Biden mirëpriti kryeministrin indian Modi në Shtëpinë e Bardhë me një ceremoni luksoze

Spread the love

Biden mirëpriti kryeministrin indian Modi në Shtëpinë e Bardhë me një ceremoni luksoze

Zagreb/Prishtinë, 22 qershor 2023 – Presidenti amerikan Joe Biden priti sot kryeministrin indian Narendra Modi, duke i shtruar tapetin e kuq, në një përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet midis Indisë dhe SHBA-së përmes marrëveshjeve të mbrojtjes dhe tregtisë, tani kur ngritja e Kinës dhe përafrimi I saj me Indinë është gjithnjë e më të sigurt, shkruan Reuters.

Biden përgatiti një ceremoni shumëngjyrëshe për Modin në kopshtin e Shtëpisë së Bardhë, para rreth 7 mijë njerëzve. Dyshja më pas kanë zhvilluar bisedime në Zyrën Ovale dhe për mbrëmjen është planifikuar një darkë pune. Dy liderët mbajtën një darkë private në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën mbrëma.

“Sfidat dhe mundësitë me të cilat përballet bota në këtë shekull kërkojnë që India dhe SHBA të punojnë së bashku dhe të udhëheqin së bashku, dhe ne po e bëjmë këtë,” tha Biden. Modi tha se vizita është një nder për vendin e tij dhe gjithë diasporën indiane. “Kjo ceremoni madhështore për mirëseardhjen tonë sot në Shtëpinë e Bardhë është një nder dhe krenari për 1.4 miliardë njerëzit e Indisë,” tha Modi, duke folur në anglisht dhe hindisht. “Ky është gjithashtu një nder për më shumë se 4 milionë njerëz me origjinë indiane që jetojnë në SHBA. Shpreh mirënjohjen time të thellë për këtë nder”, shtoi ai.

Muzikantë amerikanë me origjinë indiane, violinistja Vibha Janakiraman dhe një grup capella Penn Masala performuan në ceremoni. Në një gjest të rrallë të këtij lloji, Modi pranoi t’u përgjigjej pyetjeve të gazetarëve. Udhëheqësi indian nuk ka mbajtur një konferencë shtypi që kur u bë kryeministër i Indisë, nëntë vjet më parë. Vizita e tij në SHBA solli në fokus shqetësimet lidhur me shkeljet e dyshuara të të drejtave të njeriut në Indi.

Uashingtoni dëshiron që ai vend të jetë një kundërpeshë strategjike ndaj Kinës, dhe për këtë arsye e sheh atë si një aleat kyç. Disa analistë besojnë se India nuk do të ishte e gatshme t’i kundërvihej Pekinit për çështje si Tajvani.

Anëtarët e kabinetit të Biden-it njoftuan se marrëveshjet mbi gjysmëpërçuesit, çipat, mineralet kryesore, teknologjinë, hapësirën, bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes dhe tregtisë do të çonin në një epokë të re në marrëdhëniet midis dy vendeve. Një pjesë e marrëveshjes synon të diversifikojë zinxhirët e furnizimit për t’i bërë ata më pak të varur nga Kina. SHBA po punon për të kundërshtuar

ndikimin në rritje të Kinës në Indo-Paqësor, duke forcuar lidhjet e mbrojtjes me vende të tilla si India dhe Australia.

Të dy udhëheqësit pritet gjithashtu të nënshkruajnë një marrëveshje me të cilën General Electric duhet të fillojë prodhimin e motorëve reaktivë në Indi për avionët ushtarakë indianë. U ra dakord gjithashtu që të lejohen anijet e marinës amerikane të përdorin kantieret indiane.

Udhëheqësit do të njoftojnë gjithashtu planin e Indisë për të blerë dronët amerikanë MQ-9B SeaGuardian. Të dyja palët ranë dakord gjithashtu që prodhuesi amerikan i çipave Micron Technology do të hapë një fabrikë të re testimi dhe paketimi në shtetin e lindjes në Modi, Gujarat, si pjesë e një plani prej 2.7 miliardë dollarësh. SHBA do ta bëjë më të lehtë që punëtorët indianë të aftë të rinovojnë vizat e tyre amerikane. India ka vendosur gjithashtu të bashkohet me marrëveshjet amerikane Artemis për eksplorimin e hapësirës dhe të punojë me NASA-n në një mision të përbashkët në ISS në 2024. Miliarderi amerikan Elon Musk dhe Modi u takuan kohët e fundit, gjatë të cilit takim, Musk njoftoi hapjen e afërt të një fabrike Tesla në Indi. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply