Izraeli dhe Maroku nënshkruajnë marrëveshje ushtarake

Spread the love

Prishtinë, 24 nëntor –  Izraeli dhe Maroku nënshkruan sot një marrëveshje për mbrojtjen gjatë vizitës së parë zyrtare të ministrit të Mbrojtjes, Benny Gantz, në këtë mbretëri të Afrikës Veriore. Memorandumi i mirëkuptimit u nënshkrua nga Gantz dhe homologu i tij maroken Abdellatif Loudiyi dhe vendos një kornizë solide për bashkëpunimin në fushën e  sigurisë midis dy vendeve, me theks në fushat e inteligjencës, bashkëpunimit industrial dhe trajnimit ushtarak, shkruan The Jerusalem Post.

“Ne sapo kemi nënshkruar një memorandum për bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes me Marokun. Kjo do të na lejojë të punojmë në projekte të përbashkëta dhe të promovojmë bashkëpunimin industrial”, tha Gantz, duke shtuar se “marrëdhëniet midis Izraelit dhe Marokut duhet të zgjerohen dhe përmirësohen”. Gjatë takimit mes dy ministrave të mbrojtjes, Gantz përsëriti gjithashtu rëndësinë e bashkëpunimit të zgjeruar dypalësh në dritën e zhvillimit të kërcënimeve në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut dhe shprehu shpresën se do të ketë më shumë vende për të nënshkruar marrëveshjet e normalizimit me Izraelin.

Sipas një raporti të Haaretz-it, lidhjet ushtarake midis Izraelit dhe Marokut përfshijnë kryesisht bashkëpunimin e inteligjencës dhe tregtinë e armëve. Në qershor, një maroken C-130 u ul në Izrael, hera e parë që një anije kozmike që i përket atij vendi të Afrikës së Veriut u ul në një shtet hebre për të marrë pjesë në një stërvitje ndërkombëtare. Jerusalemi dhe Rabati rivendosën lidhjet sipas Marrëveshjes së Abrahamit së bashku me Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin dhe Sudanin dhe normalizuan marrëdhëniet dhjetorin e kaluar. Marrëveshja u iniciua nga presidenti i atëhershëm i SHBA, Donald Trump. Ministri i Jashtëm izraelit, Yair Lapid, vizitoi Marokun në gusht dhe përuroi misionin diplomatik izraelit në Rabat. Gjatë vizitës së tij dy-ditore, Lapid u takua me homologun e tij Naser Bourit dhe i dorëzoi një ftesë nga Presidenti Isaac Herzog që mbreti Mohammed VI të vizitojë Izraelin.  [geopolitika.new/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply