Barbados bëhet vendi më i ri në botë

Spread the love

Barbados bëhet vendi më i ri në botë

Prishtinë, 28 nëntor – Barbados po përgatitet të ndërpresë lidhjet me monarkinë britanike. “Krahu” kolonial britanik mbi këtë ishull të Karaibeve ka ruajtur brutalitetin historik. Barbados tani do të bëhet vendi më i ri në botë, shkruan AFP.

I njohur për plazhet, turizmin dhe dashurinë për kriket, Barbados do të zëvendësojë kreun e shtetit këtë javë, Mbretëreshën Elizabeth II. përfaqësuesja e saj aktuale, Guvernatorja Sandra Mason. Ceremonitë nga e hëna deri të martën, përfshijnë paradën ushtarake dhe festime që shënojnë inaugurimin presidencial të Sandra Mason.

Agimi i një epoke të re ndezi një debat midis një popullsie prej 285,000 njerëzish rreth ndikimit të shekujve britanikë, duke përfshirë më shumë se 200 vjet skllavëri deri në 1834. Barbados fitoi pavarësinë e pjesshme në 1966.

“Si një vajzë e re, kur të dëgjoja për mbretëreshën, do të isha shumë e emocionuar,” tha Sharon Bellamy Thompson, 50 vjeç, një shitëse peshku në kryeqytetin Bridgetown, e cila kujton se ishte rreth tetë vjeç kur pa mbretëreshën duke vizituar vendin e saj. “Ndërsa u rrita, fillova të pyes veten se çfarë do të thoshte në të vërtetë kjo mbretëreshë për mua dhe vendin tim. Kjo nuk kishte kuptim”, tha ajo. “Do të jetë mirë të kesh një president të Barbados”.

Për aktivistët e rinj si Firhaana Bulbulia, themeluesja e Shoqatës Myslimane të Barbados, kolonializmi dhe skllavëria britanike janë shkaku i pabarazive bashkëkohore të ishullit.” – tha 26-vjeçarja Bulbulia. “Zinxhirët fizikë të skllavërisë janë thyer dhe ne nuk i mbajmë më ata, por zinxhirët mendorë ende mbijetojnë në të menduarit tonë,” vuri në dukje ajo.

Në tetor, Barbados zgjodhi Mason si presidentin e parë, një vit pasi kryeministrja Mia Mottley tha se vendi do të braktiste “plotësisht” të kaluarën e tij koloniale.

Por disa në vend argumentojnë se ka probleme kombëtare më urgjente, duke përfshirë trazirat ekonomike të shkaktuara nga kriza e re shëndetësore që ka ekspozuar një varësi të tepruar nga turizmi, i cili, për ironi, varet kryesisht nga vizitorët britanikë.

Fundi i mbretërimit të mbretëreshës shihet nga disa si një hap i domosdoshëm drejt marrjes së kompensimit për të adresuar pasojat historike të përdorimit të skllevërve të sjellë nga Afrika për të punuar në plantacionet e sheqerit. [geopolitika.news/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply