Gjermania dhe SHBA njoftuan për dërgimin e automjeteve të blinduara Ukrainës

Spread the love

Gjermania dhe SHBA njoftuan për dërgimin e automjeteve të blinduara Ukrainës

Prishtinë, 5 janar – Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të furnizojnë Ukrainën me automjete të blinduara, njoftuan kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti amerikan Joe Biden në një deklaratë të përbashkët pas një bisede telefonike, raporton Reuters.

Në një deklaratë të përbashkët pas bisedimeve, Shtetet e Bashkuara thanë se do t’i siguronin Ukrainës automjete luftarake të këmbësorisë Bradley, ndërsa Gjermania do të siguronte automjete luftarake Marder. Në njoftimin për shtyp theksohet se të dy vendet janë zotuar të trajnojnë ushtarët ukrainas se si të përdorin armët e reja. Për më tepër, njoftimi për shtyp shtoi se “në fund të dhjetorit, Shtetet e Bashkuara njoftuan dërgimin e sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë”. Gjermania do t’i bashkohet Shteteve të Bashkuara në dërgimin e një sistemi shtesë të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë”.

“Presidenti Biden dhe kancelari Scholz kanë shprehur vendosmërinë e tyre të përbashkët për të vazhduar ofrimin e mbështetjes së nevojshme financiare, humanitare, ushtarake dhe diplomatike për Ukrainën për aq kohë sa është e nevojshme”, shtoi ai.

Njoftimi vjen pas vendimit të Francës në fillim të kësaj jave për të dorëzuar automjete zbulimi të përshkruara si “tanke të lehta”.

Vendimi në Gjermani erdhi pas një thirrjeje drejtuar Scholz-it nga koalicioni i tij trepalësh për të forcuar ndihmën ushtarake për Ukrainën. Scholz ka rritur shpenzimet e mbrojtjes dhe ka dërguar ndihma dhe armë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të atij vendi, por ndonjëherë, si disa vende të tjera perëndimore, ka hezituar kur është fjala për dërgimin e armëve të fuqishme nga frika e konfliktit të drejtpërdrejtë me Rusinë, shpjegon ai. Ai gjithashtu e bëri të qartë se nuk donte të dërgonte vetëm armë të rënda në Ukrainë dhe se do të koordinonte dërgesat gjermane me anëtarët e tjerë të NATO-s. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply