Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike mbi Japoni

Spread the love

Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike mbi Japoni

Prishtinë, 4 tetor – Koreja e Veriut lëshoi ​ atë që dukej të ishte një raketë balistike mbi Japoni të martën, tha Ministria e Mbrojtjes e vendit, sipas ABC News.

Raketa balistike e supozuar u lëshua në orën 7:22 të mëngjesit me kohën lokale dhe fluturoi mbi Japoni në orën 7:29 të mëngjesit, tha Ministria e Mbrojtjes e Japonisë.

Qeveria e Koresë së Jugut ka konfirmuar se qeveria japoneze ka paralajmëruar qytetarët që të evakuohen. Raketa ndoshta ka fluturuar mbi Japoni, por ende nuk dihet nëse ka rënë në det.

Një zyrtar amerikan i mbrojtjes konfirmoi për ABC News se Koreja e Veriut kishte lëshuar një raketë balistike mbi Japoni të martën sipas orës lokale, por nuk dha detaje të tjera.

Sipas Bloomberg, Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë mbi Japoni për herë të parë në pesë vjet, duke rritur më tej tensionet mbi programin bërthamor të Kim Jong Un dhe duke bërë që Tokio të lëshonte një paralajmërim të rrallë për sigurinë publike.

Raketa e lëshuar të martën ra në Paqësorin perëndimor rreth 3200 kilometra në lindje të Japonisë, thanë zyrtarët në Tokio, duke shtuar se nuk kishte raportime për dëme. Kryeministri japonez Fumio Kishida dënoi lëshimin dhe presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol paralajmëroi për një “përgjigje vendimtare”.

Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë balistike me rreze të mesme veprimi në orën 7:23 të mëngjesit nga provinca Jagang, tha të martën shefat e përbashkët të shtabit të Koresë së Jugut, duke shtuar se raketa kaloi mbi Japoni. Ajo fluturoi rreth 4,500 kilometra (2,800 milje) dhe arriti një lartësi prej 970 km, tha JCS. Kjo është më shumë se dyfishi i madhësisë së Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

Ky veprim i Koresë së Veriut u dënua ashpër nga Shtetet e Bashkuara si një vendim i rrezikshëm, i pamatur dhe destabilizues.

Ky lajm është padyshim i lidhur ngushtë me sa vijon:

Të martën, marina e dhjetë vendeve, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar, filluan stërvitjet kundër masave shumëpalëshe ndaj minave në Korenë e Jugut pranë bregut të qytetit Pohang në Detin e Japonisë, njoftoi agjencia e lajmeve Yonhap.

Këto stërvitje vjetore, të cilat zhvillohen që nga viti 2016, do të zgjasin deri më 12 tetor dhe synimi i tyre është forcimi i bashkëpunimit në përshtatjen me kushtet e armiqësive në Gadishullin Korean nën të ashtuquajturën “Komanda e OKB-së” e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Kjo komandë u krijua nga amerikanët gjatë Luftës së Koresë, por në fakt nuk ka një mandat të përhershëm të OKB-së. Koreja e Veriut u përpoq vazhdimisht të tërheqë vëmendjen e organizatës botërore për këtë dhe kërkoi eliminimin e “Komandës së OKB-së” në Kore, por nuk u dëgjua.

Gjatë stërvitjes në Detin e Japonisë, Koreja e Jugut po vendos tetë anije, duke përfshirë një shkatërrues 3000 tonësh dhe një minahedhës 700 tonësh, aeroplan zbulues detar P-3 dhe helikopterë UH-60. Dy minahedhës dhe helikopterë për kërkimin e minave nënujore u dërguan nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në stërvitje. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply