Biden: Fundi i epokës së aspiratave amerikane për të riformuar vendet e tjera me forcë ushtarake

Spread the love

Prishtinë, 1 shtator – Presidenti amerikan Joe Biden iu drejtua gazetarëve nga Shtëpia e Bardhë mbrëmë për herë të parë që nga tërheqja përfundimtare nga Afganistani. “Unë nuk kam ndërmend ta zgjas këtë luftë të përjetshme,” tha Biden. “Dhe unë nuk kam ndërmend të zgjas tërheqjen për të zgjatur përgjithmonë”, raporton AP.

Mbi 123,000 njerëz janë evakuar nga Kabuli në një operacion logjistikisht të madh por kaotik për të evakuuar qytetarët amerikanë dhe aleatët me aeroplan gjatë dy javëve të fundit. Megjithatë, shumë afganë që ndihmuan vendet perëndimore në luftë mbetën në vend. Sidoqoftë, Biden e përshkroi evakuimin si një “sukses të jashtëzakonshëm” dhe se “asnjë vend nuk ka bërë ndonjëherë diçka të tillë në histori”.

“Për ata që kërkojnë dekadën e tretë të luftës në Afganistan, unë i pyes ata,” Cili është interesi jetik kombëtar? “, Tha Biden. Ai shtoi: “Unë thjesht nuk besoj se siguria e Amerikës rritet duke mbajtur mijëra trupa amerikane dhe duke shpenzuar miliarda dollarë në Afganistan.”

Biden është kritikuar ashpër ditët dhe javët e fundit nga republikanët dhe demokratët “e tij”. Udhëheqësi republikan i Senatit Mitch McConnell, tha se tërheqja i la amerikanët prapa linjave të armikut. Përveç kësaj, talebanët tani kontrollojnë më shumë territore sesa kur ata sunduan për herë të fundit Afganistanin. Shtete
t e Bashkuara dhe aleatët e tyre pushtuan Afganistanin në 2001, duke përmbysur talebanët dhe filluan luftën më të gjatë në historinë e SHBA, në të cilën humbën jetën rreth 2,500 trupa dhe rreth 240,000 afganë.

Megjithatë, Biden tha se do të mësonte nga gabimet e tij. “Ndërsa kthejmë faqen e re të politikës së jashtme që ka udhëhequr kombin tonë gjatë dy dekadave të fundit, ne duhet të mësojmë nga gabimet tona,” tha Biden. “Së pari, ne duhet të vendosim misione me qëllime qartësisht të arritshme, jo ato që nuk do t’i arrijmë kurrë. Dhe së dyti, ne duhet të qëndrojmë tutje në epiqendër të interesave themelore të sigurisë kombëtare të Amerikës, “raporton CNBC.

“Ne patëm sukses në atë që kishim ndërmend të bënim në Afganistan më shumë se dhjetë vjet më parë. Megjithatë, ne qëndruam një dekadë tjetër. Ishte koha që kjo luftë të përfundonte. Ky vendim për Afganistanin nuk ka të bëjë vetëm me Afganistanin. Ka të bëjë me përfundimin e epokës së operacioneve të mëdha ushtarake për të riorganizuar vendet e tjera, “tha ai, siç raportohet nga Al Jazeera. [ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply