofensivë me qëllimin e deklaruar për të shtypur agresorin rus dhe për ta dëbuar atë nga territori ukrainas. Nëse plani i luftimeve ruse shkelet, ekziston një mundësi reale e kolapsit të të gjithë forcës së tyre ushtarake në Ukrainë. Pozicionimi i ardhshëm ushtarak dhe politik i Ukrainës dhe i Perëndimit varet nga rezultatet e ofensivës së ardhshme të Ukrainës. Të gjitha opsionet janë përgatitur, dhe episodi me rrjedhjen e gjoja të pakontrolluar të informacionit është pjesë e përgatitjeve për pozicionimin e ardhshëm dhe modalitetet e veprimit të ardhshëm të SHBA-së dhe aleatëve të saj në ofrimin e ndihmës për Ukrainën.

Për rindërtimin e vendit do të nevojiten 750 miliardë dollarë

Ekonomikisht, lufta ka prodhuar shkatërrime marramendëse në Ukrainë, si dhe deficite të mëdha buxhetore. Kjo e fundit, gati 25 miliardë dollarë në vitin 2022, mund të arrijë në 38 miliardë këtë vit. Nevojat e Kievit për ndihmë ekonomike dhe humanitare do të rriten me përparimin e luftës, por do të vazhdojnë edhe pas përfundimit të saj. Banka Botërore vlerëson kostot e rindërtimit të pasluftës në 411 miliardë dollarë, ndërsa kryeministri ukrainas Denis Shmihalj i vlerësoi ato në 750 miliardë dollarë.

Megjithatë, këto sfida duhet të shihen në kontekstin e asaj që ndodhi pas 24 shkurtit 2022 dhe fillimit të pushtimit rus. Jo vetëm që Ukraina arriti të shmangte disfatën dhe nënshtrimin, por ushtria e saj e shtyu Rusinë nga zona të mëdha të vendit përmes një përzierjeje vendosmërie, komandantësh të mençur ushtarakë dhe stërvitje dhe armatim të bollshëm perëndimor. Edhe nëse Kievit përfundimisht duhet të vendoset për një zgjidhje politike që kërkon lëshime, Putini nuk do të jetë në gjendje të nënshtrojë Ukrainën, të presë zona të gjera të territorit të saj, duke përfshirë bregdetin, dhe t’i aneksojë ato në Rusinë e Madhe. Kur filloi lufta, dukej se ai do të arrinte të gjitha këto dhe ndoshta më shumë. Tani një fitore e Ukrainës, edhe nëse nuk korrespondon me idealin e Kievit, është bërë jo vetëm e imagjinueshme, por edhe e mundshme.

Prigozhin kërkon të shpallë fitoren dhe të mbajë atë që u fitua

Në të njëjtën kohë, trëndafilat nuk po lulëzojnë as për agresorin rus, siç dëshmohet nga deklaratat pothuajse në panik të pronarit të paraushtarakut privat rus, Yevgeny Prigozhin, i cili i bën thirrje Putinit të shpallë fitoren dhe të vendoset në pozicionet e arritura, duke pretenduar se qëllimet e luftës janë arritur. Jo shumë kohë pas kësaj, pasoi deklarata e tij se forcat ukrainase mund të bënin një depërtim të thellë në një nga seksionet e frontit dhe të kërcënonin qëndrueshmërinë e vendosjes ushtarake ruse dhe se e gjithë historia duhet të mbyllet me atë që u arrit.

Kur bëhet fjalë për mundësitë e Ukrainës, ai ka të drejtë. Ukrainasit me të vërtetë, pavarësisht të gjitha të metave dhe problemeve, mund të arrinin sukses të madh ushtarak. Në një front pothuajse 1300 kilometra të gjatë, ata do të gjejnë diku një pikë të dobët ose një lidhje të lëkundur midis njësive të ndryshme ruse dhe do të depërtojnë atje, dhe më pas e gjithë njësia ruse rrezikon të shembet. Pyetja është praktikisht vetëm se sa mund të bëjnë dhe me sa krahë të siguruar ukrainasit mund të depërtojnë thellë dhe të zgjerojnë urën dhe nëse do të arrijnë t’i ndajnë forcat ruse në dy pjesë.

Pas ofensivës, sipas rezultateve, sipas asaj që mund të dallohet nga të dhënat e publikuara publikisht, Perëndimi synon qartë të vendosë mjedise të reja ushtarako-politike dhe ta zhvendosë luftën në një dimension të ri. Se cilat do të jenë këto cilësime të reja varet nga efektet e Ukrainës në fushën e betejës në muajt e ardhshëm. SHBA dhe aleatët e saj janë të gatshëm për çdo opsion.


Spread the love


Leave a Reply