Irani rihapi ambasadën e tij në Riad

Spread the love

Irani rihapi ambasadën e tij në Riad

Prishtinë/Zagreb, 12 prill 2023 – Irani rihapi ambasadën e tij në Arabinë Saudite të mërkurën pas shtatë vjetësh, raporton Reuters.

Një reporter i Reuters raporton se portat e kompleksit të ambasadës iraniane në Riad janë rihapur dhe se stafi po inspekton kompleksin. Misioni diplomatik u hap disa orë pasi ministria e jashtme e Iranit tha se një delegacion teknik kishte mbërritur në mbretëri. Është rezultat i një marrëveshjeje për rivendosjen e lidhjeve diplomatike midis rivalëve rajonalë, të ndërmjetësuar nga Kina.

“Delegacioni iranian do të marrë masat e nevojshme në Riad dhe Jeddah për të krijuar një ambasadë dhe konsullatë të përgjithshme”, tha në një deklaratë zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kanaani. Zyrtarët sauditë kanë mbërritur në Iran për të diskutuar rihapjen e ambasadës së Riadit në Teheran dhe konsullatës në Mashhad, tha të shtunën ministria e jashtme saudite.

Arabia Saudite ndërpreu marrëdhëniet me Iranin në vitin 2016 pas një sulmi në ambasadën e saj në Teheran, pasi Riadi ekzekutoi një klerik shiit. Më pas, mbretëria u dha diplomatëve iranianë 48 orë për t’u larguar nga Riadi, ndërsa njëkohësisht evakuonte stafin e saj nga Teherani. Marrëdhëniet filluan të përkeqësohen në vitin 2015 pas ndërhyrjes së Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe në luftën e Jemenit, në të cilën Irani mbështet palën e kundërt – Huthit që përmbysën qeverinë e mbështetur nga Sauditë. Të dielën, sauditët dhe Houthi-t zhvilluan bisedime për arritjen e paqes. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply