Erdogan-i bisedon me Putin-in

Spread the love

Erdogan-i bisedon me Putin-in

Prishtinë, 5 janar – Presidentët e Turqisë dhe Rusisë, Recep Tayyip Erdogan dhe Vladimir Putin, kanë biseduar në telefon për marrëdhëniet dypalëshe dhe situatën në Ukrainë dhe Siri, njoftoi zyra e presidentit turk të enjten, më 5 janar.

Ankaraja shpreson në përfundimin e shpejtë të punës për “udhërrëfyesin” për krijimin e një qendre gazi.

“Ankaraja ka forcuar dhe vazhdon të forcojë infrastrukturën për të krijuar një qendër të gazit natyror në Turqi…pala turke është e angazhuar të finalizojë udhërrëfyesin dhe të marrë hapa konkretë për ta zbatuar atë në të ardhmen e afërt.”

Ju kujtojmë se propozimi për krijimin e një qendre gazi në Turqi iu paraqit Erdoganit nga Putini gjatë takimit të tyre në qytetin Uzbekistan të Samarkand vjeshtën e kaluar, në margjinat e samitit të Organizatës së Shangait (SCO), ku ai tha se besonte se Evropa mund të furnizohej në këtë mënyrë me gaz rus pas devijimeve në tubacionet e gazit të “Rrjedhës Veriore” në shtator të vitit të kaluar. Me atë rast, Erdogani premtoi se me kthimin në Turqi do të nisë planet në këtë drejtim.

Në njoftimin e sotëm nga zyra e tij, theksohet se dy liderët kanë diskutuar edhe për çështjen ruso-ukrainase dhe krizën siriane. Presidenti i Turqisë mbrojti një armëpushim të afërt në Ukrainë dhe një zgjidhje paqësore të krizës, për të cilën Erdogani ofroi edhe një herë ndërmjetësimin e Ankarasë.

Lidhur me krizën siriane, Erdogani njoftoi nevojën që lidershipi i vendit, i udhëhequr nga Bashar al-Assad, të ndërmarrë hapa realë politikë për normalizimin e marrëdhënieve me Turqinë.

Ai kujtoi gjithashtu nevojën e zbatimit të masave konkrete për pastrimin e territoreve veriore të Sirisë nga “terroristët”, duke iu referuar trupave kurde.

Në bisedë, presidenti rus Vladimir Putin theksoi “rolin shkatërrues të Perëndimit”, i cili po pompon armë në Ukrainë, duke ofruar informacione dhe duke shënuar objektiva për regjimin e Kievit.

Ai i konfirmoi homologut të tij turk hapjen e Federatës Ruse për dialog mbi Ukrainën, me kusht që Kievi të përmbushë kërkesat e njohura dhe të marrë parasysh realitetet e reja territoriale.

Udhëheqësi rus shprehu edhe një herë mbështetjen e tij për idenë e ndërtimit të një qendre gazi në Turqi. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply