Azerbajxhani nis operacionin ushtarak në Nagorno-Karabakh: qytete nën sulm, ofensivë edhe në terren

Spread the love

Konflikti në rajonin e Nagorno-Karabakh u përshkallëzua të martën. Azerbajxhani nisi një ofensivë me qëllim gjoja për të luftuar terrorizmin.

Azerbajxhani tha se filloi “operacionet anti-terroriste” në rajonin e Nagorno-Karabakh të martën. Ministria e Mbrojtjes në Baku tha se operacionet ishin drejtuar kundër forcave armene. Disa qytete janë nën “granatim intensiv”, sipas misionit të Nagorno-Karabakut me qendër në Armeni. Pasdite, kryeministri armen Nikol Pashinyan tha se ushtria e Azerbajxhanit kishte nisur një operacion tokësor në rajonin e diskutueshëm të Kaukazit të Nagorno-Karabakut.

Azerbajxhani ka nisur një “operacion të forcave tokësore” me qëllim të kryerjes së “spastrimit etnik” kundër popullsisë armene në rajon, tha Pashinyan në një fjalim televiziv të martën. Armenia nuk është “e përfshirë në armiqësi” dhe situata në kufirin armeno-azerbajxhan aktualisht është “stabile”.

Armenia akuzon Bakun për “politikë të spastrimit etnik”.

Udhëheqja në Baku ka nisur “agresion të mëtejshëm me bazë të gjerë” kundër popullit të Nagorno-Karabakut me qëllim që të “përfundojë politikën e tij të spastrimit etnik”, tha Ministria e Jashtme armene në Jerevan të martën. Kryeministri armen Nikol Pashinyan mblodhi Këshillin e Sigurisë Kombëtare në përgjigje të “veprimeve ushtarake në shkallë të gjerë” të Azerbajxhanit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

Ministria e Jashtme armene në një deklaratë u bëri thirrje paqeruajtësve rusë të vendosur në Nagorno-Karabakh që t’i japin fund “agresionit” të Azerbajxhanit me masa “të qarta”. Ushtarët rusë janë vendosur në rajon që nga viti 2020 për të monitoruar një marrëveshje armëpushimi të përfunduar në fund të një lufte që zgjati disa ditë.

Qytetet nën sulm, Armenia flet për ofensivë ushtarake

Disa qytete në rajonin e Kaukazit të Nagorno-Karabakh janë sulmuar nga Azerbajxhani, sipas zyrtarëve lokalë. “Për momentin, kryeqyteti Stepanakert dhe qytete dhe fshatra të tjerë janë nën zjarr intensiv”, tha përfaqësuesi armen i Nagorno-Karabakh në shërbimin online Facebook. Azerbajxhani ka nisur një “ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë”. Turqia dhe Rusia janë informuar për aksionin.

Sipas një gazetari të AFP-së, shpërthime u dëgjuan në Stepanakert, kryeqyteti i rajonit për të cilin është luftuar për dekada.

Sipas raporteve të Azerbajxhanit, gjashtë persona u vranë më parë në shpërthimet e minave. Forcat e sigurisë së Azerbajxhanit thanë se dy civilë u vranë nga një minë e vendosur nga “grupet sabotuese” armene në një rrugë drejt qytetit Shusha në pjesën e kontrolluar nga Azerbajxhani i Nagorno-Karabakh. Katër oficerë policie u vranë më vonë në një shpërthim tjetër të minës rrugës për në vendin e shpërthimit.

Tashmë ka zhvilluar dy luftëra për Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe Armenia kanë luftuar për Nagorno-Karabakun që nga rënia e Bashkimit Sovjetik dhe tashmë kanë zhvilluar dy luftëra për këtë zonë. Nagorno-Karabakh i përket Azerbajxhanit sipas ligjit ndërkombëtar, por zona është e populluar kryesisht nga armenë. Pas gjashtë javësh luftime në vitin 2020 me më shumë se 6,500 të vdekur, Rusia ndërmjetësoi një marrëveshje armëpushimi që e detyroi Armeninë të hiqte dorë nga zona të mëdha.

Që atëherë, ka pasur përplasje të përsëritura vdekjeprurëse në kufirin armeno-azerbajxhani. Në muajt e fundit, tensionet mbi Nagorno-Karabakun e minuar rëndë janë rritur përsëri ndjeshëm.


Spread the love


Leave a Reply