Si i vlerëson Kina opsionet e Rusisë në Ukrainë?

Spread the love

Si i vlerëson Kina opsionet e Rusisë në Ukrainë?

Kina i kërkon SHBA-së të ndalojë dërgimin e armëve në Ukrainë. Ekspertët nga Pekini e konsiderojnë të mundshëm një përshkallëzim në një luftë botërore.

Nga Michael Maier [Berliner Zeitung]

Kina ka fajësuar SHBA-në për luftën në Ukrainë. “Shtetet e Bashkuara janë ato që shkaktuan krizën në Ukrainë”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Mao Ning për shtypin në Pekin të hënën, sipas dpa. Qeveria e Shteteve të Bashkuara është gjithashtu “faktori më i madh që nxit krizën”. Duke furnizuar Ukrainën me armë të rënda dhe sulmuese, SHBA-ja e zgjati dhe e intensifikoi konfliktin. Kina ka mbajtur një profil të ulët pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës. Pekini nuk e ka dënuar kurrë në mënyrë eksplicite faktin që Rusia ka shkelur ligjin ndërkombëtar. Në të njëjtën kohë, Kina po përpiqet të pozicionohet si neutrale, gjithashtu në mënyrë që të jetë në gjendje të marrë rolin e ndërmjetësit nëse është e nevojshme.

Mao Ning i bëri këto akuza në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me pretendimet amerikane se kompanitë kineze mund të mbështesin palën ruse. Zëdhënësja foli për “dyshime të pabaza” dhe “shantazhe të pabaza”. Kina nuk do të qëndrojë duarkryq nëse SHBA dëmton të drejtat dhe interesat legjitime të kompanive kineze.

“Nëse SHBA-të vërtet dëshiron t’i japë fund krizës së shpejti dhe është e shqetësuar për jetën e njerëzve në Ukrainë, ata duhet të ndalojnë furnizimin me armë dhe të përfitojnë nga luftimet”, tha Mao Ning, sipas dpa. Shtrëngimi i tonit vjen vetëm disa ditë përpara një vizite të Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken, i cili pritet në Pekin të dielën dhe të hënën. Së fundmi, një Sekretar i Shtetit i SHBA ishte i ftuar atje në tetor 2018.

Kina po monitoron nga afër zhvillimet në Ukrainë. Gazeta shtetërore Global Times, për shembull, trajtoi në detaje një përshkallëzim të mundshëm të situatës në Evropë. Gazeta i referohet deklaratave të kryetarit të komitetit ushtarak të NATO-s, Rob Bauer. Në një intervistë me stacionin televiziv portugez RTP, i pyetur se si e sheh pozicionin e NATO-s në lidhje me një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë, ai tha: “Ne jemi gati.” Por Global Times e klasifikon deklaratën dhe shkruan: “Bauer theksoi gjithashtu atë si parakusht të një skenari kaq të rrezikshëm, duke thënë se “NATO do të reagojë vetëm nëse Rusia kalon vijën e kuqe, duke pushtuar një nga vendet anëtare të NATO-s”.

Song Zhongping, një ekspert ushtarak kinez dhe komentator televiziv, i tha Global Times të dielën se “Kievi do të përpiqet gjithmonë që aleatët e tij të NATO-s të luftojnë drejtpërdrejt me trupat ruse në Ukrainë, pasi kjo është ndoshta e vetmja mundësi për Kievin” që të ndryshojë situatën aktuale. Por, Uashingtoni nuk është budalla, kështu që nuk do të përdoret nga Kievi, por do të vazhdojë të përdorë Kievin për të minuar Moskën”.

Wei Dongxu, një ekspert ushtarak me bazë në Pekin, i tha Global Times të dielën: “Nëse Ukraina përfundimisht merr armë si avionët luftarakë F-16 të armatosur nga anëtarët e NATO-s dhe raketa me rreze të gjatë veprimi dhe tanke kryesore luftarake, atëherë në disa rajone, që aktualisht kontrollohen nga trupat ruse, mund të nisin kundërsulme.” Kjo mund të ndodhë para fundit të këtij dimri ose pak kohë pas dimrit, tha Wei.

Song tha se “Rusia nuk do të presë derisa trupat ukrainase të armatosen plotësisht me këto armë të NATO-s”, kështu që trupat ruse ka të ngjarë të nisin një raund të ri ofensivash të mëdha përpara se situata të bëhet më e vështirë për shkak të armëve të reja.

Deklarata e Bauerit se “NATO është gati për një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë” është në fakt një mesazh i qartë nga Perëndimi se NATO nuk do të ndërhyjë drejtpërdrejt për sa kohë që Rusia kufizon “operacionin e saj ushtarak” në Ukrainë, sipas ekspertëve të Global Times.

Megjithatë, ekspertët kinezë shohin një problem nëse Rusia nuk arrin një fitore ushtarake përpara se NATO-ja t’i japë ndihmë ushtarake forcave të armatosura ukrainase në kundërofensivën e pritshme. Nëse Ukraina do t’u shkaktonte viktima të rënda rusëve në Donbass ose Krime dhe rajone të tjera brenda territorit rus, Moska “do të kundërpërgjigjej me dhunë dhe kjo sigurisht do të çonte në një përshkallëzim,” tha Song. “Sapo NATO të përfshihet më drejtpërdrejt” , situata do të kthehej menjëherë në një konfrontim midis NATO-s dhe Rusisë dhe shpërthimi i Luftës së Tretë Botërore në Evropë do të bëhej një ngjarje me probabilitet të lartë”, tha Song.

Meqenëse Bauer tha se NATO ishte gati për një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë, është e qartë se NATO, ashtu si Rusia, po përgatitet për skenarin më të keq, thanë ekspertët kinezë.

Zhang Jun, Përfaqësuesi i Përhershëm i Kinës në Kombet e Bashkuara, më 13 janar i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të krijojë kushte për dialog dhe negociata midis Rusisë dhe Ukrainës dhe të dyfishojë përpjekjet për të hapur perspektiva të reja për paqen në vitin 2023. [Përktheu: ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply