Gjenerali rus pretendon se Moska dëshiron të kontrollojë të gjithë Ukrainën jugore

Spread the love

Gjenerali rus pretendon se Moska dëshiron të kontrollojë të gjithë Ukrainën jugore

Prishtinë, 22 prill – Rusia dëshiron të marrë kontrollin e plotë të Ukrainës jugore, tha gjenerali rus të premten. Kievi ka deklaruar më parë si të pavërteta pretendimet e Moskës se nuk ka ambicie territoriale, raporton Reuters.

Rustam Minnekayev, zëvendës komandanti i qarkut ushtarak qendror të Rusisë, u citua nga agjencitë shtetërore ruse të lajmeve të thoshte se kontrolli i plotë i Ukrainës jugore do të lejonte hyrjen në pjesën e shkëputur ruse të Moldavisë në perëndim.

Kjo do të presë daljen në gjithë bregdetin ukrainas dhe do të thotë shtyrje e kufijve qindra kilometra në perëndim të linjave aktuale, pranë qyteteve ukrainase të Mykolaiv-it dhe Odessa-s.

Moska thotë se po kryen një “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën dhe për të çliruar popullsinë e saj nga ata që i quan nacionalistë të rrezikshëm. Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë thonë se pushtimi rus është një luftë e pajustifikuar agresioni.

“Ata kanë ndaluar ta fshehin atë”, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në Twitter. Rusia “e ka pranuar se qëllimi i “fazës së dytë” të luftës nuk është të mposhtë nazistët mitikë, por thjesht të pushtojë Ukrainën lindore dhe jugore. Imperializmi nuk ka brirë.”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, nuk pranoi të komentojë nëse Rusia ka zgjeruar objektivat e operacionit të saj dhe se si Moska e sheh të ardhmen politike të Ukrainës jugore.

Një zyrtar i lartë i BE tha se, javët e ardhshme ka të ngjarë të jenë vendimtare.

“Kjo nuk është një përrallë me një fund të pashmangshëm të lumtur. Unë mendoj se ne, ndoshta do të shohim një rritje shumë domethënëse të intensitetit të sulmeve ushtarake ruse në lindje; unë mendoj se ne, ndoshta do të shohim intensifikimin e sulmeve ushtarake ruse përgjatë bregdetit, “u tha zyrtari gazetarëve.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se, forcat ruse kishin shtuar sulmet përgjatë gjithë vijës së frontit në lindje dhe po përpiqeshin të nisnin një ofensivë në rajonin e Kharkiv-it, në veri të objektivit të tyre kryesor – rajonit juglindor të Donbasit.

Në Gjenevë, Zyra e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, tha se, kishte prova në rritje të krimeve të luftës ruse në Ukrainë, duke përfshirë granatimet pa dallim dhe ekzekutimet e përmbledhura. Thuhet se Ukraina përdori edhe armë me efekte jo selektive.

Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët dhe thotë, pa prova, se shenjat e krimeve të kryera nga ushtarët e saj janë të rreme, raporton Reuters.

Rusia njoftoi të enjten se ka fituar betejën më të madhe në luftë – betejën për portin kryesor të Donbas-it, Mariupol-it – pas një rrethimi gati dy mujor. Presidenti Vladimir Putin tha se, kishte vendosur të mos përpiqej të zhdukte mijëra ushtarë ukrainas që ende fshihen në fabrikën e madhe të çelikut atje, por t’i barrikadonte ata brenda.

Uashingtoni e hodhi poshtë njoftimin.

“Veprime, jo fjalë. Mendoj se duhet të shikojmë dhe të shohim se çfarë po bëjnë rusët në të vërtetë këtu”, tha sekretari i Pentagonit, John Kirby për CNN. “Ne ende vlerësojmë se Mariupol-i është sfiduar, se rusët nuk e kanë marrë atë dhe se ka ende rezistencë aktive ukrainase.”

Maxar, një kompani tregtare satelitore, tha se imazhet nga hapësira tregojnë varre masive të sapo gërmuara në periferi të qytetit. Ukraina vlerëson se dhjetëra mijëra civilë u vranë në qytet gjatë bombardimeve dhe rrethimit rus.

Kyiv-i pretendon se 100,000 civilë janë ende brenda Mariupol-it dhe se ata kanë nevojë për evakuim urgjent.

Kombet e Bashkuara dhe Kryqi i Kuq thonë se numri i civilëve është ende i panjohur, por sigurisht që ka mijëra. Rusia pretendon se e ka shpëtuar Mariupolin nga nacionalistët, shkruan Reuters.

Kyiv-i tha se nuk ishte planifikuar evakuim i ri për të premten, me Moskën që pretendon se kishte marrë 140,000 banorë të Mariupolit në Rusi. Kievi thotë se shumë prej tyre janë dëbuar me forcë.

Vendet perëndimore besojnë se Putini është i dëshpëruar për të treguar fitoren pasi forcat e tij nuk arritën të kapnin kryeqytetin- Kievin. Në një fjalim natën vonë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se, Rusia po bënte gjithçka që mundej për të “diskutuar të paktën disa fitore”.

“Unë mund të shtyj vetëm të pashmangshmen – një kohë kur pushtuesit do të duhet të largohen nga territori ynë, duke përfshirë Mariupolin, një qytet që vazhdon t’i rezistojë Rusisë, pavarësisht se çfarë thotë pushtuesi”, tha Zelenski.

Minnekayev, një gjeneral rus, pretendon se rusishtfolësit janë shtypur në Transnistria, një pjesë e shkëputur e Moldavisë që ka pushtuar Rusinë në kufirin jugperëndimor të Ukrainës. Moldavia dhe udhëheqësit perëndimorë thonë se kjo është e pavërtetë.

Moska dha të njëjtin justifikim për aneksimin e Krimesë në vitin 2014 dhe mbështetjen për separatistët në Donbas. Ukraina thotë se ka frikë se, Moska mund të përpiqet të organizojë një votim të rremë pavarësie në rajonet jugore, siç ka bërë në lindje dhe në Krime.

Inteligjenca ushtarake britanike raportoi për luftime të ashpra në lindje, ndërsa forcat ruse u përpoqën të përparonin drejt vendbanimeve.

Shtetet e Bashkuara të enjten miratuan 800 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake për Ukrainën , duke përfshirë artileri të rëndë dhe dronë. Ata thanë se ky ishte një “moment kritik” në konflikt, sipas Reuters.


Spread the love


Leave a Reply