Kundërpërgjigja e Rusisë: Shumë kompani gjermane kanë ndërprerë marrjen e gazit që nga sot

Spread the love

Kundërpërgjigja e Rusisë: Shumë kompani gjermane kanë ndërprerë marrjen e gazit që nga sot

Prishtinë, 12 maj – Kompanitë e huaja të energjisë ndaj të cilave Rusia po hakmerret nuk do të jenë më furnizues të gazit nga ai vend. Çdo transaksion me ta është i ndaluar, marrëdhëniet janë ndërprerë plotësisht, tha të enjten zëdhënësi i presidentit rus Dmitry Peskov.

“Në proces me shumë mundësi do të përfshihen edhe kompani të tjera. Duhet të kontaktoni Gazprom për detaje”, tha Peskov.

Qeveria ruse ka miratuar një listë të personave juridikë kundër të cilëve janë vendosur sanksione hakmarrëse, siç kërkoi Presidenti Vladimir Putin javën e kaluar. Ai përfshin 31 kompani nga Gjermania, Franca dhe vende të tjera evropiane, si dhe nga Shtetet e Bashkuara dhe Singapori, raporton TASS. Lista përfshin filialet e strukturave evropiane të Gazprom-it, tregtarët dhe operatorët e UGS (të marra më parë nga agjencia rregullatore gjermane për të reduktuar pasojat e rrezikshme të energjisë për vendin që mund të priten në rast të kundërmasave të ashpra ruse për shkak të embargos së planifikuar evropiane ndaj Rusisë).

Ndërkohë, ministri gjerman i ekonomisë Robert Habeck tha se filialet gjermane të Gazprom-it (të cilat qeveria ruse i ka përfshirë në listën e sanksioneve, op. Cit.) kanë ndërprerë marrjen e gazit rus që nga sot, por se situata e tregut lejon mënyra alternative për furnizimin e objekteve të depozitimit të gazit.

Kujtojmë se që prej ditës së djeshme Ukraina ka ndaluar tranzitin e gazit rus përmes territorit të saj drejt Bashkimit Evropian, duke mbyllur një nga dy pikat e hyrjes së saj, ku gazi rus injektohet për Evropën – ato në rajonin e Luhanskut të kontrolluara nga e vetëshpallura Republika Popullore e Luhansk-ut (LNR). Gazprom ka njoftuar se për shkak të vendimit të Kievit, furnizimet me gaz rus në BE do të reduktohen me një të katërtën. Në pjesën më të madhe, gazi rus kaloi përmes atij stacioni në Gjermani.

10 kompani tjera evropiane kanë hapur llogari me Gazprombank-ën e Rusisë për të paguar furnizimet me gaz rus. Siç raportoi Bloomberg të enjten, numri i përgjithshëm i personave juridikë që përgatiten të paguajnë për gazin në rubla është rritur në 20.

Sipas një burimi të agjencisë, 14 kompani të tjera kanë kërkuar një listë të dokumenteve të nevojshme për hapjen e llogarive të tilla. Burimi nuk përmendi kompanitë.

Ju kujtojmë se Bloomberg raportoi më 27 prill se të paktën dhjetë kompani evropiane që blejnë gaz natyror rus kanë hapur tashmë llogari për të paguar në rubla. Në një intervistë me Uashingtonin dje, kryeministri italian Mario Draghi tha se Gjermania tashmë po blen gaz rus për lavanderi dhe se shumë kompani kanë hapur tashmë llogaritë e tyre në rubla me Gazprombank.


Spread the love


Leave a Reply