Ambasadorja amerikane flet me përbuzje për deklaratën e Putinit

Spread the love

Ambasadorja amerikane flet me përbuzje për deklaratën e Putinit

Prishtinë, 22 shkurt – Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj sulmuan Rusinë në një sesion të jashtëzakonshëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hënën, duke dënuar njohjen e rajoneve rebele në Ukrainë dhe urdhrin e Presidentit Vladimir Putin për dislokimin e forcave, si një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar dhe një “arsyetim për luftë”. “

Ambasadorja e SHBA-ve, Linda Thomas-Greenfield, shprehu përbuzjen për deklaratën e Putinit se ushtria ruse do të merrte një rol paqeruajtës në Donetsk dhe Luhansk.

“Ai i quan forca paqeruajtëse. Kjo është e pakuptimtë. Ne e dimë se çfarë janë ata në të vërtetë, “tha Thomas-Greenfield.

Ambasadori ukrainas, Serhiy Kislitsya, kërkoi që, pavarësisht lëvizjes së Rusisë, kufijtë e vendit të tij të mbeten “të pandryshuar”.

Ai i bëri thirrje Moskës që të anulojë vendimin për njohjen e provincave separatiste në rajonin lindor të Ukrainës, Donbas.

“Ne po i kërkojmë Rusisë që ta anulojë atë vendim dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve”, tha ambasadori. Ai tha se Kievi dënoi urdhrin për të vendosur “forcat pushtuese” në Ukrainën lindore dhe bëri thirrje për një tërheqje të plotë dhe urgjente të atyre forcave.

Ambasadori i Rusisë në OKB, Vasily Nebenzya, tha se Moska mbetet “e hapur ndaj një zgjidhjeje diplomatike”, por paralajmëroi për atë që ai e quajti “agresion ukrainas”.

“Ne nuk synojmë të lejojmë gjakderdhje të re në Donbas”, tha ambasadori rus, duke shtuar se pasi Moska njohu Donetsk-un dhe Lugansk-in, kjo mund të ketë “pasoja jashtëzakonisht të rrezikshme”.

Në një fjalim të gjatë televiziv drejtuar Ukrainës të hënën, të cilën ai e sheh si një pjesë integrale të historisë ruse dhe lindjen e saj si një tokë të lashtë ruse, Putin e cilësoi atë si shtet të dështuar dhe “kukulla” e Perëndimit.

Thomas-Greenfield tha se fjalimi i Putinit “përmes pretendimeve skandaloze dhe të rreme” u shqiptua për të krijuar një “arsyetim për luftë”.

Rusia, e cila aktualisht kryeson këshillin, ka kërkuar që seanca të mbahet me dyer të mbyllura, por OKB-ja ka insistuar që ajo të jetë publike. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply