Kremlini: Rusisë do t’i duhet t’i përgjigjet hyrjes së Finlandës në NATO

Spread the love

Kremlini: Rusisë do t’i duhet t’i përgjigjet hyrjes së Finlandës në NATO

Prishtinë/Zagreb, 4 prill 2023 – Kremlini premtoi të martën se do të marrë “kundërmasa” pasi Finlanda u bashkua me NATO-n, duke e quajtur zgjerimin e aleancës perëndimore një “sulm sigurie” ndaj Rusisë, raportuan agjencitë.

“Ky është një përkeqësim i mëtejshëm i situatës.“ Zgjerimi i NATO-s është një sulm ndaj sigurisë sonë dhe ndaj interesave kombëtare ruse”, u tha gazetarëve zëdhënësi presidencial rus Dmitry Peskov. “Kjo na detyron të marrim kundërmasa”, vazhdoi ai.

Rusia dhe Finlanda ndajnë një kufi prej 1300 km dhe Moska ka thënë tashmë se do të përforcojë divizionet ushtarake të stacionuara në perëndim dhe veriperëndim të vendit. Finlanda ju bashkua zyrtarisht Aleancës Ushtarake të martën që lamë pas.

“Ne do të monitorojmë me kujdes se çfarë po ndodh në Finlandë, (…) çfarë na kërcënon. Veprimet do të ndërmerren në përputhje me rrethanat. Ushtria jonë do të raportojë në kohën e duhur”, tha Peskov. “Finlanda nuk ka qenë kurrë anti-ruse dhe ne nuk kemi qenë në konflikt” me të, shtoi Peskov. Anëtarësimi i Finlandës në NATO “mund të ndikojë vetëm në natyrën e marrëdhënieve tona”, sepse Aleanca është një “organizatë armike”.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha të martën se pranimi i Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s dhe masa e NATO-s për të rritur gatishmërinë e saj luftarake rritën rrezikun e konfliktit. Shoigu tha gjithashtu se disa avionë ushtarakë bjellorus tani janë në gjendje të mbajnë koka bërthamore dhe se sistemet e raketave Iskander janë transferuar në Bjellorusi. Ato mund të përdoren për të transportuar raketa konvencionale ose bërthamore. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply