Atentati ndaj Shinzo Abe: Një akt që do të ndryshojë Japoninë

Spread the love

Atentati ndaj Shinzo Abe: Një akt që do të ndryshojë Japoninë

Prishtinë, 8 korrik – Tani i ndjeri Shinzo Abe mund të mos jetë më kryeministër i Japonisë, por ai ishte një figurë kryesore në jetën publike japoneze dhe ndoshta politikani më i njohur japonez i tre dekadave të fundit. Ai ndryshoi ekonominë, politikën ushtarake dhe të jashtme të Japonisë. Kryeministri aktual Fumio Kishida nuk e fsheh se është dishepull dhe pasardhës i tij. Një Kishida i përlotur, një tjetër pamje shumë e rrallë për politikanët japonezë, tha sot se Japonia nuk do ta harronte kurrë. Kush do të donte të vriste Abe? Dhe pse? Dhuna me armë është e rrallë në Japoni.

Edhe Yakuza, grupi famëkeq i krimit të organizuar i dhunshëm në Japoni, i shmanget armëve sepse dënimet për posedimin e paligjshëm të armëve në Japoni janë astronomike, shkruan një korrespondent nga Japonia për BBC. Marrja e një arme kërkon një certifikatë pa precedentë penalë, trajnim të detyrueshëm, një vlerësim të plotë psikologjik dhe kontrolle të gjera të sfondit, duke përfshirë një intervistë policie me fqinjët. Rrjedhimisht, krimi me armë në Japoni është pothuajse inekzistent. Mesatarisht, ka më pak se 10 vdekje të lidhura me armë zjarri për 125 milionë njerëz në Japoni çdo vit.

Paqartësi rreth vrasjes së ish-kryeministrit japonez në prag të zgjedhjeve parlamentare

Shinzo Abe ishte kryeministri më jetëgjatë i Japonisë. Pavarësisht dorëheqjes në vitin 2020 për shkaqe shëndetësore, figura e tij ishte tejet popullore në mesin e japonezëve, shkruan BBC.

Abe u vra mëngjesin e së premtes në qytetin Nara, teksa po mbante një fjalim në mbështetje të njërit prej kandidatëve që garonte për dhomën e lartë të Japonisë.

Japonia planifikonte të mbante zgjedhjet parlamentar këtë të diele, prandaj Abe mbajti fjalim në mbështetje të njërit prej kandidatëve.

Por vizita e tij në qytetin Nara ishte konfirmuar vetëm pak orë para se të ndodhte tubimi.

Është e paqartë se si autori ka arritur ta marrë vesh këtë dhe të përgatitet për të kryer vrasjen e njërit prej personave me sigurinë më të madhe në Japoni.

Mediat japoneze dhe publiku japonez po pyesin tani: Kush është ai? Nga e mori armën? Mediat japoneze raportojnë se 41-vjeçari është ish-pjesëtar i ushtrisë. Por një vështrim më i afërt tregon se ai kaloi vetëm tre vjet në marinë. Por arma që ai përdori është veçanërisht interesante. Fotot e tij të shtrirë në tokë pas të shtënave tregojnë atë që duket të jetë një armë e bërë vetë. Dy copa tubi çeliku të ngjitura së bashku me shirit të zi dhe me një lloj këmbëze të punuar me dorë. A ishte sulmi, pra, një sulm i paramenduar politik apo akt i një të vetmuari të çmendur, ndoshta dikush që donte të bëhej i famshëm duke qëlluar dikë të famshëm? Nuk dihet ende.

Por Japonia ka parë disa vrasje të motivuara politikisht. Ngjarja më e famshme ishte në vitin 1960, kur lideri i Partisë Socialiste Japoneze, Inejiro Asanuma, u godit me thikë në stomak nga një fanatik i krahut të djathtë që përdorte një shpatë samurai. Edhe pse ekstremistët e krahut të djathtë ekzistojnë ende në Japoni, Abe, një nacionalist, nuk do të ishte një objektiv i mundshëm. Megjithatë, vitet e fundit, një lloj tjetër dhune është bërë më e zakonshme në Japoni. Profili i sulmuesit është një njeri i qetë dhe i vetmuar, i cili është jashtëzakonisht i zemëruar me dikë ose diçka. Në vitin 2019, një burrë i vuri zjarrin një ndërtese që strehonte një studio të njohur animacioni në Kioto, duke vrarë 36 njerëz. Burri i tha policisë se kishte inat me studimin sepse “i vodhi punën”. Në një rast tjetër, në vitin 2008, një i ri i pakënaqur futi një kamion në një turmë blerësish në lagjen Akihabara të Tokios, më pas doli dhe filloi të godiste me thikë kalimtarët. Shtatë persona u vranë. Para se të kryente sulmin, ai postoi një mesazh në internet: “Nuk kam një shok të vetëm, më injorojnë se jam i shëmtuar”. Unë jam më i vogël se plehrat”. Ende nuk është e qartë nëse gjuajtja e Abe bie në kategorinë e parë apo të dytë. Megjithatë, duket e sigurt se atentati do të ndryshojë Japoninë. Japonia megjithatë përjetohet nga banorët vendas dhe turistët si një vend jashtëzakonisht i sigurt. Gjatë fushatave zgjedhore, siç është ajo aktuale, politikanët fjalë për fjalë qëndrojnë në rrugë duke mbajtur fjalime dhe duke shtrënguar duart me blerësit dhe kalimtarët pa siguri të shënjuar qartë. Kjo është pothuajse me siguri arsyeja pse sulmuesi i Abe-së ishte në gjendje të afrohej kaq shumë dhe të gjuante. Pas këtij akti, këto paraqitje me siguri do të ndryshojë shumë.

“Shinzo Abe, miku i mrekullueshëm i Kosovës”

Krerët e institucioneve të Kosovës kanë shprehur keqardhje për vrasjen e ish-kryeministrit të Japonisë, Shinzo Abe, të premten.

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se vdekja e tij ishte tragjike.

“Ai ishte një lider i shquar i cili luaji rol të rëndësishëm në thellimin e lidhjeve me Kosovës dhe Japonisë dhe do të kujtohet si një aleat i popullit të Kosovës”, shkroi ajo në Tëitter.

Kryeministri Albin Kurti u shpreh i shokuar me lajmin për vrasjen e Abes.

“Kryeministri Abe ishte lider i shquar i Japonisë dhe mik i mrekullueshëm i Kosovës”, shkroi ai.

Bota po kalon kohe te cmendura !


Spread the love


Leave a Reply