Kina fërkon duart e pret ta zë vendin e amerikanëve në Afganistan

Spread the love

Prishtinë, 21 korrik – Pekini po llogarit me kujdes përfitimet që po i hapen duke u tërhequr ushtria amerikane nga zemra e Azisë Qendrore. Duke bashkëpunuar me talebanët, Kina jo vetëm që do të sigurojë qasje pothuajse monopole në tregun afgan, por gjithashtu do të thyejë korridorin ekonomik kino-pakistanez përmes Afganistanit dhe do të neutralizojë ekstremistët ujgurë, sipas medias azerbajxhanase Haqqin.

Kina ka marrë premtime nga Talibanët se do të garantojë sigurinë e kufirit Afgano-Kinez. Kabuli zyrtar, i përfaqësuar nga qeveria e Ashraf Ghani, po kërkon gjithashtu të thellojë bashkëpunimin me Pekinin.

Ekspertët dhe vëzhguesit ndërkombëtarë janë angazhuar në një garë të heshtur për parashikimet e të ardhmes së Avganistanit, por duket se ato do të rezultojnë dramatike.

Duke vepruar në këtë plan, Talibanët po marshojnë dhe pushtojnë gjithnjë e më shumë pika kontrolli në kufijtë me vendet fqinje të Azisë Qendrore. Pekini nuk ka kohë ta shpërqendrojë atë veprim- ai aktualisht po punon në projekte për të zgjeruar korridorin ekonomik kino-pakistanez përmes Afganistanit.

Ndërsa talebanët janë të indinjuar me “pabesinë” e amerikanëve – të cilët “morën gjithçka dhe u larguan”, kinezët llogarisin me kujdes përfitimet që u hapen atyre me largimin e ushtrisë amerikane nga Azia Qendrore. Dhe sa më shumë bëjnë logaritë, aq më shumë gëzohen.

Pse jo? Sot, Kina është i vetmi vend në botë që ka marrëdhënie normale me Talibanët dhe me Kabulin zyrtar, raportojnë mediat. Lidhjet me Pekinin dhe pjesëmarrja në projektet e tij ekonomike janë gjërat e pakta që bashkojnë talebanët dhe kundërshtarët e tyre. Kjo nuk mund të thuhet se është shumë, por krejtësisht e mjaftueshme për t’u ulur në tryezën e negociatave.

Sjellja e lojtarëve të tjerë ndërkombëtarë, duke përjashtuar Tashkentin, Islamabadin dhe Ankaranë, është një përpjekje për të kërcyer në vagonin e fundit të trenit, e cila tashmë është vënë në lëvizje me shpejtësi. Dhe vetëm kjo katërshe e madhe – Kina, Pakistani, Turqia, Uzbekistani – provuan të jenë të vetmet të përgatitura mirë për evakuimin Amerikan nga Afganistani, me një protokoll veprimesh të shprehura qartë.  [geopolitika.news/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply