Biden: Trupat amerikane që ndihmojnë në evakuimin e Ukrainës do të çonin në “luftë botërore”

Spread the love

Biden: Trupat amerikane që ndihmojnë në evakuimin e Ukrainës do të çonin në “luftë botërore”

Prishtinë, 11 shkurt – Presidenti amerikan Joe Biden u tha qytetarëve amerikanë që jetojnë në Ukrainë se duhet të largohen menjëherë nga vendi për shkak të kërcënimit të një “pushtimi rus”. Përmendja e “pushtimit rus” është bërë një mantër që përsëritet nga shumica e liderëve perëndimorë pothuajse çdo ditë.

Duke folur në një intervistë për NBC News dje, presidenti ishte i qartë në mesazhin e tij për amerikanët se ata duhet të largohen menjëherë nga Ukraina. “Nuk është se kemi të bëjmë me një organizatë terroriste. Kemi të bëjmë me një nga ushtritë më të mëdha në botë. Është një situatë krejtësisht tjetër dhe gjërat mund të dalin nga kontrolli shpejt”, tha ai. I pyetur se cili skenar mund ta detyrojë atë të dërgojë trupa në Ukrainë për të shpëtuar amerikanët që ikin nga vendi, Biden tha se kjo nuk do të ndodhte kurrë në asnjë rrethanë. “Në asnjë mënyrë. “Kur amerikanët dhe rusët fillojnë të qëllojnë kundër njëri-tjetrit, ne po flasim për një luftë botërore”, tha ai. “Ne jemi në një botë shumë të ndryshme nga sa kemi qenë ndonjëherë.”

Deklarata e Biden-it përkoi me një deklaratë të re nga Sekretariati i Shtetit, në të cilën qytetarëve amerikanë iu tha se nuk duhet të udhëtonin për në Ukrainë “për shkak të kërcënimeve të shtuara të veprimit ushtarak rus dhe Covid-19”. Paralajmërimi i Biden-it vjen në një kohë kur Rusia është akuzuar për vendosjen e më shumë se 100,000 trupave pranë kufirit të saj me Ukrainën, dhe disa besojnë se është një shenjë e një inkursioni ushtarak të afërt. Kremlini e ka mohuar vazhdimisht pretendimin dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka minimizuar atë. Muajin e kaluar, Shtetet e Bashkuara evakuuan një staf të parëndësishëm nga ambasada e saj në Ukrainë për shkak të “kujdesit të madh”. “Vendimi u mor sepse pikërisht tani, Vladimir Putin dhe Rusia kanë ndërtuar një fuqi të tillë ushtarake në kufi, saqë mund të ndërmarrin veprime çdo ditë”, shpjegoi Biden. Masa e evakuimit u dënua shpejt nga autoritetet ukrainase, të cilët hodhën poshtë idenë e një lufte të afërt. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply