Avionët gjermanë Eurofighter në një fluturim maratonë 24-orësh për në Singapor

Spread the love

Avionët gjermanë Eurofighter në një fluturim maratonë 24-orësh për në Singapor

Prishtinë/Zagreb, 16 gusht 2022 –  Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane do të mbërrijnë në Singapor së shpejti, pas një fluturimi maratonë dhe do të tentojnë të fluturojnë 12,800 km nga baza e tyre në shtetin e Azisë Juglindore në vetëm 24 orë. Sipërmarrja e forcave ajrore gjermane ka për qëllim të demonstrojë aftësinë e saj për të vendosur me shpejtësi forcat ajrore në rajon mes tensioneve të rritura midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tyre mbi Tajvanin, raportoi Al Jazeera.

Gjashtë avionët shumëfunksionalë Eurofighter të përfshirë në stërvitjen aktuale u shoqëruan nga katër avionë transporti dhe tre cisterna. Gjatë fluturimit të gjatë ata kanë furnizuar me karburant në ajër, por kanë zbritur edhe për shkak të inspektimit të aeroplanit dhe rrotullimit të pilotit. Gjatë një ndalese në një bazë pranë Abu Dhabi në Emiratet e Bashkuara Arabe, Luftwaffe gjermane raportoi probleme teknike në dy Eurofighters. Njëri është riparuar në vend, ndërkaq tjetri ka pasur një defekt në sistemin hidraulik dhe është mbajtur. Luftwaffe tha se ata kishin dërguar personel nga Gjermania për ta riparuar atë në mënyrë që të ishte në dispozicion për stërvitjet e ardhshme ushtarake në Australi, ku të gjithë avionët shkojnë pas Singaporit. Stërvitja e ashtuquajtur “Pitch Black” në Australi mbledh rreth 2500 forca ushtarake dhe 100 avionë nga e gjithë bota për tre javë. Përveç Gjermanisë, marrin pjesë edhe Franca, Britania e Madhe, Holanda,  SHBA, Zelanda e Re, Koreja e Jugut, Emiratet e Bashkuara Arabe, India, Japonia, Tajlanda etj. Stërvitja është krijuar për të testuar dhe përmirësuar integrimin e forcave shumëkombëshe dhe “të njohë lidhjet e forta në të gjithë rajonin Indo-Paqësor”, tha Forca Ajrore Mbretërore Australiane. Pas pjesëmarrjes në stërvitjen nga 19 gushti deri më 8 shtator në Australi, avionët gjermanë janë planifikuar të ndalojnë në Japoni dhe Korenë e Jugut në rrugën e tyre për në Gjermani.

Shtatorin e kaluar, Bashkimi Evropian prezantoi një strategji të re për forcimin e lidhjeve ekonomike, politike dhe të mbrojtjes në rajonin Indo-Paqësor. Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht u tha gazetarëve se, pavarësisht se lufta në Ukrainë është prioriteti aktual, misioni gjerman Eurofighter nënvizon se Azia nuk është harruar. “Ne jemi në anën e të gjithë atyre që qëndrojnë për vlerat tona si demokracia, liria dhe siguria dhe ne jemi të gatshëm të kontribuojmë për ato vlera,” tha ajo ndërsa avionët e Forcave Ajrore Gjermane u ngritën nga Neuburg, Gjermani dje në mbrëmje. njoftoi agjencia e lajmeve dpa

Një pjesë e strategjisë së re të BE-së për Paqësorin synon përmirësimin e sigurisë detare dhe sigurimin e kalimit të sigurt nëpër korsi detare;  disa vende evropiane kanë dërguar anije në rajon për manovra këtë vit. Si pjesë e strategjisë së BE-së, si një përgjigje ndaj një Kine gjithnjë e më të pa sigurt, Gjermania ka dërguar tashmë fregatën Bayern në rajon për një lundrim gati shtatë-mujor që përfundoi në fillim të këtij viti. Ishte hera e parë që një luftanije gjermane ishte në Indo-Paqësorin në gati dy dekada. Bayern mori pjesë në stërvitje të përbashkëta me aleatët Australinë, Singaporin, Japoninë dhe SHBA-në dhe iu mohua hyrja në një port në Kinë. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply